שתף קטע נבחר

דקר את בעל הכלבים בטיילת והורשע רק בהריגה

ברק צרפתי דקר את אבינועם שושן על שפת הים בחיפה, רק משום שכלבו רץ לעבר הכלב שלו. להגנתו טען שהרים חפץ חד שפגע בטעות במנוח. השופטים פסקו כי "גרסתו הזויה ובלתי סבירה", אך לא הצליחו להוכיח מעל לכל ספק שמדובר ברצח - והרשיעו את הנאשם בהריגה. האלמנה: "אנחנו לא חשים אכזבה, ממילא גם מאסר עולם לא מספיק"

הפרשה שהסעירה את המדינה מגיעה לקצה, ובאופן בלתי צפוי. בית המשפט המחוזי בחיפה זיכה היום (ג') את ברק צרפתי, בן 21 מחיפה, מרצח אבינועם שושן, והרשיע אותו בהריגה בלבד. שותפו למעשה, אושרי מלול, הורשע בתקיפה ובחבלה.  

 

ב-30 באפריל 2003 נדקר שושן למוות סמוך לפאב נירוונה בחיפה, שם ישב עם אשתו ענת ושני כלביהם. מולם ישבו הנאשמים ברק צרפתי ואושרי מלול. אחד הכלבים של שושן רץ לעבר כלבם של הנאשמים. צרפתי בעט בראשו של הכלב ובין הארבעה התפתחה קטטה, במהלכה הותקפה ענת שושן במכת אגרוף.

 

צרפתי שלף אולר מכיסו ונעץ את להבו הישר בלבו של שושן. הוא מת במקום. התוקפים נמלטו ונעצרו מאוחר יותר בידי המשטרה. הם כפרו בעובדות שיוחסו להם בכתב האישום. הם לא הכחישו את דבר הקטטה, אולם צרפתי טען כי במהלכה, בזמן שניסה להגן על עצמו, נתקל בחפץ שהיה על הרצפה, הרים אותו ופגע בטעות בלבו של המנוח. הנאשם השני טען כי היה מרוכז אך ורק בריסון כלבו.

 

נשיא בית-המשפט המחוזי, השופט מיכה לינדנשטראוס, והשופטים יצחק דר ויצחק עמית קבעו כי עדותה של אשת המנוח מהימנה ומשקפת את הדברים כפי שראתה אותם. "היא לא הגזימה בתיאוריה על אף הטראומה הקשה שעברה עם אובדנו של בעלה המנוח". עוד פסקו השופטים כי גרסתו של צרפתי "אינה סבירה, נראית הזויה לחלוטין, בלתי מתקבלת על הדעת ופרי המצאתו". 

 

חרף כל זאת, קבעו השופטים כי "לא ניתן לקבוע מעל ספק סביר כי אכן מדובר ברצח, זאת מאחר ולא ניתן היה לקבוע כי באותו שבריר של שנייה שבו נדקר המנוח התגבשה אצל הנאשם ההחלטה להמית". ועם זאת, "עבירת ההריגה שאותה ביצע הנאשם קרובה כחוט השערה לעבירת הרצח".

טיעון זה יהיה בו כדי להכריע לרעת הנאשם בעת קביעת שיעור עונשו.

 

"היה לי בן יחיד, הרסתם את חיי"

 

האלמנה הגיבה על החלטת השופטים בקור רוח. "למרות מעט נחת, ההחלטה לא תשנה את החיים שלנו. לא קיימת אכזבה מכך שהנאשם לא הורשע ברצח, כי התובעת עשתה לנו הכנה שלא לפתח ציפיות. הקביעה של השופטים על כך ש'המרחק בין ההריגה לבין הרצח הוא כחוט השערה' היא משמעותית, ומעידה על דעתם.

 

"הצדק מתחיל להיעשות, אבל המקרה שלנו הוא לא היחידי ומערכת הענישה אינה מספקת תשובות הולמות למקרים כגון אלה, המתרחשים במדינה שלנו כל שבוע. גם מאסר עולם שנגמר אחרי 25 שנה הוא לא מספיק".

 

ענת ביקשה להביט למשפחת הנאשמים בעין. אחותו של שושן ז"ל קראה לעברם "רוצחים" ואמרה שהיא מעוניינת לראות את אמו של הנאשם בוכה, כנקמה על העינויים שעוברים הוריה מאז האסון.

 

אביו של המנוח, ניסים שושן (82), פרץ בבכי ובזעקות בבית-המשפט. הוא קרא לעבר משפחתו של הנאשם כי הם הרסו את חייו. "בן יחיד היה לי אחרי ארבע בנות, נסעתי למערת המכפלה כדי להתחנן שיוולד לי בן והבן שלכם לקח לי אותו. במקום שהוא יגיד קדיש עלי אני צריך להגיד קדיש עליו".

 

אביו של צרפתי, יוסי, אמר כי הוא ובני משפחתו מצטערים על האסון שקרה למשפחת שושן. "אני מקווה שאלוהים יתן להם כוח, הבן שלי לא חיפש שום מריבה. הוא ילד טוב שלא עשה שום דבר מתוך כוונה רעה".  

 

במהלך הדיון המשפטי ולפניו התפתחו עימותים בין משפחות הנאשמים למשפחת הנרצח. בני משפחת צרפתי טענו כי הלחץ התקשורתי שהפעילו בני משפחתו של הנרצח ובעיקר האלמנה ענת "פגעה בדין הצדק" שנעשה עם בנם.

 

בסיום הדיון המשפטי הורו השופטים לעצור שוב את צרפתי, שהיה משוחרר מאז החלטת בית המשפט העליון ביולי 2003. החלטה זו עוררה סערת רגשות, כאשר בני המשפחות החליפו מהלומות מילוליות וגידפו זה את זה.

 

עורך דינו של הנאשם, דוד יפתח, אמר בעקבות ההחלטה כי לאורך כל המשפט טען שמרשו אינו רוצח. "הוא רק הגן על עצמו ובית-המשפט קיבל טענה זו", ציין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
אבינועם ז"ל וענת שושן
צילום: רוני שיצר
צילום: אלעד גרשגורן
"גרסה הזויה". ברק צרפתי
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: אלעד גרשגורן
"גם מאסר עולם לא מספיק". האלמנה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים