שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כך רושמת המשטרה דו"חות

  נתוני רישום הדו"חות לנהגים של משטרת ישראל, מוכיחים את מה שוועדות חקירה ומבקרי מדינה אמרו זה מכבר - האכיפה אינה תואמת לעבירות קטלניות. ומה עכשיו?

  משטרת ישראל פרסמה לאחרונה נתונים המשווים בין כמות הדו"חות שהיא רושמת לכל עבירה, לבין מידת מעורבותה של אותה עבירה במספר התאונות החמורות. מאותם נתונים עולה, שוב, כי משטרת התנועה פשוט אינה מתמקדת בעבירות הנכונות. למעשה, מספרי המשטרה מוכיחים את צדקת מעבירי הביקורת על דרך תפקודה בנושא.

   

  והכי נאכפת היא...

   

  איך לא. עבירת "מהירות מופרזת". 18% מהדו"חות שנרשמו בשנת 2003 היו בעקבות עבירה זו. ומה טוענים ממצאי משטרת התנועה עצמה? כי המהירות המופרזת מעורבת ב-12.4% בלבד של התאונות החמורות. ולמען הסר ספק, המשטרה רושמת "דו"חות מהירות" על מהירות גבוהה מהמותר, בעוד שמעורבות המהירות המופרזת בתאונות, לטענת המשטרה, כוללת ללא ספק גם מקרים רבים של מהירות מופרזת ביחס לתנאי הדרך. מה זה אומר? שהקשר בין הדו"ח שניתן לסכנה הכרוכה בעבירה, קלוש עוד יותר.

   

  אלא שהמצב חמור עוד יותר כשמתבוננים בעבירות הנחשבות על-ידי המשטרה למסוכנות מכולן - עבירות הקשורות בהולכי רגל ו"משמעת נתיבים" (סטייה מנתיב). על-פי נתוני המשטרה, אלו מהוות 21.6% ו-18% מהסיבות לתאונות חמורות בהתאמה. וכמות הדו"חות שרושמת המשטרה על עבירות אלה? ניחשתם נכון. 2.7% לעבירות הולכי רגל, 5.8% לעבירות "משמעת נתיבים".

   

  והפער הקיצוני ביותר? דו"חות חניה כמובן. לפי נתוני המשטרה, משקלה של עבירה זו בתאונות דרכים חמורות עומד על 0.3% בלבד. זאת, לעומת לא פחות מ-14.2% מסך הדו"חות. אנחנו מזכירים, לא מדובר כאן בפיקוח עירוני, אלא בפעילות המשטרה. הכי נכון? העבירה היחידה שזוכה להתייחסות ביחס כמעט ישר למעורבותה בתאונות הדרכים החמורות היא "אי ציות לתמרור", הגורמת ל-6% מהתאונות, ומטופלת ב-7% מהדו"חות המשטרתיים.

   

  תגובת משטרת התנועה לממצאים

   

  ממשטרת התנועה נמסר כי ראש האגף החליט על סדנה אסטרטגית הכוללת מומחים מכל התחומים הקשורים לתחבורה ובטיחות, ובה ידונו בין השאר גם בהקשר בין העבירות לכמות הדו"חות שהמשטרה רושמת בגללן. בכוונת משטרת התנועה למקד כמה שיותר את רישום הדו"חות. 


  השוואה בין סיבות לתאונות חמורות לבין מספר הדוחות*

  השוואה בין סיבות לתאונות חמורות לבין מספר הדו"חות*
  העבירה / מעורבותה במספר התאונות מספר הדו"חות
  עבירות הקשורות בהולכי רגל / 21.6% 2.7%
  משמעת נתיבים / 18% 5.8%
  תקינות רכב / 0.7% 3.6%
  אי ציות לתמרור / 6% 7%
  אי ציות לרמזור / 5.8% 1.8%
  מהירות / 12.4% 18%
  חניה / 0.3% 14%

  *על-פי נתוני המשטרה לשנת 2003

   
  מה השוטרים אוכפים

  מה השוטרים אוכפים
  סוג עבירה אחוז הדו"חות
  מהירות 18%
  אי-חגירת חגורות בטיחות 14.9%
  רשיונות נהיגה, רכב וביטוח 14.6%
  חניה 14.2%
  אי ציות לעצור ("עצירה מלאה") 6.8%
  דיבור בטלפון ללא דיבורית 5.8%
  תקינות רכב 3.6%
  נסיעה ללא אורות 3%

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מהירות מופרזת. נאכפת הכי הרבה - ובהפרש ניכר
  צילום: תומריקו
  צילום: דייגו מיטלברג
  למרות שאיננה העבירה המסוכנת ביותר, לפי המשטרה
  צילום: דייגו מיטלברג
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים