שתף קטע נבחר

כלות לא ילמדו יותר להגיש סטייק לבעל

המדינה פרסמה הנחיות חדשות למדריכות כלות מטעם הרבנות והמועצות הדתיות: כל מסר שאינו קשור לנישואים עצמם, לא אמור להיכלל בהדרכה של העומדת תחת החופה. המרכז לפלורליזם יהודי משך את עתירתו בעניין: "יש לברך על שהממסד החליט להגן על כבודן של הנשים הנישאות ולשים קץ להטפה"

"כשהבעל חוזר מהעבודה לא צריך לתת לו את הספגטי של הילדים, אלא את הסטייק והבירה". כך נאמר בעבר לאחת הכלות שהגיעו להדרכה אצל רבנית. כעת מסתמן שינוי. המדינה הגישה היום (ב') תשובה לעתירה של המרכז לפלורליזם יהודי, שבה נטען כי ההדרכות לכלות צומצמו ונקבעו להן כללים מגבילים.

 

אנשי המרכז דרשו להגביל את ההדרכות לכלות. בתשובת המדינה נכתב כי מנהל מחלקת הרבנות במשרד ראש הממשלה ומועצת הרבנות הראשית פרסמו הנחיה המופנית לכל רבני הערים, ראשי המועצות הדתיות ומנהלי מחלקות נישואים במחלקות הדתיות.

 

בהנחייה החדשה נכתב: "אין לכלול במסגרת הדרכת חובה של הכלות כל מסר או תוכן שאינם קשורים ישירות לקידושין עצמם. במילים אחרות, אין לחייב כלות הבאות להירשם לנישואין לעבור הדרכה הכוללת התייחסות לנושאים שמעבר להדרכה הבסיסית הנדרשת להכנת הכלה לחופה וקידושין כהלכתם".

 

מהעתירה שהגיש המרכז לפלורליזם יהודי לפני למעלה מחצי שנה, עולה כי עד היום לא עמד קשר ישיר לקידושין עצמם במוקד ההדרכות לכלות. די במספר דוגמאות שהובאו בעתירה כדי להמחיש זאת.

 

למשל, לכלה שהגיעה להדרכה נאמר: "הגבר הוא יצור לא נאמן מיסודו וכל משחק הנישואין תכליתו למנוע מהגבר לבגוד באישה... דיני הנידה תכליתם למנוע מהגבר לבגוד באישה. זהו משחק של להחזיק את הגבר". כלה אחרת שמעה: "אסור לקחת גלולות למניעת הריון יותר מחודש אחד, כי הדבר גורם לפצעים וכתמים על כל הגוף...".

 

הדרכה בנושא הנידה נותרה חובה

 

בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד רעות מיכאלי, נטען: "ציבור שלם הנאלץ להינשא באמצעות המועצות הדתיות מוצא עצמו אנוס להאזין לכללי התנהגות אורתודוכסים והטפה לשמירת מצוות בכלל. שילובם של התכנים הללו בהליכי רישום הנישואין ובהדרכות הכלה הוא פסול ועומד בניגוד מוחלט לדין".

 

בעתירה נטען, כי הזכות לחופש הדת והחופש מדת הוא שעומד בבסיס הצורך לצמצם ואולי אף להפסיק את ההדרכות לכלות.

 

היום נרשמה התקדמות בנושא כשנקבעו תקנות חדשות האוסרות על המדריכות להשמיע באוזני הכלות המיועדות דברים שאינם קשורים ישירות לקידושין עצמם. בנוסף, הופיעה בתשובת המדינה החלטת מועצת הרבנות הראשית, לפיה על רבני הערים "להנחות את מדריכות הכלות, כי עליהן להדריך את הכלות הנרשמות לנישואים - הדרכה בנושאים כיצד אישה נידה מטהרת מנידותה...

 

"הדרכה זו היא בגדר הדרכה טובה. מעבר לכך, היא בבחינת רשות והיא תינתן אך ורק לכלות המעוניינות בכך. כמו כן ספרים וחוברות הסברה בענייני טהרת המשפחה יועמדו לרשות המעוניינות בכך בלבד".

 

לאחר פרסום הודעת המדינה, משך המרכז לפלורליזם יהודי את עתירתו. עם זאת, מבהירים שם שההנחיות אינן ברורות דיין וכי במידת הצורך ישובו לבג"ץ. עו"ד מיכאלי אמרה: "יש לברך על שהממסד הכיר סוף סוף בצורך לאכוף נורמות שלטוניות ראויות הכוללות הגנה על זכויות הפרט במסגרת הליך הרישום לנישואין, והחליט להגן על כבודן של הנשים הנישאות ולשים קץ להטפה. אנו תקווה כי ההנחייה תביא לשינוי המיוחל וכי אכן תיאכף על ידי משרד ראש הממשלה בהדרכות המתקיימות במועצות הדתיות ברחבי הארץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לחייב כלות רק להדרכה בסיסית (ארכיון)
צילום: איי פי
סטייק. כשהבעל חוזר מהעבודה (ארכיון)
מומלצים