שתף קטע נבחר

איילה משדרות שנפגעה מקסאם הובאה למנוחות

הנערה בת ה-17 גוננה על אחיה ונפטרה אחרי שישה ימים. אלפים ליוו אותה למנוחות. ראש העיר: "היא גיבורה לאומית"

כבוד אחרון: אלפים, בהם אישי ציבור, מלווים בצהריים (יום ו') למנוחות את איילה-חיה אבוקסיס בבית העלמין בשדרות. הנערה, בת ה-17, שנפגעה במוצאי שבת מרקטת קסאם כשגוננה על אחיה, נפטרה במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. 

 

לפני קביעת מותה של איילה-חיה, הספיקו ההורים סימה ויונתן להיפרד ממנה לשלום בבית החולים כשהם ממררים בבכי. האב יצא מהמחלקה ואמר: "השם נתן, השם לקח יהי שם השם מבורך". האם סימה אמרה ל-ynet: "הלכה לי המלאכית שלי אני קוראת לכל עם ישראל להתפלל לעילוי נשמתה". 

 

לפני ההלוויה אמר האח רן: "אנחנו רוצים לקרוא לכל עם ישראל לבוא ולהשתתף בלוויה. אנחנו מעוניינים שהתקשורת תצלם מהארץ ומהעולם, שייראו מה בני העוולה האלה עושים לעם ישראל, מה הם עשו לאחותי התמה. אנחנו קוראים לציבור גם לבוא להתפלל איתנו ב'שבעה' בבית שלנו בשדרות".

 

אחיה של איילה-חיה, תמיר-יעקב, שנפצע גם הוא מירי הקסאם, שוחרר במהלך השבוע מבית החולים. את הלילה האחרון עשה תמיר יחד עם אחותו קרן בבית מלון בבאר שבע, כאשר ההורים שהו בבית החולים.  

 

הדוד, אבי אבוקסיס, אמר ל-ynet כי יזכור את איילה כנערה שנתנה וסייעה לכל אדם. "היא עזרה למשפחה, להורים, לחולים ונזקקים, התנדבה ותרמה המון למען הקהילה וגם כשהיא נפגעה היא דאגה לאחיה כשהשתטחה והגנה עליו בניגוד להנחיות שקיבלנו לפיהן צריך לרוץ למקום מוגן. כזו היא הייתה, אחת שאהבה את כולם והיה בה רק טוב.

 

"ידענו שהמדע והרפואה לא יביאו את הישועה למה שקרה. אבל חיכינו לנס ולא רצינו להאמין שזה יקרה", אמר הדודו.

 

לדבריו, המשפחה הייתה נרגשת מאוד מהפניות והתפילות מצד כל תושבי העיר. "בחור שהתגורר בעבר בשדרות ארגן תפילה המונית עם אלפי מתפללים שהועברה בטלפון להורים של איילה. זה ריגש אותם מאוד ובכלל, בכל מקום בעיר, אנשים דיברו והחזיקו אצבעות, התקשרו, הגיעו לבית החולים. זה דבר שמאוד חיזק את המשפחה".

  

מויאל: "היא גיבורה לאומית"

 

למרות מצבה האנוש של איילה, התפללו כל תושבי שדרות על חייה וחיכו לנס. ראש העירייה אלי מויאל קיבל את הבשורה המרה בשדרות מאנשיו, והוא וצוותים בעירייה נערכים לקראת הלוויה לסייע למשפחה.

 

בעירייה נערכים כעת גם לחידוש ההפגנות בעקבות מותה של איילה, למרות השקט היחסי ששרר ביומיים האחרונים בשדרות ובצל הצבת השוטרים הפלסטינים בצפון הרצועה. ביום ראשון אמורה להתקיים ישיבת הממשלה בעיר אם לא יחולו שינויים. מספר תושבים אמרו בשדרות כי בכוונתם להפגין מול המקום שבו תתקיים הישיבה. התושבים אומרים שגם השקט שהיה בימים האחרונים אינו מבשר על העתיד.

 

ראש עיריית שדרות, אלי מויאל, בילה את הלילה האחרון סמוך לחדרה של איילה-חיה אבוקסיס. מדי יום הקפיד מויאל להגיע לבית החולים ולשהות עם בני המשפחה.

 

מויאל אמר כי "משיחות שניהלנו הבנו שזה כנראה הלילה האחרון של איילה ולכן בחרתי להיות לצד בני המשפחה הלילה. בשעה 8 בבוקר עברתי ליד מיטתה ונפרדתי ממנה לשלום כיוון שהייתה אמורה להיות לי פגישה עם אהוד ברק. אבל בדרך לפגישה כשקיבלנו את ההודעה על מותה הודעתי על ביטול".

 

ראש העיר מכיר את איילה מאז נולדה. הוריה הם חברים של מויאל ומתגוררים סמוך להוריו. "אני לקחתי את כל הפגיעה באיילה באופן אישי כי היא מסוג הילדים שאהבנו לגדל בשדרות, ילדה מוכשרת שתרמה ועזרה. היא הסמל של העיר שדרות, גיבורה לאומית בהגנה שלה על אחיה. אין מילים שיוכלו לתאר עכשיו את התחושה הקשה שלי ושל התושבים בעיר.

 

"זה אחד הימים הקשים ביותר עבור תושבי שדרות ועבורי באופן אישי. חשבנו וקיווינו לנס אבל ידעתי שהיא לא תשרוד את היום הזה".


פורסם לראשונה 21/01/2005 09:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
איילה-חיה. שדרות באבל
צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
צילום: צפריר אביוב
אחיה של איילה בהלווייתה
צילום: צפריר אביוב
צילום: גבי מנשה
מויאל. לקחתי את הפגיעה באופן אישי
צילום: גבי מנשה
צילום: מאיר אזולאי
החברות קראו תהילים עד הרגע האחרון
צילום: מאיר אזולאי
צילום: חיים הורנשטיין
ההורים בהתייעצות עם רבנים בבית החולים
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: מאיר אזולאי
הפגיעה מהקסאם
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים