שתף קטע נבחר

נון הודג'קין לימפומה

הוא סרטן הדם השכיח ביותר, ומספר החולים רק הולך וגובר. מידי שנה מאובחנים בישראל כאלף חולים חדשים במחלה המתחילה בבלוטות לימפה מכאיבות ומסתיימת במותו של החולה

מכל סרטני הדם נון הודג'קין לימפומה ( NHL ) הוא הסרטן השכיח ביותר, והשישי בשכיחותו מכלל מחלות הסרטן. NHL מעורר דאגה בעולם, בשל העלייה הגוברת בשיעור החולים בו בכל העולם. מדי שנה מאובחנים 70 אלף חולים חדשים באירופה וכאלף בישראל.

 

מדובר בסרטן של בלוטות הלימפה, שמפוזרות בגוף ומשתתפות ביצירת תאי מערכת החיסון. תאי הסרטן מתפתחים בבלוטות הלימפה ומתפשטים באמצעות מערכת הלימפה אל בלוטות אחרות. לעיתים הם עשויים לחדור לאיברים אחרים בגוף וליצור גרורות. עם ריבוי הגרורות מביאה המחלה בסופו של דבר למותו של החולה.

 

המחלה עלולה להופיע בכל מקום בגוף. תחילה חש החולה בבלוטות לימפה מוגדלות ולא מכאיבות בצוואר, תחת הזרועות או במפשעה. מאוחר יותר מתחילים להופיע תסמינים כאובדן משקל, בחילות, הקאות, חום, הזעות לילה או גירוד. נון הודג'קין לימפומה פוגעת בעיקר במבוגרים: החל מהעשור השלישי לחיים, ועד לשיא במספר החולים בגילאי 70 ומעלה. עדיין לא ברור מה גורם למחלה ולעלייה במספר החולים, אך ידוע שחלק גדול מהחולים נחשף לכימיקלים שונים ולמחלות זיהומיות, וייתכן שאלה עוררו את הגדילה הפראית של תאי הדם מסוג לימפוציטים שמאופיינים במחלה.

 

אבחון הלימפומה מתבצע באמצעות ביופסיה – דגימת בלוטת הלימפה ובדיקתה תחת מיקרוסקופ. הטיפולים העיקריים היום בחולי הלימפומה הם כימותרפיה והקרנות, אלא שגם אלה לא מצליחים לרוב להאריך את חיי החולה בלמעלה מחמש שנים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית כנעני
לימפומה. מתחיל בבלוטות נפוחות
צילום: עמית כנעני
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים