שתף קטע נבחר

בנק לאומי יופרט על ידי חלוקת מניות לציבור

זאת, בניגוד לכוונה המקורית לחלק לכל אזרח חבילת אופציות. התוכנית להפרטת בנק לאומי הוצגה היום על ידי שר האוצר בנימין נתניהו בישיבת הממשלה. כל משפחה תקבל הטבה ממוצעת של כ-2,000 שקל נטו. התוכנית תידון בישיבת הקבינט הכלכלי-חברתי הקרובה

התוכנית להפרטת בנק לאומי הוצגה היום (ג') על ידי שר האוצר בנימין נתניהו בישיבת הממשלה, ולפיה יופרט הבנק על ידי חלוקת מניות הבנק לציבור.  

 

לדברי החשב הכללי באוצר, ירון זליכה, במסגרת התוכנית תקבל כל משפחה בישראל הטבה ששווייה הוא כ-2000 שקל נטו בממוצע. סך ההטבה לכלל הציבור יסתכם בכ-4 מיליארד שקל. 

 

השינוי העיקרי בתוכנית המוצגת כיום לעומת התוכנית שהציג האוצר לפני כתשעה חודשים הוא כי החלוקה תהיה של מניות ולא של אופציות. זאת, כדי להקל על הציבור בהבנת ויישום התוכנית. 

 

לפי עקרונות ההפרטה, המדינה תחלק מניות בהנחה ניכרת לכל אזרח/תושב מעל גיל 18. כל אזרח יוכל לממש מיידית את המניות ולקבל עבורן כסף, או להחזיק במניות לאורך זמן ולקבל הטבות משמעותיות נוספות. התמורה עבור המניות תשולם רק ביום המכירה.

 

על פי האוצר, מדובר בתהליך הפרטה שכבר נוסה בצורה דומה במקומות שונים בעולם, לרבות בריטניה - עם בריטיש טלקום ובנק הליפקס, בגרמניה - דויטשה טלקום, ובסינגפור- סינגפור טלקום. קודם להחלטה על העקרונות נעשתה התייעצות עם הגופים הבינלאומיים DB, UBS ו- HSBC. 

 

באוצר מסבירים, כי היתרונות העיקריים בדרך הפרטה זו, הינם שיתוף הציבור לראשונה בתמורת ההפרטה, זירוז ההליך,  הפחתת הריכוזיות במשק, הגדלת כמות המניות הנסחרות, והגברת מעורבות הציבור בשוק ההון.

 

חברי הממשלה המבקשים להביע את דעתם בנושא יוכלו להופיע בקבינט הכלכלי חברתי לדון בכך בישיבתו הקרובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יותם פרום
בנימין נתניהו
צילום: יותם פרום
מומלצים