שתף קטע נבחר

אורלב: איתם ולוי רוצים לברוח עם הכסף

ב"ידיעות אחרונות" פורסם שאפי איתם ויצחק לוי יפרשו ממפלגתם והגיעו כבר להסכם על הצטרפותם לאיחוד הלאומי. אורלב אמר ל-ynet בתגובה: "ארגיש הקלה אם הם יפרשו, הם כנראה החליטו להרוס את המפד"ל". יהלום: "הם מצמידים לנו אקדח לרקה". איתם ל-ynet: "עוד אין הסכם עם האיחוד הלאומי, אם נפרוש נקים קודם סיעה עצמאית"

"במובן מסוים ארגיש הקלה אם אפי איתם ויצחק לוי יפרשו. נמאס כבר מכל הפילוגים האלה. הם כנראה החליטו להרוס את המפד"ל. שני יושבי ראש לשעבר בורחים עם הכסף - זהו צעד ראוי לכל גינוי". כך אמר הבוקר (ה') יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב.

 

ב"ידיעות אחרונות" פורסם הבוקר כי יו"ר המפד"ל, איתם, והיו"ר לשעבר, הרב לוי, נערכים לקראת פרישה ממפלגתם כבר בחודש הבא. במסגרת ההיערכות לפרישה הם הגיעו להסכמה עם חברי האיחוד הלאומי ללכת יחד איתם בבחירות הבאות לכנסת. בשיחות שהתקיימו סוכם כי במקום הראשון ברשימה החדשה יוצב בני אלון ממולדת. אחריו יהיה צבי הנדל מתקומה, המקום השלישי מיועד לרב יצחק לוי, שיקדים את איתם, שיוצב רק במקום הרביעי ברשימה המשותפת. במקומות החמישי והשישי יוצבו אורי אריאל מתקומה ופרופ' אריה אלדד.

 

ההחלטה לפרוש מסיעת המפד"ל רק בחודש הבא נובעת מחוק מימון מפלגות, שקובע כי רק לאחר שתי שנות כהונה בכנסת ניתן להתפלג ולקבל מימון מפלגות, אם המתפלגים הם לפחות שליש מהסיעה. לוי ואיתם הם בדיוק שליש מסיעת המפד"ל.

 

השניים הציבו לחברי סיעתם אולטימטום לפיו יש לערוך "איחוד פרלמנטרי" עם האיחוד הלאומי, לקראת ריצה משותפת בבחירות הבאות, אחרת הם יתפלגו ויקימו סיעה עצמאית.

 

בסביבתם של איתם ולוי דחו היום את הפרסומים על כך שההסכם עם סיעת האיחוד הלאומי כבר נחתם. "רק בשבוע הבא יציגו השניים בפני סיעת המפד"ל הצעה קונקרטית למיזוג בין הסיעות והקמה של סיעה פרלמנטרית משותפת. אחר כך ייפתח משא ומתן לרשימה משותפת שתרוץ בבחירות הבאות".

 

"כל הדיבורים על מגעים, הסכמים ורשימות משותפות הם עורבא פרח, אין שום בסיס לידיעות. אין מסמך ואין רשימה. נביא את הצעתנו לדיון בישיבת סיעת המפד"ל בשבוע הבא אולם במידה ובמפד"ל ידחו את הניסיונות, נקים סיעה עצמאית", אמר ח"כ איתם.

 

חבריו למפלגה, זבולון אורלב ושאול יהלום, תקפו את התנהלות השניים בחריפות. אורלב אמר ל-ynet כי "באופן אידיאולוגי אני מתנגד להיות שותף למפלגה ימנית קיצונית. אין למפלגה כזו סיכוי בבחירות, אך עדיין ללא נתתי תשובה שלילית. קצת תמוה בעיני שבעיצומו של מפקד במפלגה, הג'נטלמנים האלה נלחמים באופן לא דמוקרטי אלא כוחני. הציבור הציוני דתי יוקיע את המהלך הזה. לצערי, שוב הימין הקיצוני מתפלג".

 

ח"כ יהלום אמר בהתייחסו לאולטימטום שהציבו השניים: "מהלכים פוליטיים אסור שייעשו עם אקדח ברקה. יש למצות את הדיונים על האיחוד ללא איומי פילוג. ברור שהחלטה על איחוד עם סיעת האיחוד הלאומי צריכה לעבור את אישור ועידת המפלגה".

 

לדבריו, "באופן אישי טרם גיבשתי דעה אם האיחוד יועיל אולם המפד"ל תמיד הייתה מפלגה עצמאית שהאידיאולוגיה שלה מקיפה הרבה יותר ממה שעומד על סדר היום של האיחוד הלאומי. מי שמקדים את הכרעת מוסדות המפד"ל ועושה פילוג מעשי עושה דבר בלתי מוסרי".

 

לוי: "אין מקום לשתי מפלגות"

 

ח"כ יצחק לוי אמר ל-ynet: "ביום שני הקרוב נמשיך את הדיון בסיעה במטרה לשכנע את החברים. אין מקום לשתי מפלגות דתיות לאומיות, מה עוד שאין הבדל ביניהן. מקווה שנצליח להשפיע על סיעת המפד"ל ונכין רשימה משותפת לבחירות".

 

לדבריו, "מפקד המתבצע במפד"ל לא ישנה את המפה הפוליטית, רק איחוד יביא לכך. במקום לכלות כח אחד בשני נמשוך את הציבור הדתי לאומי מכל המפלגות. אנחנו רוצים למצות את המהלך לאיחוד עם סיעת האיחוד הלאומי ולא נהיה החלוצים לפני המחנה כמו בפרישה מהממשלה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אורלב ואיתם. "רוצים להרוס"
צילום: אלכס קולומויסקי
דודו פריד
לוי. "אין מקום לשתיים"
דודו פריד
צילום: עופר מאיר
יהלום. "למה עם אקדח ברקה?"
צילום: עופר מאיר
מומלצים