שתף קטע נבחר

צביקה בארינבוים מרוקן 65% מההון העצמי של פולגת

מתכוון למשוך דיבידנד של 152 מיליון שקל, מתוכם יסתכם חלקם של בארינבוים וגלבוע ב-108 מיליון שקל, וכן להנפיק את בגיר

חודש לאחר שצביקה בארינבוים רכש את השליטה בפולגת, יחד עם מנכ"ל החברה עופר גלבוע, מבקשים השניים להחזיר את רוב השקעתם באמצעות משיכת דיבידנד ענק ואף להנפיק את החברה הבת, בגיר.

 

בכוונת השניים לחלק לבעלי המניות בחברה דיבידנד עצום של 152 מיליון שקל. חלקם של בארינבוים וגלבוע בדיבידנד יסתכם בכ-108 מיליון שקל (71% מהחברה). לצורך חלוקת הדיבידנד מבקשים בעלי השליטה לאחד את הון המניות של פולגת, ולאחר מכן יפנו לבית המשפט כדי שיאשר להם ביצוע הפחתת הון. זאת מאחר שלפולגת אין עודפים הראויים לחלוקה.

 

איחוד מניות פולגת-1 ופולגת-4 יביא לכך שרק סוג אחד של מניות ייסחר בבורסה. הכוונה היא לפצל את מניות פולגת-4 לארבע מניות של מניות פולגת-1, כך שההון הרשום של החברה יעמוד על 118 מיליון מניות. ההון המונפק החדש של החברה יעמוד על 59.9 מיליון מניות. בפולגת מבקשים את אישור בעלי המניות למהלך ומציינים כי קיבלו חוות דעת כלכלית מחברת גיזה זינגר אבן, ולפיה אין מקום למתן פיצוי לבעלי המניות העדיפות (מניות סוג 1) בשל איחוד ההון.

 

כיום פולגת אינה יכולה לחלק דיבידנד, שכן יתרת העודפים שלה היא שלילית - מינוס 4.7 מיליון דולר. הפחתת הון מביאה לכך שהון המניות של החברה פוחת ומנגד נוצרים עודפים חיוביים (סך ההון העצמי של החברה לא משתנה). מהלך שכזה מצריך, כאמור, את אישורו של בית המשפט.

 

הדיבידנד המתוכנן מהווה כ-65% מסך ההון העצמי של החברה, שכן נכון לסוף הרבעון השלישי של השנה עמד ההון עצמי של החברה על 233 מיליון שקל.

 

אם הרווח המייצג של פולגת הוא 25-20 מיליון שקל בשנה (זה אמור היה להיות הרווח ב-2004 אלמלא נאלצה החברה לבצע הפחתות של כ-15 מיליון דולר על מכירת החברה בטורקיה), הרי שכדי להחזיר את הדיבידנד הזה, החברה צריכה לפחות 7-6 שנים טובות של רווחיות, וזה לא מעט בתחום הטקסטיל.

 

כחלק מהצעדים לשיפור מצבה של פולגת החליטו בעלי השליטה בחברה למכור את פעילות בגיר בטורקיה בדולר אחד בשל היותה מפסידה. בעקבות המכירה צפויה פולגת לרשום הפסד של 15 מיליון דולר.

 

נכון לסוף הרבעון השלישי של 2004 יש בקופת המזומנים של החברה 12.7 מיליון דולר (כ-55.8 מיליון שקל). לפיכך, על מנת שפולגת תחלק את הדיבידנד האמור היא תצטרך לקבל הלוואה מהמערכת הפיננסית.

 

בארינבוים וגלבוע, ששילמו עבור פולגת 29 מיליון דולר במזומן, צפויים לקבל חזרה כדיבידנד 85% מהשקעתם. כמו כן החברה מתכוונת להנפיק את בגיר, שמוחזקת על ידה בשיעור של 100%. בגיר רשמה בתשעת החודשים הראשונים של 2004 רווח תפעולי של 9.8 מיליון דולר על הכנסות של 113.1 מיליון דולר. בהנחה כי פולגת תנפיק את בגיר על בסיס מכפיל רווח של 10, הרי שמדובר בשווי של 100 מיליון דולר לבגיר, הרשומה בספרים בעלות של 30 מיליון דולר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי קנטור
בארינבוים: מתכוון למשוך דיבידנד של 108 מיליון שקל
צילום: קובי קנטור
מומלצים