שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חיילים עשו מסע הווי, נער נהרג, המפקד קודם
  הפרקליט הצבאי הראשי ייאלץ להכריע בפרשה שמתפרסמת כאן לראשונה, לפיה במהלך "מסע הווי" של חיילים ברצועת עזה שכלל ירי - נהרג חאלד מאדי, נער פלסטיני בן 15, חף מכל פשע. "רק כשהודיעו לנו שהילד מת, הבנו בעצם שבזמן השמחה שלנו על העלייה לגדוד, מישהו אחר התאבל על הילד שלו", מספר ל-ynet אחד החיילים. אביו של הנער: "7 כדורים קרעו את גופו, זה לא היה ירי אקראי אלא צליפה". והמג"ד שהיה אחראי לאירוע כולו? הוא זכה לקידום. דובר צה"ל: לא היתה אינדיקציה של מצ"ח נגד המפקד

  צה"ל חוקר את מותו של נער פלסטיני בן 15, שנהרג מירי חיילים ב"מסע הווי", סמוך למורג שבדרום רצועת עזה - כך נודע ל-ynet. במהלך המסע שערכו חיילי גבעתי לפני מספר חודשים, בשילוב אש חיה, פגע צרור בראשו של הנער ששהה עם אביו בשדה חקלאי. הפרקליטות הצבאית טרם גיבשה את מסקנותיה, אולם לפני ימים ספורים הוחלט כי קצין בדרגת סגן-אלוף, שהיה הגורם הבכיר ביותר בשטח, יקודם. בצה"ל מסבירים כי אין "אינדיקציית מצ"ח" נגד הקצין ולכן אין מניעה בקידומו, אך גורם בכיר המעורב בחקירה מודה: "בהחלט ייתכן שלאחר בחינת חומר הראיות - נמליץ על העמדתו של הקצין לדין". אביו של הנער טוען: "הוא נורה במכוון, ולא באקראי".

   

  רק אתמול דווחה ב-ynet לראשונה חקירת הרג המבוקש סמוך לג'נין על ידי חיילי השייטת. וכעת נחשפת הפרשה הזו, המעמידה שוב בסימן שאלה את ערך "טוהר הנשק" והקוד האתי של צה"ל. העובדות הן אלו: נער פלסטיני חף מפשע שאינו קשור לטרור בכל צורה - נהרג בזמן שחיילי צה"ל ערכו מסע הווי. לא מדובר בפעילות מבצעית, שום איום קונקרטי לא נשקף לכוחות, אבל בגלל רשלנות שנחקרת כעת, לחיצה של חיילים על ההדק הובילה למוות מיותר.

   

  מפרטי האירוע עולה כי בתחילת חודש מרס השנה נערך מסע מיוחד לפלוגת חיילי גדוד "רותם", שסיימו זה עתה טירונות. 'מסע עלייה לגדוד', בלשון החיילים, שאורכו כשישה ק"מ, נערך סמוך ליישוב מורג בדרום רצועת עזה והסתיים במוצב הסמוך לחממות היישוב. הקצין הבכיר ביותר בשטח היה מפקד הגדוד דאז, סא"ל א'. המסע, שבסיומו קיבלו חיילי הפלוגה את סמל הגדוד, כלל תפאורה נרחבת: טנקים ונגמ"שים עמדו בצדי הדרך, רימון עשן צבעוניים הושלכו ובוצע ירי הרתעתי באזור על מנת לקדם כל סכנה שעשויה להיווצר בשטח.

   

  יומיים לאחר מכן נדהמו החיילים לשמוע כי כתוצאה מהירי שבוצע במהלך המסע, נהרג נער פלסטיני, חאלד סולימאן מוחמד מאדי (15), תושב חאן יונס, ששהה עם אביו בשדה של המשפחה סמוך למורג. כדור ממקלע אחיד גדודי (מא"ג) שספג הנער בראשו, הרג אותו במקום. אביו ההמום לא יכול היה לעשות דבר.

   

  סולימאן מאדי, אביו של חאלד, טוען בשיחה ל-ynet כי הירי לא היה אקראי אלא מכוון: "שבעה כדורים קרעו את חלק גופו העליון של חאלד, מהצוואר ומעלה. ככה שאין לדבר על ירי בטעות או באקראי. היה פה מעשה צליפה ישיר וברור". סולימאן מספר כי הוא, חאלד ושני ילדים נוספים עבדו בשדה של המשפחה ולא היו מעורבים בכל פעילות נגד החיילים. "עסקנו באדמה שלנו ולא היו במקום שום תצפיות. בכלל, אנחנו גרים באזור שאותו הצבא כבר חישף. הוא פתוח לכל ואין שום דבר מיוחד. הדבר היחיד היה הירי לכיוונינו, שממנו נהרג חאלד".

   

  "רק כשהודיעו לנו שהילד מת, הבנו בעצם, שבזמן השמחה שלנו על העלייה לגדוד, מישהו אחר התאבל על הילד שלו שמת, סתם, בלי סיבה", אמר ל-ynet אחד החיילים שלקח חלק במסע, "הירי בטח לא היה מכוון, אבל חבל מאוד שזה נגמר ככה".

   

  המפקדים בגזרה שתיחקרו את האירוע הודו כי מדובר בתוצאה קשה. לא הייתה כל הצדקה לפגיעה בנער, וייתכן כי ניתן היה למנוע זאת אילו היו ננקטים אמצעי זהירות קפדניים יותר. במקביל נפתחה חקירת מצ"ח שהתמקדה בהכנות למסע, בכללי הזהירות בהם נקטו המפקדים, בקביעת גבולות הירי, בבדיקה קפדנית להימצאותם של אזרחים פלסטינים באזור, וכיצד פגע הצרור באופן מדויק בילד,

   

  "איך הצבא נותן פרס לאחראים?"

   

  בין הנחקרים היה גם המג"ד, סא"ל א'. הוא סיים בינתיים את תפקידו כמג"ד ומונה לתפקיד מטה במפקדת זרוע היבשה.

   

  בדובר צה"ל אישרו את פרטי האירוע, וציינו כי "תיק חקירת מצ"ח מצוי בבחינת הפרקליטות הצבאית וטרם התקבלה החלטה". עוד נאמר כי "עם פתיחת החקירה לא נמצאה אינדיקציה באשר לקצין הנזכר, ועל כן אין מניעה להעלאתו בדרגה".

   

  האב, סולימאן מאדי, מגיב במרירות. "אם הצבא רוצה לתת פרס לאלה האחראים על רצח הבן שלי, שיהיו בריאים. מצידי הם יכולים למנות אותם גם לשרים ולראשי ממשלה". סולימאן אומר כי כל הבדיקות והתחקירים שנעשו עימו, מצד כוחות הביטחון הפלסטינים, לא הניבו דבר. "אני רק מקווה שהצבא הישראלי ידאג לכך שאירוע כזה לא יישנה. יש פה הרבה ילדים שעובדים עם ההורים שלהם באדמות. אני מקווה רק שחאלד שלי יהיה ההרוג האחרון".

   

  לדברי האב, אין לו שום כוונה לקיים הליך משפטי או לתבוע את הצבא, למרות שבהתפתחות אומללה אחרונה הוא מספר כי לפני כ-10 ימים חישף הצבא את כל אדמתו ליד מורג: 60 דונם נטועים בצל ותפוחי אדמה. גם מבנה שהיה על הקרקע נהרס.

   

  בצה"ל קיימות הוראות מפורשות לגבי פתיחה באש, וירי באוויר אינו מאושר אלא במקרים בהם נשקפת סכנה לחיילים. בצה"ל הגדירו את הירי במקרה זה כ"הרתעתי", שנועד לכאורה למנוע התקרבות לחיילים - היות והשטח בו צעדו נחשב "עוין". אך מכאן עולה השאלה: אם אכן מדובר בשטח עוין - מה עשו שם החיילים, שלא במסגרת פעילות צבאית? 

   

  גורם בכיר המעורב בחקירה אמר ל-ynet כי כל עוד הפרקליטות לא נתנה את החלטתה, לא מן הנמנע שיוחלט כי לקצין חלק באירוע והוא יועמד לדין. "אינדיקציית מצ"ח היא למעשה איתות של החוקרים כי הנחקר צריך לעמוד לדין ומהווה מעין תמרור אזהרה לעצור קידום של עד להחלטה אחרת של הפרקליטות. אולם, כפי שכבר קרה בעבר, היו מקרים שבהם על אף העובדה שלא נמצאה אינדיקציית מצ"ח, הוחלט כי יש מקום להעמדה לדין. במקרה זה, כיוון שטרם ניתנה החלטה סופית, לא ניתן לקבוע האם הקצין יועמד לדין או לאו".

   

   

  בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חנן גרינברג
  "לא ידענו שהילד נהרג" (ארכיון)
  צילום: חנן גרינברג
  צילום: דובר צה"ל
  מסע גבעתי (ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה)
  צילום: דובר צה"ל
  צילום: דובר צה"ל
  הפצ"ר מנדלבליט. יכריע
  צילום: דובר צה"ל
  סא"ל א'. זכה לקידום (אילוסטרציה)
  מומלצים