שתף קטע נבחר

אישום: האספנים זייפו עתיקות וסחרו בהן

לאחר חקירה בת שנתיים, הואשמו חמישה בני אדם בזיוף עתיקות ובניסיון לסחור בהן בארץ ובעולם. בין היתר זויפו עתיקות בעלות חשיבות רבה בתחום חקר ההיסטוריה והגיאולוגיה, בהן "כתובת יהואש" ו"גלוסקמת אחי ישו"

הפרקליטות הגישה היום (ד') לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד חמישה ישראלים בגין סחר וזיוף בעתיקות. מדובר בחקירה שהחלה לפני כשנתיים במשטרת מחוז ירושלים בשיתוף רשות העתיקות, בה נבדקו בין היתר זיוף עתיקות של "כתובת יהואש", גלוסקמת אחי ישו ומנורת אבן בעלת שבע פיות.

 

"זה סיומה של פרשת סחר וזיוף בעתיקות מהגדולות שנחקרו אי פעם", אמר ניצב משנה שאול נעים, קצין אגף החקירות במשטרת מחוז ירושלים. ארבעה מהנאשמים הם עודד גולן, רוברט דויטש, שלמה כהן ופאיז אל עמלה. הנאשם החמישי עדיין לא קיבל לידיו את כתב האישום.

 

במהלך 20 השנים האחרונות נמכרו או הוצעו למכירה בישראל ובעולם פרטי ארכיאולוגיה רבים שהוצגו כעתיקות ויוצרו למעשה למטרות הונאה. זיוף העתיקות, שחלקן פורסמו בהרחבה רבה בספרות המדעית, גרם בנוסף לנזק הכספי, גם לעיוות חקר ההיסטוריה והארכיאולוגיה.

 

בכתב האישום נטען כי שיטת הזיוף התאפיינה בכך שבמרבית המקרים נלקחו עתיקות מקוריות ולהן נוספו כתובות או עיטורים אשר הפכו אותן לבעלות ערך רב. בין היתר זויפו הגלוסקמה המכונה "גלוסקמת אחי ישו", הכתובת המכונה "כתובת יהואש" או "כתובת בדק הבית", אוסטרקונים שונים (אוסטרקון – חרס עתיק ועליו כתובת עתיקה), מנורת אבן בעלת שבע פיות, בעלת עיטורים של מנורת המקדש ושבעת המינים אשר היו שייחסו אותה לכוהן הגדול בבית המקדש השני.

 

פריטים אחרים צופו בפטינה מזויפת (פטינה – ציפוי הנוצר באופן טבעי על עתיקה במהלך השנים), שיוצרה במומחיות רבה, עד כי הונתה מומחים רבים לחשוב כי העתיקות הן מקוריות. בין המומחים שהוטעו בעניין היו גם מומחים מהמכון הגיאולוגי בירושלים ומומחים במעבדות ומוזיאונים בישראל וברחבי העולם.

 

עוד נטען כי לאחר השלמת הליך זיוף העתיקות, הן נמסרו למומחים כדי לנסות ולמכור את הפריט, וכדי לקבל חוות דעת אודות מקוריות וחשיבות הפרטים. לאחר מכן נעשו ניסיונות למכור את הפריטים או לפרסמם בעולם.

 

בנוסף, נטען, זויפו גם תצהירים ומסמכים, שנועדו כדי להגדיל את הסיכוי להצליח במעשה ההונאה וכן כדי לעקוף את הוראת החוק המונעת מאדם פרטי למכור עתיקה אשר התגלתה או נמצאה לאחר שנת 1978.

 

"מדובר בזיוף מתוחכם שלא ידענו כמותו בעבר", אמר ניצב משנה נעים. לדבריו, יש יסוד להאמין שמסתובבות עתיקות נוספות אצל אספנים פרטיים ובמוזיאונים בארץ ובחו"ל שאליהם עוד לא הגיעו. בימים הקרובים יוגשו כתבי אישום נוספים בפרשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
עודד גולן. בין הנאשמים
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים