שתף קטע נבחר

אנשי שרון התקפלו: החרדים מחוץ לדו"ח דברת

נציגי הליכוד במו"מ קיבלו את תביעות הרב אלישיב בעניין השמירה על עצמאות החינוך החרדי, זאת בניגוד להמלצות דברת. כעת הם ממתינים לתשובת הסיעה. בסביבת שרון מדברים על "שבוע מכריע", שבסופו יתברר אם פנינו לממשלת אחדות או לבחירות

המחלוקות עם מפלגת העבודה יושבו, בעיית תפקידו של פרס נפתרה, והזרקורים מופנים כעת לצלע השלישית בממשלת האחדות המתרקמת: יהדות התורה. 

 

נציגי הליכוד במו"מ הקואליציוני הציעו לסיעה החרדית נוסחה, אותה הם מגדירים כ"הזדמנות אחרונה", והיא כוללת התחייבות מפורשת ש"לא תהיה כל פגיעה בעצמאותו הפדגוגית, הארגונית והתקציבית של החינוך העצמאי".

 

למעשה, מדובר בהתקפלות מצד אנשי ראש הממשלה, שנכנעו לדרישות הנוקשות שהציב הרב יוסף שלום אלישיב, מנהיג הזרם הליטאי, בכל הנוגע לתוכנית הליבה ולהתערבות בחינוך החרדי העצמאי - כפי שנכתב בהמלצות דו"ח דברת

 

הוועדה לרפורמה במערכת החינוך, בראשות שלמה דברת, המליצה כי כל בתי-הספר מכל המגזרים, ובכלל זה החרדי, יחויבו לקיים תוכנית לימודים על בסיס מקצועות תוכנית הליבה, בה ייכללו המקצועות עברית, אנגלית, מתמטיקה, ערבית, יסודות מוסכמים באזרחות (וכן תנ"ך, בבתי-הספר העבריים).

 

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ מלי פולישוק-בלוך (שינוי), אמרה כי תעתור לבג"ץ נגד ההסכם הקואליציוני המתגבש עם יהדות התורה, אם אכן ייקבע בו שמסקנות דו"ח דברת אינן חלות על מוסדות החינוך החרדים. "החינוך החרדי הוצא אל מחוץ לדו"ח. אין מקצועות ליבה, אין פיקוח, אין קיצוצים, יש רק מגזריות ויותר תקציבים לחינוך החרדי והפרה בוטה של הנחיות בג"ץ", טוענת פולישוק-בלוך.

 

חברה למפלגה, רוני בריזון אמר ל-ynet כי "החרדים צריכים להחליט אם הם עדיין חלק ממדינת ישראל. אם כן - משרד החינוך אחראי לילדים שלהם, כמו לילדים שלנו. אם לא - נדאג לכך שהם לא יקבלו אגורה אחת לחינוך שלהם שמתנתק מהמדינה".

  

גם בנושא שירותי הדת באים בליכוד לקראת החרדים: ראש הממשלה מוכן להתחייב כי בתוך 14 יום מחתימת ההסכם תובא להצבעה בממשלה נוסחה מוסכמת, המסדירה את שירותי הדת בישראל.

 

הנושא יחיד שהיה במחלוקת, ובו הליכוד אינו מוכן לפי שעה להתפשר, הוא דרישת יהדות התורה לתפקיד נוסף – ראשות ועדה שנייה בכנסת (נוסף על ועדת הכספים) או סגן שר שני. גורמים בסביבת ראש הממשלה אומרים כי בנושא זה, "אין כוונה להיכנע לסחיטה".

 

לחצים על משפחת הרב

 

אנשי דגל התורה, אברהם רביץ ומשה גפני, הגיעו כבר שלוש פעמים לביתו של הרב אלישיב עם נוסחאות לפתרון המשבר סביב דו"ח ועדת דברת. בשלושת המקרים דחה הרב את הנוסחאות ואף הקצין את עמדותיו, כאשר קבע כי לא תהיה כל התערבות בתכנים וכל פגיעה בתקציב המוענק לחינוך העצמאי, אחרת - הסיעה לא תחתום. הרב אף קבע כי רביץ וגפני יישארו בחודשיים הראשונים מחוץ לקואליציה, "כדי לוודא ששרון עומד בהתחייבויותיו". מחר יציגו השניים בפני הרב את הנוסחה החדשה שהועלתה.

 

בחודשים האחרונים מופעלים על משפחתו של מנהיג הזרם החרדי הליטאי לחצים כבדים. ביתו של הרב אלישיב הפך מוקד עלייה לרגל לרבנים מן הציונות הדתית ומיש"ע, שמנסים לשכנעו כי לא יתמוך ב"ממשלת ההתנתקות".

 

החרדים טוענים כי חבירה לקואליציה תזמין לחצים כבדים בהרבה, ולכן הם חייבים להציג "הישגים משמעותיים", כדי להראות לציבור תומכיהם שכניסתם לממשלה נועדה להציל את החינוך החרדי ולהזרים בחזרה תקציבים למשפחות ברוכות ילדים ולאברכים. "אם ראש הממשלה רוצה התנתקות - שישלם", אומרים בסיעה.

 

חברי הכנסת מיהדות התורה ביקשו את אישור רבניהם לחתימה. בלשכת ראש הממשלה לא מתכוונים להמתין להם זמן רב. "נחכה להם רק עוד מספר ימים", אמר ל-ynet גורם בכיר בלשכה. הוא איים: "אם תשובתם תהיה שלילית, נעביר את תקציב המדינה בתמיכת שינוי, והם יכולים לשכוח מ-290 המיליון שכבר הובטחו להם".

 

"נתנו להם הכל", אמר ל-ynet גורם המקורב לשרון. "שני הצדדים הסכימו שכל הבעיות נפתרו. עכשיו מה שצריך זה לקבל תשובה". בסביבת שרון מקווים להציג ממשלה כבר בתחילת השבוע ואומרים כי "זהו שבוע ההכרעה, שבסופו יתברר לאן פני המדינה: או תשובה חיובית מצד החרדים והקמת ממשלה, או הליכה לבחירות".


פורסם לראשונה 01/01/2005 23:14

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ומורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מחכים לרבנים. סיעת יהדות התורה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: זום 77
לחצים על המשפחה. הרב אלישיב
צילום: זום 77
צילום: רויטרס
שבוע ההכרעה. שרון
צילום: רויטרס
מומלצים