שתף קטע נבחר

נמצא גן המונע הדבקה באיידס

חוקרים מצאו כי אצל חלק מאיתנו קיים עיוות גנטי המונע מנגיף ה-HIV לחדור למערכת החיסון ולהרוס אותה. עם זאת, עדיין לא ברור האם תוביל התגלית ליצירת חיסון נגד המחלה

חוקרים הצליחו לזהות גן המעכב את חדירת נגיף האיידס לתאי הגוף. הגן נמצא בגופם של אנשים מסויימים, ומונע מהם להידבק במחלת האיידס. עם זאת עדיין לא ברור האם התגלית עשויה לסלול את הדרך למציאת חיסון למחלת האיידס, בה נגועים כבר 40 מיליון איש ברחבי העולם.

 

הגן הקרוי CCL3L1 שולט על ייצורו של חומר כימי המשדר אותות במערכת החיסון. במחקר נמצא כי אצל כחמישה אחוז מהאנשים אין די חומר גנטי המייצר את הגן, אשר מגביר את רגישות מערכת החיסון ומונע הדבקה בנגיף האיידס

 

במחקר הנוכחי נטלו החוקרים מארה"ב, בריטניה וארגנטינה יותר מ-4,300 דגימות דם נגועות ב-HIV ודגימות דם שאינן נגועות. החוקרים ספרו כמה עותקים של הגן CCL3L1 מצויים בדגימות השונות. ככל שלאדם יותר עותקים של הגן, כך גדלה הרגישות להדבקה בנגיף ה-HIV.

 

החוקרים מצאו כי אצל כאחוז מהנבדקים הלבנים קיימת מוטציה (עיוות גנטי) בקולטן לגן, וכך הם אינם נדבקים בנגיף. החוקרים הסבירו כי במנגנון ההדבקה באיידס, "מסתערים" הנגיפים על מערכת החיסון, אולם אצל אלה שקיים פגם בקולטן לגן, כושל נגיף האיידס בנסיון לחדור למערכת החיסון ולהרסה.

 

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, 40 מיליון תושבים ברחבי העולם נושאים את נגיף ה-HIV. יותר מ-25 מיליון אנשים מתו ממחלת האיידס. אפריקה היא היבשת הנגועה בעולם, בה יותר מ-26 מיליון נשאים. על פי ההערכות חיים כיום 4,300 נשאי איידס, מתוכם 330 שכבר לקו במחלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
נגיף האיידס תחת מיקרוסקופ. המוטציה מונעת הדבקה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים