שתף קטע נבחר

פיות וכובעים, צדפים וכפתורים: על חנויות מיוחדות בת"א

יש חנויות שהן יותר מעסק, ושניתן למצוא בהן רק סוג אחד של מוצרים. שיטוט ברחובות תל אביב גילה שיש בעיר הגדולה חנות שמוכרת צדפים, חנות של פאזלים, חנות של כפתורים, של כובעים של מוצרים מהולנד ושל פיות וגמדים. מסע קסום

לפני עשר שנים בערך שוטטתי ברחובות פריז וראיתי חנות המוקדשת כולה לנרות. באותו רגע חשבתי לעצמי כי ביום שבישראל תהיה חנות שלמה של נרות בלבד יהיה מצבנו טוב (ברמה הצרכנית לפחות). רשת של חנויות נרות כבר יש לנו, אבל מכיוון ש-10 שנים זה תקופת זמן לא מבוטלת, החלטתי לכתת רגליים ברחובות העיר הגדולה שלנו, ולמצוא חנויות העוסקות בנושא אחד ומיוחד.

 

אז נעלתי נעלי הליכה, הצטיידתי במצלמה, ויצאתי לגלות חנויות מיוחדות בתל אביב. הרווחתי מסע קסום בארץ של פיות, צדפים מהים, כפתורים וכובעים. פגשתי טיפוסים מיוחדים ובעלי חנויות שמאוהבים בחנות שלהם ובמוצרים שהם מוכרים. תתרשמו גם אתם.

 

"הים", חנות צדפים

 

במתחם נגה ביפו, נמצאת חנות הצדפים, "הים" שמה. הבעלים, יעקב מוזס, גדל בבניין בו היה בית חרושת לפנסי מכוניות. אביו הוא שהקים את המפעל ועבד בו שהחליט לסגור אותו לפני עשור. התחרות עם המזרח הרחוק גמרה אותו.

 

אבל האהבה לים כבשה אותו כבר בגיל צעיר מאוד, ועם סגירת המפעל הוא

צילום: יעל גרטי

החליט להגשים חלום ישן ולהקים את חנות הצדפים שלו, היחידה מסוגה בארץ. החנות מכילה צדפים, קונכיות, אלמוגים, כולם מיובאים מהמזרח הרחוק, היות ובארץ הם מוגנים. יש כאן גם מוביילים, תיקי יד, קופסאות תכשיטים ועוד פריטים עשויים מצדפים. למעלה מככב דג אבו-נפחא ענק כשסביבו תלויה לסת ענקית של כריש.

 

המחירים נעים בין שקל אחד בודד לצדף קטן ופשוט, ועד  ל-1,000 שקל לצדף גדול הנקרא טריטון. קונכיה בגודל בינוני עולה 110 שקל, קונכיית ענק מדהימה עולה 260 שקל. אין מה לנסות להתווכח. לדברים האלה, מסתבר, יש מחירון שיוצא לאור בהוואי, ויש גם אגודת חובבי צדפים ישראלים שנפגשים אחת לחודשיים, מאזינים להרצאות על משפחות הצדפים, על דרכי ההזנה והרבייה של כל היצורים החיים בצדפים ועוד כהנה וכהנה סוגיות חשובות בעולמנו שלנו.

 

יעקב מוביל אותי אל האקווריום, בו הוא מגדל צדפות חיות, מראה לי איך הצדפות מגששות ומחפשות מזון בעזרת מחושיהן. כשאין לקוחות הוא עסוק בניקוי צדפות, סידור סחורה, מאזין למוסיקה יוונית, מבסוט מהחיים.

 

(הים, רחוב סגולה 5, יפו. טלפון: 6826593-03)

 

 

יער הפיות

 

בדיזנגוף סנטר ממוקמת חנות קסומה, עטורת צמחייה מלאכותית ירוקה בשם יער הפיות. המוכרת, שמרית, נראית בדיוק כמו פיה. שיער ארוך ומשיי, עיניה כחולות חולמניות, ולעתים נדמה כי היא עצמה מרחפת בחנות בינות לשיחים. אני שואלת אותה: "קיבלו אותך לעבודה פה בגלל שאת נראית כמו פיה?", והיא מחייכת במבוכה ומלטפת בובת טרול.

 

לא מזמן הגעתי לחנות הזו עם בת של חברה, אלה בת ה-7, שהתאהבה במקום, פשפשה ומשמשה שעות את הבובות השונות, יחדיו הטלנו מטבע לבריכת המשאלות הנמצאת במקום, קנינו שטויות ויצאנו לעולם החיצון טובות יותר, רגועות יותר.

 

החנות קיימת שלוש שנים. ניתן למצוא בה עשרות בובות של פיות, גמדים ושדונים, הממוקמות בשני חדרים. יש כאן גם מדבקות מקסימות במחירים של 8-2.5 שקל ליחידה, קמעות מאנגליה, קטורת, שקיות ריח לארון, פוסטרים של פיות, כדורי בדולח, דרקונים, נרות ריחניים בניחוחות קסומים. 

 

להוציא חנות בבעלות אותה משפחה, חנות "היער" בקניון רננים ברעננה, זוהי חנות הפיות היחידה בישראל.

 

למי שיגיע לכאן עם ילד/ה הייתי מציעה לתת לו מראש סכום כסף קטן בו יצטרך הילד להסתפק, אחרת הוא ירצה לקנות את כל החנות. המחירים נעים בין 5 שקלים ל-3 יחידות קטנטנות של אלמנטים להדבקות, ועד 3,000 שקל לגמד היקר ביותר, אשר בדיוק נמכר. מישהו אמר מיתון?

 

יער הפיות, דיזנגוף סנטר, האגף הצפוני, קומת הכניסה,שערים 4,6. טלפון: 6290667-03.

 

P&M חנות הפאזלים

 

קומה מתחת ליער הפיות, בדיזנגוף סנטר, נמצאת חנות הפאזלים היחידה במדינה. פירוש השם P&M - פאזלים ומודלים. יש כאן גם מודלים לבניית מטוסים, אניות, מכוניות ועוד. אבל אני כאן בגלל הפאזלים, שמהווים 70% מסך המכירות בחנות.

 

החנות קיימת כבר שנתיים, ומגיעים אליה אנשים מכל הארץ, קהל הלקוחות הוא בטווח הגילאים שבין שנה וחצי ועד 120. מסתבר שעולם הפאזלים הוא גדול ומורכב. מסתבר שיש פורום חובבי פאזלים באינטרנט. יש אנשים שמתערבים ביניהם על סיום פאזל בן 12,000 חלקים (ומפסידים כי בפאזל היו בסופו של דבר 12,004 חלקים). יש אנשים שמוכנים לשלם כדי שירכיבו בשבילם את הפאזל, יש כאלה שבאים לחפש חלקים חסרים ויש נשים שמוכנות להתקוטט על פאזל לפי ציור של קלימט. 

 

גיליתי עולם קסום ומרתק. אני לומדת על סוגי פאזלים מפיו של אשר, הבעלים הנלהב, שמגלה שיש פאזל זוהר בלילה, (שזה פאזל שמרוח עליו חומר זרחני), יש פאזל קטיפתי, יש פאזל הפוך (שלא יודעים מה יש בו עד שמסיימים). יש פאזל שנקרא WANTED, בסגנון עדות "איפה אפי" – צריך למצוא איזה בחורצ'יק שמסתתר בפאזל וניתן לעשות זאת רק כשמסיימים את ההרכבה. יש פאזל מחומר פלסטי בצורת כדור, פאזל מוזהב, ויש שטיח מיוחד להרכבת פאזלים.  מדובר בשטיח לבד המאפשר להפסיק באמצע ולגלגל את הפאזל (הוא לא מתפרק, בדקתי). כך, לדברי אשר, לא מאבדים חלקים וכך גם ניתן למסור את הפאזל למסגור בנוחות, כשהוא מגולגל, ולא על גבי בריסטול כפי שנהגו אבותינו הקדמונים.

 

הפאזל הזול ביותר עולה 14.90 שקל (54 חלקים, מיועד לגיל 5) והפאזל היקר ביותר עולה 1,349.90 שקל. זהו הפאזל הגדול ביותר, בן 18,000 חלקים. מחירו הממוצע של פאזל הוא 100-120 שקל.

 

P&M , דיזנגוף סנטר, האגף הצפוני, קומה תחתונה. טלפון: 6292195-03.

 

ביאטריסNL – החנות ההולנדית

 

עורו אחיי ההולנדים! ניתן לקנות דרופ, סטרופ והאחל-סלאח במחוזותינו. ברחוב רש"י ממוקמת, כבר שנה וחצי, החנות ההולנדית, אשר עושה כבוד למלכת הולנד ביאטריקס, אם בשם החנות המשובש מעט ואם בקופסאות פח נהדרות הנושאות את דיוקנאות המלכה, הנסיך אלכסנדר, אשתו מקסימה (זה שמה) ובנם הקט.

 

אני מוצאת את עצמי משתאה נוכח משפחת המלוכה שנפלה עליי פתאום בינות לאוטובוסים ולפיח של רחוב קינג ג'ורג' ונזכרת שגם אני הנני נתינה של המלכה ביאטריקס. יחי המלכה.

 

מרים, בעלת החנות, היא הולנדית מקסימה שהגיעה ארצה לראשונה לפני כ-8 שנים, והחליטה לפתוח את החנות בעקבות תגלית מרעישה שעיקרה: ישנם 30 אלף יוצאי הולנד בישראל. ואחרי פתיחת החנות הסתבר שרק ברחוב רש"י, בו ממוקמת החנות, מתגוררים עשרה הולנדים.

 

ניתן להשיג כאן גבינות הולנדיות משובחות כגון חאודה צעירה, חאודה בינונית, "אמסטרדם הישנה", גבינה צהובה עם כמון ושלל פרודוקטים שגורמים ליוצאי הולנד פיק ברכיים: שבעה סוגי דרופ (סוכריות ליקוריץ שחורות), חמבר קוק ( עוגת ג'ינג'ר), האחל סלאח (פרורי שוקולד לפיזור על לחם בחמאה), ספקולאס (עוגיות חמאה מתובלות), סטרופ ואפל (ופלים מתוקים, שום דבר, רק 250 קלוריות לופל בודד, בכלל רצוי לא לדבר על קלוריות ואחוזי שומן בחנות הזאת, הכל כאן מענג ובלתי דיאטטי בעליל).

 

מה עוד? בלילה להכנה פופרטייס (לביבות שמרים מתוקות), מחבת מיוחדת להכנה פופרטייס (65 שקל), צנימים משובחים של bolletje, קפה של mokona, תבלינים אינדונזיים, אדבוקט (ליקר חלמונים משובח), בירות הולנדיות, שוקולד, מוצרי קרמיקה כחולים-לבנים כמיטב המסורת, ופוסטרים של ייפ וינקה (jip en janneke), גיבורי תרבות הולנדים ידועים, מצויירים משהו.

 

בעלה של מרים מגיע והיא מספרת לו שאני חצי הולנדית. "גם את הולנדית? "הוא מזדעק, "כשהבאתי את מרים ארצה חשבתי שהיא היחידה פה... חשבתי שהבאתי משהו מיוחד..."

 

מרים מספרת לי על ביקורים שהיא עורכת בבתי הורים לעולי הולנד, בית יוליאנה בהרצליה ובית יולס בחיפה, אליהם היא מגיעה אחת לחודש עם מבחר פרודוקטים הולנדיים ועורכת בזאר. הקשישים ההולנדיים, מיותר לומר, מחסלים לה את הסחורה. ולעתים אף קורה שאותם קשישים חסרי מנוח מתארגנים יחדיו במונית ובאים לפשוט על החנות. אפשר להזמין בטלפון ולקבל משלוח בדואר, ובקרוב יהיה אתר אינטרנט. החנות אינה כשרה.

 

ביאטריס, רש"י 19, תל אביב, 5256415-03.

 

SMART SHOP

 

החנות קיימת כבר שנתיים, ושינתה את שמה לסמארט-שופ, בהשראת החנות הידועה בליידססטראט, אמסטרדם, ממנה הם גם קונים חלק מהסחורה. החנות מכילה מבחר מוצרים המיועדים ע"פ בעלי החנות לעישון טבק. אני יודעת והמוכר יודע שאתם לא מעשנים בהם טבק, אבל מבחינה חוקית אסור להם למכור כלים לעישון משהו אחר.

 

אין אני באה לעודד את צריכת הסמים הקלים או הכבדים, חלילה. אני רק באה לספר על החנות. יש כאן עשרות באנגים, איכשהוא כולם נראים לי מרחוק כמו ויברטורים בשלל צבעים, יש כאן פייפים (מקטרות) בשלל צורות, ניירות גלגול, פילטרים, מתקנים לקטורת, צ'ילומים (מעין מקטרת מאורכת), מבחנות (4 שקל ומעלה) יש פה באנג דה-לוקס המיועד ל-4 אנשים ששואפים, תרתי משמע, לעשן יחדיו, ויש פה סלויה דיוינורום, צמח מעורר הזיות שבשלב זה עדיין מותר למכירה בישראל, (70 עד 120 שקל).

 

איכשהוא כל הלקוחות שנכנסים בזמן שאני מבקרת בחנות הם צעירים שקוראים למוכר, "הלו, גבר" או: "גבר גבר", או: "גבר גבר גבר", תלוי ברמת הסוטול. והוא, כחלק מהשגרה ההזויה, עונה להם: "להתראות, גבר". פתאום נכנס בחור שרוצה THC FREE. "מה זה"? אני שואלת. "זה כדורים שמנקים את השתן לקראת בדיקות סמים, בעיקר חיילים קונים אותם", הוא מסביר. לתשומת לבו של בוגי.

 

המוצרים הנמכרים ביותר בחנות הם הסלויה והבאנגים. באנג ממוצע עולה 150 שקל. אפשר לעיין בקטלוג ולבקש שיזמינו עבורכם מחו"ל מוצר מיוחד. איש מבוגר מציץ פנימה ושואל : "מה זה החנות הזאת? נרגילות"? "כן", עונה המוכר, "נרגילות, הכל נרגילות". הבה נרגילה.

 

סמארט שופ, קינג ג'ורג' 17, תל אביב. טלפון: 6202975-03.

 

ברלינסקי - חנות הכפתורים

 

היו זמנים. פעם היו מתגודדות פה התופרות ההונגריות, הרומניות, לולה בר היתה קבועה כאן, סלונים העסיקו עשר תופרות. פאריס הקטנה הן קראו לעצמן. משה ברלינסקי הצעיר היה שותה קוניאק עם אלכסנדר פן בכסית. חלפו הזמנים ובחנות שנוסדה בשנת 1933 ע"י ברלינסקי האב העבודה ירדה ב-95% בעקבות העברת ייצור הטקסטיל לעזה ולירדן.

 

היום ברלינסקי הבן (כבר בן 81), פותח את החנות בעשר בבוקר, מעשן על המרפסת ומפטפט עם השכנים עד השעה שתיים בצהריים, לפעמים מגיע מישהו וקונה איזה ריצ'רצ' בשישה שקלים, ואם מתחשק לו הוא שב ופותח את החנות אחר הצהריים. זה תלוי אם הוא הספיק לנוח קצת או לא.

 

ברלינסקי נולד לתוך הכפתורים. אבא שלו הקים את החנות אחרי שעלו ארצה מפולין. מגיל אפס הוא עזר בחנות ששקקה חיים. הוא בכלל רצה להיות שחקן אבל אבא שלו לחץ עליו להמשיך את הביזנס המשפחתי. "אתה מצטער על כך?" אני שואלת. "אני לא עסוק במחשבות על מה שהיה יכול להיות, אני חי את החיים, היום אני בן 81, כל בוקר אני יוצא מהבניין שבו אני גר, מתבונן בו ומוודא ששמי איננו מופיע עליו במודעות אבל". 

 

אצבעותיו, צהובות מניקוטין, שולפות קופסאות כפתורים, סרטים, קישוטים, חוטים ורוכסנים. "אני לא דוחף סחורה", הוא גאה לומר. "אם הכפתורים של הלקוח עדיין טובים אני לא מסכים למכור לו כפתורים חדשים". ואת זה, כלקוחה שלו, מעת לעת, אני בהחלט מאשרת.

 

ברלינסקי, שלמה המלך 4, תל אביב. טלפון: 5285916-03.

 

בוהם - חנות כובעים

 

בחנות החדשה "בוהם", ברחוב דיזנגוף 40, קרוב לדיזנגוף סנטר, פגשתי כובעים מדליקים. החנות, שקיימת ארבעה חודשים, מציעה מבחר אדיר של כובעים מכל הסוגים: ממגבעת צמר בצבע סגול-לילך ועד כובע מצחיה מפרווה סינטטית בצבע טורקיז. מכובע גרב מצמר אנגורה לבן ועד בארטים בכל הצבעים. שנייה אחת לפני שאני לגמרי מתאהבת בעצמי במראה בכובע שאני שואפת לקנות, אני מתעשתת, מטלטלת את עצמי ומגלה שיש פה גם פונצ'ואים וצעיפים. ניתן להזמין כאן כובעים מיוחדים, חגיגיים, בהזמנה מיוחדת.

 

(בוהם, דיזנגוף 30, תל אביב. טלפון: 5282330-03)  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעל גרטי
חנות הצדפים
צילום: יעל גרטי
מומלצים