שתף קטע נבחר

עדות בכנסת: "נאנסתי בצבא והאונס לא נחקר"

חברי הוועדה לקידום מעמד האשה שמעו את עדותה הקשה של צעירה שנאנסה על ידי שלושה חיילים ששירתו איתה. הצעירה סיפרה עוד כיצד הצבא שחרר אותה עשרה ימים לאחר מכן, ולא התייחס לפנייתה לפתוח בחקירה נגד התוקפים. אביה סיפר: "היא חזרה מהצבא שבר כלי". לוועדה דווח כי בשנת 2004 התקבלו 358 דיווחים אודות פגיעה על רקע מיני בצה"ל - עלייה של 3%

עדות מצמררת: בדיון שהתקיים היום (ב') בוועדה לקידום מעמד האשה בנושא הטרדות מיניות בצה"ל, הופיעה בפני הוועדה בחורה שנאנסה אונס קבוצתי בזמן שירותה הצבאי לפני 6 שנים. לטענתה, היא התלוננה נגד התוקפים אולם מעולם לא נפתחה נגדם חקירה. אביה של הצעירה שהגיע איתה סיפר שבתו רק לאחרונה התחילה לדבר על מה שקרה לה, ושהיא עדיין לא חזרה לעצמה מאז האירוע.

 

בעדותה הקשה סיפרה הצעירה כי נאנסה באכזריות חצי שנה לאחר גיוסה בידי שלושה חיילים ששירתו עימה בבסיס בפיקוד העורף. בבוקר שלמחרת האונס, סיפרה, היא התמוטטה נפשית ואושפזה על ידי מפקדיה בבית החולים הפסיכיאטרי. אחרי 10 ימים צה"ל שחרר אותה.

 

"הם הזמינו אותי למסיבה ואנסו אותי"

 

האונס אירע כשהשלושה, ששירתו כטבחים בבסיס, הזמינו אותה למסיבה אצלם בחדר. "חשבתי שיהיו בנים, בנות, שלא אהיה לבד. כשהגעתי היו אותם שניים שהכרתי, עשר דקות אחר כך הגיע עוד אחד. היו יינות, מוזיקה, שתינו, רקדנו, ובאיזה שלב הסתחררתי ונפלתי על המיטה. בפעם הראשונה והשנייה הצלחתי לקום, בפעם השלישית שנפלתי לא הצלחתי לקום, כל אחד תפס לי יד והם התחילו לגעת בי בחזה", סיפרה הצעירה בוועדה.

 

השלושה אנסו אותה. לאחר מכן ניסה אחד מהם להרגיע אותה כביכול. "התחלתי להתלבש, ואחד מהם אמר לי 'יהיה בסדר, מה את בוכה, לא קרה כלום'. תוך שהוא מרגיע אותי ומלטף אותי בשיער, מצאתי את עצמי שוב בלי בגדים. הוא שיחק אותה ידיד שלי. אז לא יכולתי להתנגד פיזית, הוא לא הקשיב למה שאמרתי".

 

עוד סיפרה הצעירה כי באותו לילה היא בכתה עד שנרדמה. "בבוקר קראתי תהילים. בערב התלוננתי למפקד שלי על כאבים גופניים, כאבי בטן. כמה ימים אחרי זה התחלתי להרגיש לא טוב".

 

לאחר שחרורה מהצבא פנתה הצעירה בעזרת מוקד הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, בדרישה לפתוח בחקירת מצ"ח כנגד האנסים. מכתביה הגיעו לפרקליט הצבאי הראשי, אולם היא לא קיבלה מענה ולא נפתחה חקירת מצ"ח בעניין האונס שדווח לצבא. "פניתי למצ"ח תקופה קצרה לאחר האונס. עד היום חלפו 6 שנים ואיש לא פנה אלי חזרה", אמרה הצעירה.

 

תגובת נציגי צה"ל לעדות של הנאנסת היתה כי "הם לא מכירים את המקרה".

 

האב: הנזק נגרם והצבא לא עזר

 

אביה של הצעירה, שנכח בדיון, סיפר לחברי הכנסת על הרגשתו כאב לבת שעוברת חוויה קשה כזו. "אנחנו נתנו לצבא ילדה אחת, וקיבלנו ילדה אחרת. היא חזרה שבר כלי, שמסוגלת רק שש שנים אחרי לדבר על מה שקרה. בעקבות הדיווחים האחרונים על החיילת שהתלוננה על הקצין הבכיר, שמענו אותה פעם ראשונה ממש מדברת על זה. שש שנים היא לא הצליחה לעבוד. משהו בפנים עוד לא תוקן וטופל. זה שאתם רואים אותה יפה ומדברת עכשיו, זה עם הרבה כוחות. לדעת שזה קרה אצלנו - לא פיגוע של גורם עוין, אלא נזק באחריות הצבא. הנזק נגרם, אבל לפחות שייתנו לה כלים להתמודד עם המצב. זה הכאב האמיתי שלי".

 

עוד התברר בוועדה כי שלושת החיילים התוקפים המשיכו בשירות צבאי רגיל. שמונה חודשים לאחר האונס הגישה הצעירה תלונה במשטרה האזרחית ונערך עימות בינה לבין שלושת התוקפים.

 

בימים אלה, כשש שנים לאחר האירוע, הפרקליטות הודיעה על סגירת התיק מחוסר ראיות והמתלוננת הגישה ערר.

 

ח"כ אתי לבני, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה, פנתה לנציגי הצבא בדיון והטיחה בהם ביקורת על כך שהחיילת שנאנסה לא קיבלה תמיכה נפשית וליווי מקצועי מטעם הצבא. בנוסף מתחה לבני ביקורת על כך שהצבא לא פתח בחקירת מצ"ח וקראה לנהוג כך באופן קבוע על כל תלונה.

 

לוועדה דווח כי בשנת 2004 התקבלו 358 דיווחים אודות פגיעה על רקע מיני בצה"ל. מדובר בעלייה של 3% בהשוואה לשנת 2003. עם זאת חלה ירידה בשיעור הדיווחים מהסוג הפיזי ועלייה בדיווחים אודות דיווחים מהסוג המילולי. 95% מקרב הנפגעות הן בשירות חובה.

 

על פי הדיווח, בשנת 2004 נפתחה חקירה כנגד קצין אחד בדרגת אלוף משנה ושני קצינים בדרגת סגן אלוף התלונות נמצאות בחקירת מצ"ח. 14 חיילים דיווחו כי נפגעו על רקע מיני, כולם על ידי גברים. ארבע נשים דיווחו כי נפגעו על רקע מיני על ידי נשים.

 

ממרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית נמסר במהלך הדיון כי בשנת 2003 הגיעו לקווי החירום של המרכז 96 פניות של חיילות שהותקפו מינית, לא כולל הטרדות. בשנת 2004 התלוננו 102 תלונות של חיילות בגין תקיפה מינית.


פורסם לראשונה 24/01/2005 13:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
החיילת סיפרה לוועדה על מה שעברה (אילוסטרציה)
צילום: טל כהן
צילום: אבי כהן
האל"מ החשוד באונס חיילת
צילום: אבי כהן
מומלצים