שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "רופאים מתמחים על הכביש מסוכנים כמו נהגים שיכורים"

  מחקר חדש מגלה כי הרופאים המתמחים מעורבים בשיעור גבוה של תאונות דרכים. הסיבה: שעות התורנויות הנמשכות מעל 24 שעות ברציפות. גורם בכיר במשרד הבריאות: "המתמחים בארץ מחזיקים מעמד"

  עייפות הרופאים המתמחים, מסוכנת לא רק בבית החולים, אלא גם על הכביש: מחקר חדש מגלה כי הרופאים הנוהגים מסוכנים כמו נהגים שיכורים. החוקרים שפרסמו את ממצאיהם בגליון החדש של כתב העת New England Journal מזהירים כי המחקר עלול להביא לגל תביעות נגד בתי החולים.

   

  על פי המחקר, המתמחים העובדים בתורנויות הנמשכות 24 שעות ויותר ברציפות, פעמיים ושלוש בשבוע, נמצאים בסיכון גבוה מאוד למעורבות בתאונות דרכים קטלניות, בהשוואה לרופאי מרפאה שאינם נאלצים לבצע תורנויות.

   

  המחקר החדש כלל 2,800 מתמחים אשר דיווחו על שעות עבודתם, ומעורבותם בתאונות דרכים. החוקרים מצאו כי המתמחים היו מעורבים במספר גבוה של תאונות דרכים, שהיו נמנעים לו בתי החולים היו מגבילים את שעות התורנות שלהם.

   

  החוקרים מציינים כי בתי החולים המציבים את הרופאים המתמחים בתורנויות ממושכות כל כך, עלולים למצוא עצמם נתבעים על שורת תאונות דרכים בהן היו מעורבים הרופאים המועסקים על ידם. "בתי החולים דורשים מהמתמחים לעבוד במרתון תורנויות, ומאפשרים להם לחזור הבייתה אחר כך, כשהם מסכנים נהגים אחרים ואת עצמם", מזהירים החוקרים.

   

  על אף שורת מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות, לפיהן הרופאים המתמחים נוטים לבצע טעויות רבות במהלך התורנויות הממושכות, הקהיליה הרפואית בארצות הברית עדיין לא קיצצה את שעות עבודתם. מנגד, הורה לאחרונה האיחוד האירופי על הגבלת תורנויות הרופאים לכדי לא יותר מ- 13 שעות ברציפות.

   

  המצב בארץ לא יותר טוב: הרופאים בשנות ההתמחות הנמשכות חמש שנים

  בממוצע, נאלצים לבצע פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע תורנויות הנמשכות 26 עד 36 שעות ברציפות.

   

  חרף הנחיות משרד הבריאות המחייבות את בתי החולים לשחרר את המתמחים לביתם לאחר 24 שעות התורנות, במחלקות רבות נאלצים הרופאים להמשיך ולתפקד גם הלאה בשל המחסור ברופאים במחלקות. הדבר בולט במיוחד במחלקות הכירורגיה, אורולוגיה, ורפואה פנימית. גורם בכיר במשרד הבריאות מסר ל-ynet כי אין כל כוונה להפחית את מספר שעות התורנות של הרופאים, וכי עד כה, לדבריו, המתמחים "מחזיקים מעמד".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים