שתף קטע נבחר

נמשכת המתקפה על BitTorrent: סופר נובה נסגר

אתר SuprNova הסלובני, אחד מאתרי הורדת קבצי ה-torrent הפופולריים ביותר, ירד מהרשת. בהודעה שפורסמה בו מוקדם יותר נכתב: "ניסינו הכל, ולא היתה ברירה אחרת". הסיבה לסגירה: לחץ משפטי מצד אולפני הסרטים ההוליוודיים

SuprNova.org, מאתרי שיתוף הקבצים הפופולריים ביותר, נסגר. בהודעה שהופיעה בעמוד הבית שלו במהלך הלילה, כתב Sloncek, הבעלים: "האתר נסגר. איננו יודעים האם SuprNova ישוב לתפקד, אך בכל מקרה הוא לא יכלול עוד הפניות לקבצי torrent. אנו מצטערים על כך, אך ניסינו הכל, ולא היתה שום ברירה אחרת".

 

SuprNova, שפעל בסלובניה, הציע לגולשים אלפי קישורים לקבצי torrnet, שכללו סרטים, תוכנות, סדרות טלוויזיה, משחקים ועוד, והיו זמינים להורדה באמצעות תוכנת BitTorrent. למרות הסגירה, ערוץ ה-IRC של האתר, המאפשר לגולשים לצ'טט ביניהם ישאר פעיל וכך גם הפורומים, למרות שבשעה זו האתר כלל אינו זמין.

 

"סופר נובה" נסגר, ככל הנראה, על רקע הלחץ המשפטי הגובר שמפעילות תעשיות המוזיקה והסרטים בארה"ב ובאירופה על תוכנות שיתוף הקבצים בכלל ועל BitTorrent בפרט. בשבוע שעבר הודיע ה-MPAA, איגוד הקולנוע האמריקני המייצג את אולפני הסרטים ההוליוודיים, כי בכוונתו לרדוף אחר בעלי שרתים ואתרים הכוללים הפניות לסרטים הזמינים להורדה באופן פיראטי, באמצעות תוכנת BitTorrent.

 

במקביל לפניה למפעילי שרתי tracker, בבקשה שיסירו את אתריהם מהרשת, הגיש ה-MPAA תביעות אזרחיות נגד 100 מפעילי שרתים בארה"ב ובריטניה, זאת, במסגרת הקמפיין האנטי פיראטי של האיגוד, שהחל בחודש שעבר, עם הגשת תביעות נגד משתמשים פרטיים, ששיתפו סרטים על גבי רשתות שיתוף קבצים.

 

בתוך כך, פתחו גם רשויות אכיפת החוק בצרפת, פינלנד והולנד בהליכים פליליים נגד משתפי סרטים פיראטים ברשת BitTorrent, eDonkey ו-DirectConnect. בפינלנד נסגר אתר BitTorrent פופולרי, אתר eDonkey הולנדי נסגר אף הוא על ידי רשויות החוק, וכך גם אתר bittorrents.org הפופולרי. אתר torrent.youceff.com הצרפתי ירד מהרשת, עקב אזהרות של משטרת צרפת.

 

גן עדן לפיראטיות

 

על פי מחקר של חברת CacheLogic הבריטית, שפורסם לאחרונה, BitTorrent אחראית כיום על כ-35 אחוז מכלל התעבורה באינטרנט. יותר מהיקף התעבורה של כל רשתות שיתוף הקבצים האחרות גם יחד. מחקרים אחרים מצביעים על כך, שהתעבורה ב-BitTorrent היוותה 53% מכלל שיתוף הקבצים באינטרנט בחודש יוני.

 

התוכנה מאפשרת להוריד קבצים במהירות, באמצעות פירוק הקובץ לחלקים קטנים, שאותם מורידים המשתמשים זה מזה, ולא משרת מרכזי. עם זאת, בניגוד לרשתות שיתוף קבצים אחרות, ב-BitTorrent נדרשים המשתמשים לחפש את הקובץ המבוקש באתרים המפרסמים קבצי torrnet, ואז להתחבר לשרת tracker (גשש), הכולל מידע על מחשבים המאחסנים את הקובץ המבוקש, מבצע את הקישור בין המחשבים ומאפשר להוריד את הקובץ.

 

כך מצליחה התוכנה להשיג את מטרתה העיקרית – שיפור הביצועים והאצת ההורדה, ושומרת על רוחב פס גדול יחסית לטובת כל המשתמשים. על אף ש-BitTorrent הפכה לגן עדן לקבצים פיראטים, הרשת משמשת גם לצורך הפצת קבצים לגיטימיים כמו תוכנות שיתוף קבצים, קדימונים של סרטים, פרסומות ועוד.

 

 

אולפני הסרטים הולכים בעקבות תעשיית המוזיקה, אשר נקטה בגישה של הגשת תביעות נגד משתמשים פרטיים על ידי ה-RIAA, איגוד חברות המוזיקה האמריקני. מאז ספטמבר 2003, ה-RIAA הגיש 7,704 תביעות, ש-1,475 מהן הסתיימו בפשרה מחוץ לכתלי בית המשפט. בחודש נובמבר תבעו אולפני הסרטים 200 משתמשים, שלכאורה הציעו סרטים להורדה. ה-MPAA לא פרט מהם ההפסדים הנגרמים לתעשיה מהאינטרנט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים