שתף קטע נבחר

רשת הביטחון של יחד: גלאון תציל את שרון

ממשלתו החדשה של שרון תושבע הערב במליאת הכנסת בזכות קולותיהם של חברי סיעת יחד וסיעת רע"מ, שהתגייסו למען ראש הממשלה, לאחר שהמורדים איימו להצביע נגד. שרון הפך את ההצבעה להצבעת אמון, ואיים: "מי שרוצה להמיט שוב אסון על ישראל, מי שרוצה לפצל את סיעת הליכוד, שיצביע היום אי-אמון בממשלה שלנו"

מפלגות השמאל והמפלגות הערביות יצילו את גורל ממשלת שרון החדשה: סיעת יחד וסיעת רע"מ (דהאמשה וא-סנע) הודיעו אחר הצהריים (יום ב') שתתמוך בראש הממשלה, אריאל שרון, בהצבעה על צירוף שרי העבודה וסגני השרים של יהדות התורה. שרון הפך את ההצבעה להצבעת אמון, לאחר ש-13 חברי הכנסת "המורדים" בסיעת הליכוד הודיעו שיצביעו נגד צירוף שרי העבודה לממשלת שרון החדשה.

 

הם הציבו אולטימטום בלתי אפשרי לשרון, לפיו - אם ילך למשאל עם, יצביעו בעד. אם לא, יתנגדו. כעת תלויה הקמת הממשלה בהצבעתה של סיעת יחד. הממשלה אישרה פה אחד את צירוף שרי העבודה וסגני השרים של יהדות התורה. שרי העבודה אמורים להישבע אמונים לממשלת שרון השלישית בטקס במליאת הכנסת.

ממשלת שרון השלישית
ממשלת ההתנתקות יוצאת לדרך / אילן מרסיאנו
9 שרים - שמונה מהעבודה ואברהם הירשזון מהליכוד - יושבעו אחר הצהריים במליאת הכנסת. לממשלה החדשה אין אפילו שבוע אחד של חסד. על הפרק שתי משוכות דחופות - אישור תקציב המדינה בקריאה ראשונה והעברת חוק פינוי-פיצוי, שנתקע בוועדת החוקה.
לכתבה המלאה

 

שרון הגיב בישיבת סיעת הליכוד לאולטימטום של המורדים: "אני שומע קריאות כאלו ואחרות מצד גורמים בליכוד שחברו לגורמים מחוץ לליכוד לפיהן יש להביא להפלת הממשלה שלנו. אני זוכר התארגנויות כאלה בעבר. רק לפני שש שנים חשבו להפיל ממשלה שלנו. אז הביאו עלינו אותם אנשים את תוכנית ברק וקמפ-דיוויד וכמעט המיטו אסון על ישראל. רבותי - הפעם זה לא יקרה. אותם אנשים לא יצליחו. אלו שסבורים שהם מייצגים את הליכוד יותר מאחרים, טועים".

 

שרון איים: "מי שרוצה להמיט שוב אסון על ישראל, מי שרוצה לפצל את סיעת הליכוד בניגוד להחלטת המרכז, מי שרוצה ללכת לבחירות או לקואליציה אחרת, טובה פחות, שיצביע היום אי-אמון בממשלה שלנו, בממשלת הליכוד".

 

הממשלה תלויה במפלגות השמאל ובמפלגות הערביות

 

על-פי מאזן הכוחות המסתמן, חברי סיעת יחד יכריעו את הכף. הממשלה זקוקה לארבעה מתוך שישה קולות סיעת יחד על מנת לצלוח את ההצבעה. 

 

  • נגד הממשלה צפויים להצביע 56 ח"כים: 13 חברי קבוצת מורדים, 14 שינוי, 12 ימין (מפד"ל ואיחוד לאומי), 11 ש"ס, שישה ערבים.  
  • בעד יצביעו 53 ח"כים: 26 מהליכוד (כולל ח"כ אפללו, שהוזעק שוב ממיטת חוליו בבית החולים איכילוב), חמישה מיהדות התורה, 21 עבודה ועם אחד וח"כ מיכאל נודלמן.  
  • יימנעו: יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, ח"כ יוסף פריצקי, ח"כ טאלב א-סנע וח"כ עבד אל-מאלכ דהמשה (שהודיע שלא ייתן לממשלה ליפול, גם יצטרך להצביע בעד).
  • מתנדנד: ח"כ דוד טל.

 

מורדי הליכוד, שנועדו לפני הצהריים, פרסמו את ההודעה הבאה: "נאמני הליכוד שהם לב המחנה הלאומי בליכוד תומכים בהקמת ממשלה יציבה, אך לא בממשלה המקדמת במשנה מרץ את תוכנית ההתנתקות והם פועלים על פי החלטת משאל מתפקדי הליכוד ששלל ברוב מכריע את תוכנית ההתנתקות.

 

"נאמני הליכוד יתמכו בממשלה, אם יודיע ראש הממשלה על התחייבותו לקיים משאל עם בעניין תוכנית ההתנתקות במטרה לשמור על אחדות העם ועל תקינות ההליכים הדמוקרטיים במדינה. במידה ולא יתקיים משאל העם, נאמני הליכוד, המורדים, יצביעו היום נגד צירוף העבודה לממשלה".

  

עוזי לנדאו, הנחשב למנהיג הקבוצה, אמר כי "זו ההחלטה הכי נכונה שאפשר לקבל". מלבדו, חברים בקבוצה הזו מיכאל רצון, משה כחלון, גלעד ארדן, לאה נס, מיכאל גורולובסקי, דוד לוי, יחיאל חזן, חיים כץ, נעמי בלומנטל, אהוד יתום, יולי אדלשטיין, איוב קרא. יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, הודיע כי לא יתנגד, והוא צפוי להימנע.

 

ח"כ איוב קרא אמר: "זאב ז'בוטינסקי מתהפך בקברו כשהוא יודע שהיום קמה ממשלת ליכוד בתמיכת מרצ והערבים". ראשי המורדים מקווים כי שרי הליכוד הבכירים, כגון בנימין נתניהו ולימור לבנת, שהביעו בעבר תמיכה בקיום משאל, יתמכו במהלך.

 

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ מוחמד ברכה, הגיב למהלך של המורדים: "לו הדבר תלוי בנו, נשמח להפיל היום את הממשלה. מדובר באותה גברת בשינוי אדרת, שתמשיך את הפשעים נגד העם הפלסטיני".

 

ביילין: לא ניתן לימין להפיל את ההתנתקות

  

יו"ר סיעת יחד, זהבה גלאון, אמרה בפתח ישיבת סיעת יחד שדנה בהשבעת השרים: "ההיסטוריה מזמנת לנו מצבים שלא חלמנו להגיע אליהם ואנו מוצאים את עצמנו מונעים את הפלת ממשלת שרון. נקלענו למצב שמחייב אותנו לקחת אחריות. אנו קרועים בין הנטייה להצביע נגד שרון לבין חוסר הרצון לשמש אליבי לראש הממשלה, שבגינו נביא לאי-יישום תוכנית ההתנתקות ויאשימו אותנו שחברנו לימין הקיצוני".  

 

יו"ר יחד, יוסי ביילין, אמר: "שינוי טיהרה כל שרץ בשנתיים האחרונות כשישבה בממשלה ימנית-קיצונית והיום, מיד כאשר עברה לאופוזיציה, היא מפנה עורף לתוכנית ההתנתקות. החלטתנו העקרונית היא שלא ניתן לימין להפיל את תוכנית ההתנתקות".

 

יושב ראש סיעת שינוי, ח"כ יוסף לפיד, מתח בפתח ישיבת הסיעה ביקורת על כוונת יחד לתמוך בממשלה. "אנחנו חושבים שאפשר להביא התנתקות גם בלי החרדים. הממשלה הנכונה זה אנחנו, העבודה והליכוד. זו תהיה ממשלה שלא תוותר על העיקר בדו"ח דברת ולא תצטרך לוותר על מה שהושג בתחום הדת והמדינה".

 

גם חבר הכנסת אברהם פורז (שינוי), שב וקרא להנהגת יחד שלא לתת יד להרכבת הממשלה עם החרדים. לדבריו, "על יחד להבין שניתן היום להקים ממשלה שמבוססת כולה על מפלגות שתומכות בתהליך ההתנתקות, ואסור לתת יד לממשלה עם החרדים, שמתנגדים לתוכנית ושיסחטו את הקופה הציבורית".

 

חבר הכנסת, רומן ברונפמן (יחד), אמר כי "אפעל לשכנע את סיעתי כי במידה והקולות שלנו יכריעו אם תיפול או תקום ממשלת ההתנתקות, יש לתמוך בה. זאת כיוון שמדובר בביצוע רצון הרוב בישראל ואסור לתת לימין הסהרורי להכשיל את התוכנית". 

 

במסגרת הצטרפותה לממשלה החליטה סיעת העבודה לבחור בראשות ועדת הקליטה על פני ועדת החינוך. בהצבעה שנערכה בסיעת העבודה, תמכו 11 בבחירה בוועדת הקליטה, שישה התנגדו ושניים נמנעים.


פורסם לראשונה 10/01/2005 12:06

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
הצבעת אמון. שרון בסיעת הליכוד
צילום: ערוץ הכנסת
צילום: צביקה טישלר
המורדים נגד שרון
צילום: צביקה טישלר
צילום: סבסטיאן שיינר
יימנע. ריבלין
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: זום 77
גלאון תציל את שרון
צילום: זום 77
צילום: תומריקו
יהיה משנה? שמעון פרס
צילום: תומריקו
מומלצים