שתף קטע נבחר

קציני המילואים בחטיבת בנימין: לא נפנה, שרון איבד לגיטימציה

תופעת הסרבנות בצה"ל צוברת תאוצה: "ידיעות אחרונות" מדווח על מכתב סרבנים חדש בחטיבה המרחבית בנימין. כמעט כל קציני המילואים בחטיבה, כולל המג"דים, כתבו למח"ט: "פקודת הפינוי היא בלתי חוקית בעליל, שדגל שחור מתנוסס מעליה; ראש הממשלה הפך את כוונת בוחריו ואיבד את הלגיטימציה". המפקד זימן אותם לבירור: "מי שלא יחזור בו - יודח". הרמטכ"ל: "זה ניצול של המדים והדרגה לצרכים פוליטיים"

הצמרת המשפטית משנה את מדיניותה נוכח גילויי הסרבנות וההסתה: היום (ה') כינסה שרת המשפטים דיון עם צמרת משרדה, כדי לבחון אפשרויות להעמיד לדין אישים שמטיפים לסרבנות או מסיתים נגד הדרג המדיני והצבאי. בדיון שכינסה השרה, ציפי ליבני, השתתפו היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ופרקליט המדינה ערן שנדר. דיון דומה מתקיים במקביל במערכת הביטחון ובמשטרה, כדי לבחון את הדרכים להתמודד עם סרבני פינוי מקרב החיילים והשוטרים.  

 

סנונית ראשונה לשינוי מדיניות נראתה כבר אמש, עת הורה היועץ מזוז לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש מועצת קדומים, דניאלה וייס, שקראה לסרב לפקודת הפינוי. חקירה תיפתח גם נגד נועם לבנת, אחיה של שרת החינוך, שקרא לפי החשד להשתמטות ואי-ציות. בעקבות החלטת היועץ המשפטי הורה הבוקר ניצב דודי כהן, ראש האגף החדש ללחימה בפשיעה, לפתוח בחקירות.        

 

המג"דים למח"ט: דגל שחור מעל פקודת הפינוי 

 

בינתיים, נראה שתופעת הסרבנות הולכת וצוברת תאוצה: כתב "ידיעות אחרונות", גיא מי-טל, מדווח היום כי 34 קציני מילואים, ביניהם ארבעה מפקדי גדודים, כולם תושבי השטחים, הודיעו למפקד החטיבה שלהם כי בכוונתם לסרב פקודה אם יתבקשו לקחת חלק בפינוי התנחלויות. המח"ט ההמום, שעל המכתב שנשלח ללשכתו היו חתומים כמעט כל פקודיו, הודיע להם כי התנהגותם "אינה הולמת קצינים".

 

"אנו חושבים שכל הוראה לביצוע התנתקות הנה פקודה בלתי חוקית בעליל, שדגל שחור מתנוסס מעליה. אסור לחייל לבצעה על פי חוקי המדינה ועל פי הקוד הצה"לי", כתבו הקצינים למפקד החטיבה המרחבית בנימין, אלוף-משנה מיקי אדלשטיין. "אנו דורשים מהמערכת הצבאית שלא לאכוף עלינו לבצע דבר שאמונתנו ומצפוננו מחייבים אותנו שלא לבצעו. נמשיך לשרת את המדינה במילואים ככל שנידרש, בכל משימה הקשורה לייעוד צה"ל – מלחמה באויב והגנה על המדינה".

 

הקצינים אף מוסיפים וכותבים: "אנו מזדהים עם אישי הציבור הסבורים שראש הממשלה הופך לחלוטין את כוונת בוחריו, דוהר בדורסנות עיוורת תוך שימוש המניפולציות, דוחף תהליך פגום ולא דמוקרטי, כמי שאיבד את הלגיטימציה לדרוש מצה"ל ומחייליו ציות לדרג המדיני".

 

הקצינים זומנו לבירור אצל המח"ט, שהבהיר להם את חומרת העניין, וציין כי קצין שלא יחזור בו מן הדברים - יודח מתפקידו. הרמטכ"ל, רב-אלוף משה יעלון, אמר כי הוא רואה את האירוע בחומרה ובכוונתו להדיח את חותמי המכתב משורות הצבא, אם לא יחזרו בהם. "זהו ניצול של המדים והדרגה לצרכים פוליטיים", אמר יעלון, שהורה לאלוף פיקוד מרכז לזמן את הקצינים לבירור.   

 

"אלפי קצינים במילואים עוד יחתמו" 

 

אחד המג"דים שחתם על המכתב אמר אמש כי "גם אם יגייסו אותנו למשימות שאינן קשורות להתנתקות לא נבצען, כי בכך נסייע בעקיפין לפינוי היישובים. אף אחד מאיתנו לא ילבש מדים כדי למלא את מקומם של חיילים שישתתפו באופן פעיל בגירוש יהודים מביתם. הצעד הזה קורע אותנו מבפנים וכקצין, זה דרש ממני תעצומות נפש המשתוות רק לאלה שנדרשו ממני כשפיניתי גופות של טנקיסטים במלחמת יום כיפור".

 

כל הקצינים המדוברים שירתו ופיקדו בעבר ביחידות קרביות. בשירות המילואים שלהם הם מופקדים על ההגנה המרחבית של כל ההתנחלויות בגזרת רמאללה, ביניהן עפרה, בית אל ופסגות. לדברי המג"ד, בשבוע שעבר נפגשו כולם על מנת לסכם על נוסח המכתב.

 

"בגלל שאנחנו מפוזרים בכ-40 יישובים, התחלקנו לארבע קבוצות. כל קבוצה נפגשה ביישוב אחר באותה שעה. בסופו של דבר חתמו כולם, למעט שלושה קצינים".

 

מפקד החטיבה, אל"מ אדלשטיין, טרם קיבל לידיו את המכתב, אולם הוא התקשר לקצינים בכירים בחטיבה בעקבות מסרים שונים שקיבל. "אני יכול להבין את התחושות שלכם", אמר להם בזעם, "אבל אני לא מקבל את הצעד בו נקטתם. זו התנהגות שאינה הולמת קצינים". חותמי המכתב זומנו לשיחת הבהרה עם המח"ט.

 

"אנחנו לוקחים בחשבון את האפשרות שבעקבות המכתב, הרמטכ"ל יחליט להדיח אותנו", אמר אחד המג"דים. "אבל על המכתב הזה עוד הולכים לחתום אלפי קציני מילואים נוספים".


פורסם לראשונה 06/01/2005 07:49

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס, חנן גרינברג וטל רוזנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
שיחת בירור. אל"מ אדלשטיין
צילום: דן בלילטי
צילום: רויטרס
"דגל שחור מתנוסס". פינוי
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
שוקל הדחה. רא"ל יעלון
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
"איבד את הלגיטימציה". שרון עם אלוף פיקוד מרכז
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: שאול גולן
חקירה פלילית. וייס
צילום: שאול גולן
צילום: סבסטיאן שיינר
שינוי מדיניות. מזוז
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים