שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

"הגל הענק התקדם לאורך החוף והרס הכל"

רעש האדמה שהיכה בחופי אסיה הפתיע אלפי תושבים ותיירים בעוצמתו. אחד מהם, ששהה בסרי לנקה, סיפר: היינו עדיין במיטה... ואז המים החלו להיכנס מתחת לדלת. בתוך שניות הם הגיעו לגובה החלון. עד שהתחלנו לרוץ החוצה, המים כבר הגיעו לנו לגובה החזה. פילסנו את דרכנו במים השוצפים. טיפסנו על עץ, אבל גם העצים החלו לקרוס מעוצמת המים

רעש אדמה עז בעוצמה של 8.9 בסולם ריכטר התרחש לפנות בוקר (יום א') במעמקי האדמה מתחת לאוקיינוס ההודי. כמה שעות לאחר מכן שטפו נחשולים ענקיים את חופי הודו, סרי לנקה, תאילנד ואינדונזיה. עד כה נמנו כ-8,700 הרוגים ומאות מוגדרים כנעדרים.

 

מניין הקורבנות עולה ככל שנוקפות השעות: עד כה דווח על לפחות 8,700 קורבנות - כ-4,500 בסרי-לנקה, כ-2,000 בהודו ומספר דומה באינדונזיה, כ-300 באיי תאילנד, וכמה עשרות במלזיה, מיאנמר (בורמה) ומדינות נוספות. ישנם גם מאות נעדרים - מקומיים ותיירים - וההערכה היא שמניין הנספים עוד יעלה. יש אלפי פצועים ורבבות פונו מבתיהם או שנותרו ללא קורת גג. רוב הנספים מתו כתוצאה מנחשולי המים הגבוהים.  

 

 

תיירים מערביים רבים מבלים את חופשת חג המולד באזורים שנפגעו. עדויותיהם, שפורסמו בכלי התקשורת ברחבי העולם, מציירות תמונה מצמררת של שלווה שנקטעה בפתאומיות על ידי גלים מעוררי אימה של הרס וחורבן. 

 

"בהתחלה זה נראה כמו קו דק ולבן באופק", סיפר ד"ר ג'קוב ג'ורג', שנפש בפנאנג שבתאילנד. "אבל ככל שזה התקרב, התחלנו לשמוע את הרעש, שהלך והתחזק. כמה שניות מאוחר יותר הגיע הגל לחוף, ושטף את הלובי של המלון שלי. זה היה מפחיד מאוד".  

 

אלן סאתרלנד, שבילה על החוף באי לנטה בתאילנד, סיפר: "לא חשנו בכלום אבל פתאום ראינו את המים פשוט מתנקזים מהמפרץ, כאילו שמישהו בלב ים שואב אותם. ואז לפתע החלו המים לחזור בגלים בגובה של חמישה ועשרה מטר. אחרי שהגלים ירדו קצת, הלכתי לאורך החוף וראיתי הריסות ושברים של בקתות וסירות".  

 

סיימון קלארק, צלם בריטי שנפש באי נגאיי בתאילנד, סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס: "פתאום הגיע גל ענק שהתקדם לאורך החוף והרס כל מה שנקרה בדרכו. אנשים שעסקו בצלילה עם שנורקל בקרבת החוף נסחפו לעבר שוניות האלמוגים, ואז נשטפו לחוף. אנשים שהשתזפו על החול נסחפו לים". 

 

בורי קרלסון, שבדי שעובד במלון בתאילנד, סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס: "הייתי בדרך למלון בחוף בפאטונג ופתאום בא גל שהציף לגמרי את הלובי תוך שניות. המים הגיעו עד החזה שלי. ראיתי איך הרהיטים פשוט נסחפים להם מחוץ לדלת. לא יכולתי להאמין למראה עיני. נצמדתי לעמוד בטון כדי שלא להיסחף יחד איתם. לפתע ראיתי מכונית שפשוט נשטפה לתוך הלובי ואז התהפכה בגלל הזרם העז". 

 

פול רמסבוטום, תייר בריטי בפוקט שבתאילנד ל-BBC: "זה קרה במחזורים. הגיע גל גדול, שנסוג, ואז הגיע גל נוסף, חזק מקודמו, שנסוג גם הוא. כך זה נמשך דקות ארוכות, עד שהגיע הגל הגדול - אני מתכוון גדול באמת, כזה שסחף לים טנדרים ומכוניות שלמות".  

 

חבר הפרלמנט האוסטרלי ג'ון הייד הנופש בתאילנד, סיפר לתאגיד השידור האוסטרלי: "לפתע הרחובות התמלאו במים. אנשים החלו להימלט ולרוץ לעבר החוף. אבל זרם המים היה חזק מאוד והם נסחפו. ראיתי אנשים שנסעו על קטנועים ופתאום החלו להיסחף לכיוון החוף". 

 

רולנד בורק, השוהה בסרי-לנקה, סיפר לרשת BBC הבריטית: "אני בעיר אונאווטונה, בחופה הדרומי של סרי-לנקה. היינו עדיין במיטה... ואז המים החלו להיכנס מתחת לדלת. בתוך שניות הם הגיעו לגובה החלון. עד שהתחלנו לרוץ החוצה, המים כבר הגיעו לנו לגובה החזה.

 

"אנחנו מפלסים את דרכנו במים השוצפים. טיפסנו על עץ לכמה דקות, אבל העצים החלו לקרוס מעוצמת המים. נסחפנו כמה מאות מטרים עם המים, בעודנו מנסים לחמוק מהאופנועים והמקררים והמכוניות שנסחפו עמנו. לבסוף, כ-300 מטר מהחוף, הצלחנו לעלות על עמוד בטון, עליו נתלינו, והמים החלו לרדת לאט לאט".

 

"הנזק פה אדיר. מכוניות על העצים, מבנים הרוסים. מאיפה שאני נמצא זה בלתי אפשרי לתאר תמונה מדויקת של מספר האבידות... אין כאן שירותי חירום - זו הצלה בסגנון 'עשה-זאת-בעצמך'. אנשים מנסים לעבור בין הבניינים ולחפש אנשים שאולי לכודים בתוכם. רוב האנשים ברחו למקומות גבוהים, מחשש לעוד נחשול - השמועות אומרות שעוד אחד עלול להגיע ואנשים מנסים לעלות על הגבעות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חיפוש נעדרים בהודו
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
פוקט. "זה קרה במחזורים"
צילום: איי פי
צילום: איי פי
"הרחובות התמלאו מים". תאילנד
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הריסות בחופי תאילנד
צילום: איי פי
מומלצים