שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  הראש היהודי המציא לנו פטנטים
  טלפון סלולרי שמאפשר שיחה בלי שנצטרך לדבר, שעון מעורר שמעיר אותנו רק כשאנחנו באמת מוכנים לזה, דוד שמש עם שלט-רחוק שמודיע כמה מים חמים נותרו לנו וגם: גבינה עם ממרח שוקולד, גרביים שלא מסריחים, חליפה שאפשר לכבס ומפתח שמותר לאבד. קבלו את ההמצאות הישראליות הכי לוהטות

  שנת 2004, שזה עתה הסתיימה, היתה שנה טובה לממציא הישראלי. מתברר כי גם 40 שנה אחרי שאורי זוהר שר את שיר הפטנטים, הראש היהודי עדיין ממציא לנו פטנטים. קחו, לדוגמה, המצאה יוצאת מן הכלל: הטלפון שלא צריך לדבר בו. חברת ההזנק הישראלית סיילנט קומיוניקיישן רשמה השנה פטנט עולמי, המאפשר לנו לשוחח בטלפון הסלולרי בלי לדבר.

   

  לעיתים קרובות אנחנו מקבלים שיחה סלולרית באמצע ישיבה חשובה, שיעור באוניברסיטה או סרט קולנוע - ואנחנו מנסים

  להשיב בלחישה. בדרך-כלל אנחנו משתמשים בכמה משפטים סטנדרטיים כמו אני לא יכול לדבר כרגע, אתקשר אליך עוד מעט.

   

  הפטנט העולמי מתוצרת ישראל מאפשר לטלפון לדבר במקומנו. אנחנו נקליט בקול אנושי אין-ספור תסריטי שיחה. בשעת הצורך, כשהמכשיר רוטט בכיס אבל איננו יכולים לענות בקול רם, כל מה שצריך הוא ללחוץ על תפריט 1, והטלפון יאמר, בקול שלנו: אני מתעכב, אגיע הביתה בעוד שעתיים. תפריט 2 יענה בקולנו: בסדר, הבנתי. תפריט 3 יגיד: שמעתי, אני עסוק עכשיו, אתקשר אליך בעוד שעה, וכן הלאה. 

   

   

   

  כך אפשר יהיה לקיים, בעזרת הראש היהודי, שיחות טלפון שבהן צד אחד מדבר ואילו הצד השני רק מקשיב, לוחץ על כפתורי הסלולרי, וכל כפתור משמיע משפט או ביטוי שהוקלט מראש. אפשר גם להקליט מילים כמו מה המצב? אחלה, מגניב ומדהים - ולנהל שיחה שלמה בלי לומר דבר.

   

  מתי להעיר אותך?

   

  בחברת 'כרומגן' מקיבוץ שער פיתחו דוד שמש דיגיטלי עם שלט-רחוק. באמצעות השלט-רחוק הדיגיטלי, הנמצא בתוך הבית, ניתן לעקוב בכל דקה אחר חום המים שבתוך דוד השמש שעל הגג. על המכשיר הדיגיטלי, הנקרא מדוד, יש צג, שבו אפשר לראות מהו אחוז המים החמים באותו רגע בדוד השמש.

   

  המדוד מורכב משני חלקים: יחידת מדידה והפעלה, הנמצאת בתוך דוד השמש, על הגג, ויחידת תצוגה, הנמצאת בתוך הבית, ליד שקע חשמל. הקשר בין שתי היחידות אינו אלחוטי - הוא מתבצע באמצעות רשת החשמל הביתית. המידע מועבר בתוך חוטי החשמל, הממשיכים להזרים גם זרם באותה שעה.

   

  יחידת המדידה מורכבת משלושה חיישנים, הנמצאים בתוך הדוד ומעבירים מידע על טמפרטורת המים למעבד אלקטרוני. המעבד מחשב כמה מים חמים (בטמפרטורה של 40 מעלות צלזיוס) יש בדוד, ומדווח על כך ליחידה הביתית. הנתון מוצג באחוזים: 99 אחוז מציינים דוד מלא במים חמים, 50 אחוז - דוד חצי מלא, וכן הלאה.

   

  המצאה נוספת היא מערכת המעקב האישית. חברת איתוראן המציאה מכשיר זעיר, הנישא על הגוף ומאפשר לאתר את נושא המכשיר בכל עת, 24 שעות ביממה. הורים המבקשים לדעת היכן מבלים ילדיהם בליל שבת יוכלו לצייד אותם במכשיר כזה. בכל עת יוכלו ההורים לדעת איפה הילד.

   

  אותו מכשיר יכול לסייע גם להורים קשישים, הנוטים ללכת לאיבוד, או לנשים בודדות, החוששות לנוע לבדן בשעות הלילה. גם מטיילים היוצאים לשבילים מסוכנים יוכלו להצטייד במכשיר, שידווח באמצעות מערכת לוויינית היכן בדיוק הם נמצאים. על האיתוראן האישי נמצא גם לחצן מצוקה. הייחוד שלו: כאשר נושא המכשיר לוחץ על הלחצן, יודעים במוקד החברה בדיוק באיזה מקום הוא נמצא ויכולים לשלוח אליו את העזרה הנחוצה - משטרה, אמבולנס או סיירים של החברה.

   

   

   

  והמצאה נוספת: שעון מעורר שמעיר אותך רק כשאתה מוכן להתעורר. תומר ספיר, בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, הציג בתערוכת הבוגרים האחרונה את עבודת הגמר שלו: שעון מעורר המותאם למחזורי השינה שלנו. הסטודנט השתמש בטכנולוגיה שפותחה עבור מעבדות שינה וייצר מכשיר המסוגל לזהות את מחזורי השינה שלנו ולזהות מתי נגמר מחזור כזה.

   

  טבעת שאנחנו עונדים על אצבענו מודדת את נפח זרימת הדם ומעבירה אותו אלחוטית לשעון המעורר. המחשב שבשעון מוצא מהו התיזמון הטוב ביותר להעיר אותנו: מתי מסתיים מחזור השינה הסמוך ביותר לשעת היקיצה המבוקשת. השעון הממוחשב מעיר אותנו בדיוק כאשר מערכת העצבים שלנו קרובה לערות, בתום מחזור השינה. תומר ספיר מבטיח לנו עוד בונוס: אם נתעורר בתום מחזור השינה, לפני שמתחיל מחזור חדש, נזכור את החלום האחרון שחלמנו.

   

  זהירות, סורג צורח

   

  וקחו, לדוגמה, עוד המצאה יוצאת מן הכלל: המנעול המשמיד את עצמו. חברת שיריונית חוסם פיתחה דלת ביטחון עם מערכת נעילה, הכוללת מנגנון השמדה עצמית. כאשר פורץ מנסה לפתוח את המנעול על-ידי עקירת הצילינדר באמצעות לום, או הורדתו באמצעות פטיש, מגן הצילינדר נתפס באמצעות רגליות מיוחדות לתוך מנגנון הנעילה, כל מערכת הנעילה נתפסת, והדלת נשארת סגורה - אין יוצא ואין בא. המנגנון משמיד את עצמו ואינו מאפשר יותר פתיחה של הדלת.

   

  ועוד המצאה באותו תחום: הסורג הצרחן. חברת טרלידור מציגה את הטרליטק - סורג ביתי שבתוכו משולבים גם חיישני אזעקה. ניתן לחבר את החיישנים האלה לכל מוקד בקרה, או למערכת האזעקה הביתית. פורץ שינסה להתעסק עם הסורג יגלה כי הסורג עצמו הוא חיישן אזעקה.

   

  המצאה נוספת בתחום האבטחה היא המפתח שאפשר לאבד. חברת מולטילוק (לשעבר רב-בריח) המציאה מנעול צילינדר חדש, הנקרא צילינדר רמזור. המנעול הזה, שמחירו 440 שקל, מגיע עם מפתחות משלושה צבעים: אדום, צהוב וירוק. תחילה משתמשים במפתחות בצבע אחד - צהוב, לדוגמה.

   

  כאשר אחד מבני הבית מאבד את המפתח הצהוב שלו, אין צורך להחליף צילינדר. שולפים מהמגירה את המפתחות הירוקים, נועצים מפתח ירוק בדלת - ובאותו רגע מאבדים המפתחות הצהובים את יכולתם לפתוח את הדלת. המפתח שאבד הופך לחסר ערך.

   

  כאשר גם המפתח הירוק הולך לאיבוד, ניתן להשתמש במפתח השלישי, האדום, ואז לא יוכלו המפתחות הירוקים לפתוח את הדלת. שיכפול המפתחות נעשה, כמו בגירסאות קודמות של מפתחות מולטילוק, באמצעות כרטיס מגנטי מיוחד. חברת בגיר הקדישה שנים לפיתוח ההמצאה, שנרשמה לבסוף כפטנט בינלאומי: חליפה אלגנטית מתכבסת במכונת כביסה.

   

  החליפה ההדורה, המתאימה לאנשי עסקים ולגברים המקפידים על לבוש אלגנטי, מורכבת מצמר ופוליאסטר וניתן לכבס אותה במכונת כביסה ביתית, ללא צורך בניקוי יבש או בגיהוץ. רשת מרקס אנד ספנסר כבר חטפה את החליפה החדשה, ומכרה ב-2004 רבע מיליון חליפות ישראליות מתכבסות.

   

   

   

  ועוד המצאה גאונית: הגרביים שיספגו כל ריח. חברת טבע נאות החלה השנה לשווק את הגרביים המיוחדים, פרי פיתוח ישראלי, המיוצרים מחומר חדשני הגורם לנידוף הזיעה והרחקת הלחות מהרגל - וביחד עם זה מכיל חומרים אנטי-בקטריאליים המונעים ריחות ופטריות.

   

  תתבייש, עלית במשקל

   

  מחלבות טרה פיתחו פטנט ייחודי, המשלב גבינה עם ממרח שוקולד. כמות הסוכר והקלוריות בממרח המשולב היא מחצית הכמות שבשוקולד, וכמות הסידן - כמו בגבינה. חברת שחל המציאה מודם דיאטה, מערכת של משקל ממוחשב, המחובר לטלפון. בכל פעם שנשקלים עוברים נתוני המשקל דרך קו טלפון רגיל אל מוקד דיאטניות, הפועל שישה ימים בשבוע, מסביב לשעון.  

   

  בכל פעם שתירשם עלייה במשקל, יקבל המנוי לביתו נזיפה טלפונית - וגם עצה מלומדת של דיאטנית איך לתקן את תהליך הירידה במשקל. ולמי שלא הצליח במבחן המודם דיאטה, המציאה חברת בגיר את החליפה המתמתחת. זוהי חליפה גמישה, קלה ומאווררת, הבנויה להתמתח באיזור המותניים במקרה של עלייה במשקל. זה, מתברר, עסק יסודי. מספיק עם סנטימנטים. הראש היהודי ממציא לנו פטנטים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גרביים שלא מסריחים
  הסלולרי שמדבר במקומך: אילוסטרציה
  מומלצים