שתף קטע נבחר

קק"ל לבג"ץ: מותר לנו לפעול רק לטובת יהודים

בתשובה שהגישה קק"ל לבג"ץ נגד עתירות לבטל את האיסור על ערבים להשתתף במכרזים לשיווק קרקעות שבבעלותה, טענה הקרן קיימת: "לא זו בלבד שאין מוטלת על קק"ל חובה לפעול לטובת כל אזרחי המדינה, אלא שמוטלת עליה חובה לפעול לרכישת קרקעות לשימושם של יהודים ... אסור לנו לפעול להקצאת קרקעות לתושבי המדינה כולם"

נאמנותה של קק"ל אינה נתונה ולא יכולה להיות נתונה לציבור הישראלי כולו. נאמנותה של קק"ל שמורה לעם היהודי לבדו". במלים אלה השיבה השבוע קק"ל על עתירות שהגישו ארגון עדאללה והאגודה לזכויות האזרח נגד האיסור על ערבים להשתתף במכרזים לשיווק קרקעות שבבעלות קק"ל.

 

הקרן הקיימת הוסיפה שהקצאת קרקעות ליהודים ופעילותה של קק"ל לרכישת קרקעות מכספי העם היהודי "מבטאת את עקרונות היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית", ולפיכך, לטענתה, גם ערך השוויון נסוג מפני עיקרון זה.

 

"מקרקעי קק"ל אינם מקרקעי המדינה ... קק"ל רכשה את כל האדמות המצויות בבעלותה בידי בעליהן הקודמים באמצעות כספים שנתרמו מרבבות היהודים ברחבי העולם, שאספו פרוטה לפרוטה על מנת שכספים אלה ישמשו לרכישת קרקע בארץ ישראל, החזקתה והכשרתה עבור העם היהודי", נאמר עוד בתשובה שפורסמה לראשונה בעיתון "הארץ".

 

"המשמעות של טענות העותרים היא שבמדינת ישראל של שנות ה-2000 אסור לגוף ציוני להיות בעלים של קרקעות המיועדות לצרכי הציבור היהודי, ואסור לו להעמידן לרשות יהודים... אם במדינה היהודית לא יותר לגוף ציוני להיות בעלים של קרקע ולייעדה לשימוש יהודים בלבד, קשה להלום מהי משמעותו של בית לאומי לעם היהודי", כותבת קק"ל בתשובתה.

 

רק לפני כמה שנים פסק בג"ץ בפסק דין עאדל קעדאן, שביקש לרכוש חלקת קרקע ביישוב הקהילתי קציר, כי למדינה אסור להפלות אזרחים על רקע מוצאם ולאומם בהקצאת קרקעות, החיל זאת גם על הסוכנות היהודית, וקבע כי גם היא איננה יכולה להפלות אזרחים ערבים בהקצאת קרקעות.

 

אולם זה לא מנע מקק"ל לטעון כי הקרקעות שברשותה הן שלה, ונועדו ליהודים בלבד. "הם (העותרים) מבקשים שבית המשפט הנכבד יורה למדינה ליזום הפקעה של כל קרקעות קק"ל, עם כל הכבוד, טרם שמענו על מקרה שבו אזרח כופה על המדינה להפקיע עבורו קרקעות מאחר ... קק"ל אינה נאמן של הציבור היושב בישראל. נאמנותה של קק"ל נתונה לעם היהודי – בגולה ובארץ ... לא זו בלבד שאין מוטלת על קק"ל חובה לפעול לטובת כל אזרחי המדינה, אלא שמוטלת על קק"ל חובה לפעול לרכישת קרקעות לשימושם של יהודים ... לקק"ל אסור לפעול להקצאת קרקעות לתושבי המדינה כולם", נכתב בתשובה.

 

קק"ל דוחה את טענות העותרים, לפיהן היא נהנית ממעמד מיוחד, וזוכה לתמיכת המדינה, וטוענת בתשובתה כי היא חברה פרטית, כי איננה מקבלת כספי תמיכות מהמדינה, וכי מטרתה "גאולת אדמות ארץ ישראל, כנציגת העם היהודי בישראל ובתפוצות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים