שתף קטע נבחר

הזיגזג של גמליאל: התנתקות תמורת כסא

לאחר חודשים שבהם היתה מראשי המתנגדים לתוכנית ההתנתקות בליכוד, שינתה ח"כ גמליאל את דעתה וכעת היא פועלת לטובת ממשלת אחדות עם חרדים. הסיבה לשינוי - פזילה לתפקיד סגנית שר הפנים, בעיקר לאור נחיתתה הצפויה של יריבתה ח"כ רוחמה אברהם, על כיסא סגנית שר התמ"ת

הקרב על הסגנוּת: חברת הכנסת גילה גמליאל, שהיתה מראשי המתנגדים בליכוד לתוכנית ההתנתקות ואף זכתה מראש הממשלה לתואר "חוצפנית", פועלת עתה במרץ לטובתו. הסיבה: "פזילה" לכיוון תפקיד סגנית שר הפנים.  

 

לאור השינוי בגישה, בילתה ח"כ גמליאל את סוף השבוע במרתון טלפוני למורדי הליכוד שחתמו על "מכתב ה-13", לפיו לא יתמכו בצירוף העבודה לממשלה. מורדים שתהו כיצד שינתה גמליאל את עמדתה באופן חד כל כך, זכו לדבריהם לתשובה: "שר פנים לא יהיה משלנו, אבל לפחות סגנית שר".

 

וכך, כשממשלת האחדות היא כבר כמעט עובדה מוגמרת, השלל שאליו לוטשים חברי הכנסת של הליכוד עיניים, כמו ראשות ועדות חשובות וכמובן המשרות הפנויות של סגני שרים במשרדי התמ"ת, החינוך והפנים, גורמים להם לשלוף את הציפורניים.

 

בסביבת ראש הממשלה מחזיקים לפי שעה את הקלפים קרוב מאוד לחזה, תוך ניצול מירבי של השאיפות הפוליטיות של חברי הכנסת לטובת שבירת ההתנגדות לתוכנית ההתנתקות. כך גם במקרה של ח"כ גמליאל, שלא היססה בכל הזדמנות לתקוף את ראש הממשלה על כוונתו לבצע את ההתנתקות.

 

היריבה ח"כ אברהם בדרך לסגנית שר התמ"ת

 

ישיבות הסיעה האחרונות של הליכוד התאפיינו בהתקפות חריפות של ח"כ גמליאל על ראש הממשלה. כך בישיבת הסיעה לפני כחודשיים, דרשה ח"כ גמליאל משרי הליכוד לעשות לשרון לא פחות מפוטש: "אני פונה לכל שרי הליכוד, אתם לא מאמינים לתוכנית ההתנתקות, יש לכם אפשרות להתאחד ולהצביע נגד. תגלו מנהיגות, תדירו רגלכם מהמליאה, נראה אותו מפטר את כולכם".

 

עבר חודש ומצלילים מתלהמים עברה גמליאל לנעימות המכוונות לאוזנו של שרון, בדיוק בימי האולטימטום של שר האוצר בנימין נתניהו והצעת אי האמון שהגישה ש"ס. גמליאל יצאה להגנת ראש הממשלה. "אדוני ראש הממשלה, היום כולנו הראינו יחד שאנחנו לא רק אוהבים אותך אלא גם מגבים אותך", אמרה גמליאל לשרון, "וכבוד שר האוצר, סיעת הליכוד פה אחד מבקשים ממך לשקול שוב (את האולטימטום). אני חושבת שראש הממשלה בא היום לקראתך. הליכוד בראשות אריאל שרון ישלוט עד סוף 2006".

 

ראש הממשלה שמע את הדברים והתרווח על כיסאו באולם המליאה וחייך בסיפוק. ומה בעצם קרה כאן? גמליאל ראתה בעניים כלות את יריבתה, ח"כ רוחמה אברהם, "תופרת חליפה" בדרך לתפקיד סגנית שר התמ"ת. ח"כ אברהם זוכה לאהדה מצידו של ראש הממשלה בעקבות תמיכתה הבלתי מסויגת בהתנתקות, ולאחרונה אף הודיע ממלא מקום ראש הממשלה, ושר התמ"ת, אהוד אולמרט, כי הוא רואה באברהם סגנית ראויה .

 

גמליאל: כל עוד היה צורך לפעול נגד ההתנתקות - פעלתי בכל הכוח

 

בכיר בסביבתו של ראש הממשלה הגדיר את אופן התנהלותה כך: "ח"כ גילה גמליאל פשוט משועממת מאוד מעוד ישיבה של חברי המורדים שלא מובילה לכלום. היא פוליטיקאית עם שאיפות גדולות שגורמת למושג 'האידיאולוגיה' להחוויר".

 

ח"כ גמליאל אמרה ל-ynet בתגובה: "תקפתי את ראש הממשלה בנושא תוכנית ההתנתקות בלבד ולא באופן אישי. במהלך כל התקופה אמרתי שאני לא נגד ראש הממשלה אלא נגד הדרך שהוא מוביל. כל עוד היה צורך לפעול נגד ההתנתקות, פעלתי בכל הכוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
סיבוב של 180 מעלות. ח"כ גמליאל
צילום: אתר הכנסת
צילום: מתוך אתר הכנסת
תופרת חליפה. ח"כ אברהם
צילום: מתוך אתר הכנסת
צילום: רויטרס
תקפה אותו בכל הזדמנות. ראש הממשלה
צילום: רויטרס
מומלצים