שתף קטע נבחר

בג"ץ: חוות הקופים במושב מזור פועלת כחוק

המאבק המשפטי בין חוות הקופים לבין האירגונים למען בע"ח הסתיים הפעם בניצחון החווה. יו"ר "תנו לחיות לחיות": "נמשיך להאבק בצורה חוקית בכדי לסגור את החווה. אחד מבעליה של החווה: "פסק הדין נותן גיבוי להחלטת המשרד לאיכות הסביבה"

הקופים בחוות מזור מיובאים למטרות רבייה בלבד ולא למטרות סחר ותנאי העברתם טובים וראויים, כך פסק בג"ץ בשבוע שעבר בתשובה לעתירה שהגישו העמותה למען מדע מוסרי וארגון "תנו לחיות לחיות".

 

פסיקה אחרונה זו היא נדבך נוסף בשורת המאבקים שמנהלים האירגונים כנגד אנשי החווה הממוקמת במושב מזור שעוסקים בייבוא וייצוא של קופים החל מראשית שנות ה-90. יש לציין כי הצאצאים של הקופים בחווה מיוצאים ברובם הגדול לאנגליה למטרות ניסויים.

 

עוד עולה מהדיון בבג"ץ כי החווה פועלת על סמך היתרים הניתנים על ידי מנהל הרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים אשר מוסמך לתת את ההרשאות הללו על ידי השר לאיכות הסביבה. הוצאת ההיתר נעשית בכפוף לאמנה בדבר סחר בינלאומי במינים של חיות בר.

 

התחיל ב-2001

 

המאבק המתוקשר נגד החווה החל ב-2001 לאחר שהתפרסם דו"ח באנגליה שטען כי נושא המסחר בקופים העובר דרך מדינת ישראל אינו נעשה לפי התקנות. בין היתר פירט הדו"ח כי הקופים המיוצאים מישראל לאנגליה אינם קופי שביל, אלא קופים שהוריהם נלקחו מבית הגידול הטבעי במאוריציוס, וזאת בניגוד לנטען על ידי החווה כי היא מהווה חוות רבייה ואינה משמשת תחנת מעבר לקופים.

 

השר צחי הנגבי החל בתקופת כהונתו כשר לאיכות הסביבה במהלך שנועד לסגור את החווה לצמיתות, אך מהלך זה לא יצא אל הפועל וחוות הקופים המשיכה את פעילותה. במרץ 2003 פנתה החווה אל השרה יהודית נאות ז"ל, מחליפתו של הנגבי, בבקשה לחידוש היתר הייבוא לצורך הבאתם של כ-120 קופים.

 

 

 

נאות השיבה בחיוב לבקשה ואמרה כי לפי הבנתה החווה פועלת על פי כל האישורים הנדרשים ועל פי דין, מקיימת את כל הדרישות של הרשויות המפקחות וכי הקופים מוחזקים וגדלים בחווה בתנאי גידול נאותים. בעקבות החלטת השרה, הוציאה הרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים היתר לייבא לארץ 120 קופים.

 

הטענות שמנגד

 

היתר זה עורר זעם רב מצד האירגונים "העמותה למען מדע מוסרי" ו"תנו לחיות לחיות" אשר טענו בעתירה בבג"ץ כי החווה שבמושב מזור סוחרת בקופים הנדירים האלה, מחזיקה אותם בתנאים לא תנאים, ובכלל משמשת כתחנת מעבר של הקופים ממאוריציוס לאנגליה ולא כפי שהיא טוענת כ"חוות רבייה".

 

אתי אלטמן, דוברת "תנו לחיות לחיות": "אנחנו מחתימים עצומה שנקראת ישראל נגד חוות מזור, נגד סחר בקופים, נגד חטיבת קופים מהטבע, נגד הפרדת גורים מאמם, נגד הרבעת קופים בחוות רבייה ונגד התעללות בקופים במעבדות מחקר. ישראל היא ה"חצר האחורית" של אנגליה מכיוון שבאנגליה אסור לגדל קופים לרבייה. נעשה הכל בצורה חוקית וציבורית בכדי לסגור את החווה".

 

ד"ר משה בושמיץ, וטרינר בחווה ואחד מבעליה, אמר לעיתון "מודיעין": "פסק הדין ניתן לאחר ארבעה דיונים שנפרסו לאורך שנה וחצי. הוא נותן גיבוי מלא להחלטה של השרה יהודית נאות ז"ל שבדקה את הנושא לאורך כשבעה חודשים ונפגשה עם נציגי העמותות, עם אנשי מדע, אנשי רשות שמורת הטבע, אנשי המשרד לאיכות הסביבה ואף קיבלה חוות דעת מחו"ל".

 

פורסם במקור בעיתון "מודיעין" של ידיעות תקשורת

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוות הקופים: בינתיים, תמשיך לפעול: אילוסטרציה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים