שתף קטע נבחר

ישקר של ורטהיימר עתרה לבג"ץ נגד התמ"ת

פרסום ראשון: חברת ישקר הגישה היום עתירה לבג"ץ: מבקשת לחייב את מרכז ההשקעות לאשר לה הקלות מס של כ-100 מיליון שקלים שלטענתה מגיעות לה. ישקר מאשימה בכיר במרכז ההשקעות, שפעל במזיד כדי לחסוך ממנה מענקים, התמקח עמה "כמו בשוק" ואף 'שיפץ' פרוטוקול של ישיבה. העתירה גם מאשימה את מנכ"ל התמ"ת בהתעלמות ממעשיו

חברת ישקר הגישה היום (ד') עתירה לבית המשפט הגבוה לצדק נגד מינהלת מרכז ההשקעות במשרד התעשייה והמסחר ונגד מנהל המחלקה המקצועית במרכז ההשקעות, רו"ח מנחם יחזקאלי. בעתירה מבקשת ישקר לאשר לה הקלות מס של כ-100 מיליון שקלים, שלטענתה מגיעים לה על פי חוק ההשקעות.

 

העתירה כוללת האשמות אישיות חמורות נגד יחזקאלי, שלטענת ישקר פעל נגדה במזיד, ונגד מנכ"ל משרד התמ"ת, רענן דינור, שלא מנע זאת ממנו. את העתירה הגישו עורכי הדין דן אבי-יצחק וירון מהולל

 ממשרד ש.פרידמן.

 

מרכז ההשקעות אישר מספר תוכניות להקלות מס לישקר כדי לסייע לה בהרחבת מפעליה, בהיקף של כ-100 מיליון שקל. ואולם, בישקר טוענים, כי יחזקאלי פנה להנהלת החברה, והודיע על שינוי בשיטת החישוב של ההשקעה, שישקר אמורה להפסיד ממנו עשרות מיליוני שקלים בשנה.

 

כאשר סירבה הנהלת ישקר לקבל את השינוי, ביקש מהם יחזקאלי לבחור בין שתי שיטות חישוב שונות, ששתיהן, לטענת ישקר, אינן תואמות את החוק.  "הוא ניסה להתמקח עמנו כמו בשוק, והופתע לגלות שלא הסכמנו לכך, ודרשנו לקבל הכל בדיוק על פי חוק", מספרים בישקר, "למדינת ישראל יש חוזה עם ישקר, ואדון יחזקאלי החליט להכניס בו שינויים".

 

"יחזקאלי נקט בפעולה שרירותית ובלתי סבירה, נטולת סמכות וסותרת את החוק ואת החלטות מרכז ההשקעות", נכתב בעתירה. בעתירה נטען כי יחזקאלי "שם לו למטרה, מטעמיו שלו, לפגוע בישקר ולגרוע בהטבות שהיא זכאית להן".

 

בכירי ישקר טוענים שפנו למנכ"ל התמ"ת, דינור, וביקשו ממנו להתערב במחלוקת. אלא שדינור,על פי העתירה, "האציל בידי יחזקאלי את הסמכות להחליט בנושא, שלא כדין ובלא שטרח ללמוד כראוי את עמדתה של ישקר".

 

עוד טוענים בישקר, כי קיבלו מהתמ"ת שני פרוטוקולים שונים של הישיבה שבה הוחלט על היקף הסיוע לישקר. הגרסה המאוחרת יותר של הפרוטוקול כוללת, לטענתם, חיזוק לעמדתו של יחזקאלי.

 

בישקר מאשימים את התמ"ת ב'שיפוץ' הגרסה המאוחרת של הפרוטוקול. עוד מאשימים בתמ"ת את יחזקאלי כי התייעץ עם פקידים ממס הכנסה על הסיוע לישקר, בניגוד לחוק לעידוד השקעות הון.

 

"ישקר היא מספינות הדגל של התעשייה הישראלית", אומרים בישקר. "מצב שבו ישקר מגישה עתירה נגד התמ"ת הוא אבסורד מוחלט, והוא לא היה יכול להתרחש, אם רענן דינור היה מתעמק בסיפור הזה. אם הוא היה טורח לקרוא את החומר ששלחנו לו, הוא היה משתכנע".

  

ישקר מפתחת ומייצרת כלי חיתוך ממתכת קשה לתעשיות הרכב, התעופה והעיבוד השבבי. מחזורה העסקי של החברה נאמד בכמיליארד וחצי דולר בשנה. החברה מעסיקה כ-2,000 עובדים בתפן שבגליל. החברה נמצאת בבעלותו הפרטית של התעשיין סטף ורטהיימר.

 

בתגובה נמסר ממשרד התמ"ת: מנחם יחזקאלי פעל ללא משוא פנים בהתאם לחוק ולנהלים וההתייחסות לגופו של אדם מצדה של ישקר, אינה במקום. מנכ"ל המשרד, רענן דינור, נכנס לעובי הקורה ונפגש עם ראשי החברה, שמע את טענותיהם, קרא את התכתובת הרלוונטית ולאחר מכן החליט לגבות את החלטת הצוות המקצועי במרכז ההשקעות ובנציבות מס הכנסה. כמו כן, המנכ"ל קיבל חוות דעת משפטית המגבה את עמדת הדרג המקצועי. צר למשרד על טענת חברת ישקר על פגיעה בהיקף של כ-100 מליון שקל, אך עצם הפגיעה לכאורה, אינה מהווה הצדקה למתן הטבות שלא כדין. עמדת המדינה תובא על ידי מחלקת בג"צים בפרקליטות המדינה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איתן ורטהיימר, מנכ"ל ישקר
דינור: האציל את הסמכות בידי יחזקאלי
מומלצים