שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מסע בזמן עם בלוג "האודיסיאה"

  הגולש אלנס1 הקדיש את הבלוג שלו בתפוז ליצירה הספרותית הקלאסית "האודיסיאה" של הומרוס. אם חשבתם שהיסטוריה יוונית לעולם לא תוכל לרתק אתכם אל המסך, האתר הזה מוכיח שייתכן שטעיתם

  הבלוג של אלנס1, שכותרתו "האודיסיאה", מוקדש לאפוס ההיסטורי-אגדי המפורסם של הומרוס, יצירה ספרותית אלמותית כמעט, שלכאורה אינה מהווה נושא אטרקטיבי לבלוג. אבל רק לכאורה.

   

  "הבלוג שלי", כותב אלנס1, "עוקב אחרי עלילות האודיסיאה ומוסיף סיפורים נוספים מאפוסים אחרים", ובפנייתו אלינו ואל הגולשים האחרים שעשויים

  להפיץ אותו בקרב מכרים, הוא מציין כי מי שיפיץ את הקישור "יזכה להכרת תודה מצד האלים". זו כבר סיבה טובה להיענות לבקשתו.

   

  למי שלא בקיא בנבכי הספרות הקלאסית מספק הכותב הסבר קצר, ממצה ובלתי אובייקטיבי לחלוטין: "האודיסיאה היא אחת מהיצירות המדהימות שנכתבו אי פעם. היא מציגה בפני הקורא את החיים ביוון הקלאסית לפני 3,000 שנה, ומפארת את שמם של גיבורי יוון ושל האלים שבאולימפוס", ומזמין אתכם להצטרף אליו ואל "אודיסאוס, פנלופי, טלמכוס, אאומיוס, פוסידון, הלנה, קירקי ועוד רבים וטובים אחרים", במסע בזמן.

   

  שפה קולחת וקריאה

   

  הבלוג בנוי כפרקים, שהראשון בהם פורסם במאי השנה, ומחולק לפרקים, שבניגוד לאודיסיאה המקורית, אינם בנויים כ-24 ספרים, אלא כסיפורים שונים, שפורסמו בצורה אקראית. למרות שהמחבר ממליץ לקרוא אותם על פי הסדר, ניתן גם לדפדף סיניהם על פי החשק, מבלי לשמור על סדר מסוים. בכדי למקד אתכם עוד יותר, הוא מספק דירוג (אישי וסובייקטיבי) של 12 הסיפורים האיכותיים ביותר לדעתו, אך הוא מדגיש כי מדובר בעניין של טעם אישי בלבד, מאחר ו"כל אדם מתחבר אל סיפור שונה באודיסיאה".

   

  השפה בה השתמש הכותב קולחת וקריאה מחד, אך עדיין מכבדת את הסיפור המשובח שעליו מבוסס הבלוג. לא תמצאו כאן מליצות לשוניות או מילים שיחייבו אתכם לרוץ לברר את פירושן במילון, אך מצד שני, גם לא תיתקלו בסלנג או בעילגות. קריאה של אחדים מן הסיפורים השאירה אותנו עם טעם של עוד, כאשר העובדה שמדובר בבלוג, המאפשר פרסום תגובות וקבלת פידבק מהגולשים, מוסיפה לכל העניין נדבך חשוב, של תוספותף הערות, תיקונים וכדומה.

   

  בבלוג משובצות תמונות של צילומים, איורים ופסלים מתקופות שונות, שעניין גיבוריה של היצירה, אלים, דמויות ואחרים, שמוסיפים מימד אמנותי מתבקש ליצירה שובת הלב של הכותב, שהצליח למצוא את שביל הביניים שבין התרבות הגבוהה לזו הפופולרית.

   

  תשובה ניצחת למקטרגים

   

  לקינוח, נביא את דבריו של אלנס1 בכבודו ובעצמו, שנפרד מקוראיו בנימה אופטימית: "אז זהו. האודיסיאה הגיעה לסיומה בדיוק בפרק החמישים, בדיוק בשעה 12:00, כשקרניו של הליוס מאירות בעוצמה על פני הארץ. אני מקווה שנהניתם לקרוא על עלילותיהם והרפתקאותיהם של אודיסאוס וחבריו לפחות כפי שאני נהניתי להעלות אותן על הכתב..."

   

  אין ספק שהאתר הזה מהווה תשובה ניצחת לכל אותם אלו הסבורים שהאינטרנט לא יוכל להחליף, או לפחות להעשיר את המדיות המסורתיות, במקרה זה הספרות. עצם העובדה שהכותב בחר דווקא בנושא הכבד הזה כמסמר המסיבה בבלוג שלו, ומצליח לרתק אליו גולשים נוספים - היא כבר הישג בפני עצמו, שלא רבים האתרים או הספרים שיכולים לעשות זאת בימינו.

   

  אגב, למי שמעוניין להיבחן על החומר לאחר הקריאה, מציע אלנס1 אתגר מחשבתי, הבנוי מ-12 חידות בקיאות, שהתשובות להן יפורסמו בתגובות. "אם תצליחו לענות על לפחות 10 שאלות בצורה נכונה אפשר לומר שאתם מכירים היטב את האודיסיאה", הוא כותב, ומודה למוזות שסייעו לו בעבודתו. (רוני שני)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים