שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מפה אינטראקטיבית של יד ושם

  לרגל יום השנה ה-60 לשחרור מחנה הריכוז אושוויץ-בירקנאו, העלה מוסד יד ושם עמוד מיוחד לאתר, בו מוצגת מפה לחיצה של אירופה, שבאמצעותה ניתן ללמוד אודות הפעילויות החינוכיות שעורכת כל מדינה בנושא השואה

  היום (ה') מציינים ברחבי אירופה ובעולם כולו את יום השנה ה-60 לשחרור מחנה הריכוז אושוויץ-בירקנאו, ששמו הפך למילה נרדפת להשמדה השיטתית של יהודי אירופה על ידי הנאצים.

   

  לרגל יום השנה, העלה  יד ושם מפה אינטראקטיבית מיוחדת לאתר האינטרנט של המוסד, ובה מוצגות מדינות אירופה. האתר מאפשר לגולשים ללחוץ על שמה של המדינה, ולראות את היום בו היא מציינת את יום השואה, לקרוא רקע היסטורי קצר אודות המדינה, ללמוד על פעילויות חינוכיות שהיא מקיימת ביום זה ולגלוש הלאה, לאתרים רלוונטיים.

   

  מרבית המידע הזמין באתר הוכן והועלה לאתר על ידי אנשי בית הספר המרכזי להוראת השואה ביד ושם, שפעיל בהפצת לקחי השואה בקרב גופים בינלאומיים, כמו מועצת האיחוד האירופי ואחרים.

   

  המדינות המופיעות במפה כוללות את: אוסטריה, איטליה, אסטוניה, בלגיה, בולגריה, בריטניה, גרמניה, הולנד, הונגריה, יוון, לטביה, לוקסמבורג, ליכטנשטיין, נורבגיה, סלובקיה, פולין, פינלנד, צ'כיה, צרפת, קרואטיה, רומניה, שוויץ, שבדיה, ואפילו ישראל. מדינות אחרות, כמו ספרד, רוסיה, אירלנד, איסלנד, דנמרק, אוקראינה ואחרות, אינן מוזכרות מאחר ולא חל בהן יום זיכרון רשמי לשואה.

   

  מגבלות מעולם הדפוס

   

  בעת לחיצה על שם המדינה מועבר הגולש לדף טקסטואלי, ובו מידע רלוונטי (באנגלית בלבד). מרבית העמודים אינם מכילים מידע רב, וניכר כי התכנים עברו עריכה קפדנית למדי. לדברי יד ושם, הסיבה לקצרנות נובעת מהעובדה שהיקף התכנים אינו אחיד בכל מדינה, ולכן "הוחלט על טקסטים אחדים בגודל".

   

  מעבר לעניין הזה - מדוע בעצם להחיל מגבלה מעולם הדפוס על אתר אינטרנט? חבל שלא צורפו לעמוד פריטים נוספים, כגון מספר הנספים בני אותו לאום, קישורים לאתרים של כל הגופים המוזכרים בטקסט, צילומי מסך של האתרים הללו, ואפילו דגל.

   

  תת אתר הזה אינו מציג חזית גרפית זהה לשאר חלקי אתר יד ושם, והוא לא זכה להשקעה רבה מבחינה עיצובית. אפילו המפה עצמה, ליבו של העמוד, מוצגת

  ברזולוציה נמוכה, וחלק מהטקסטים המופיעים על גביה כלל אינם קריאים, מפאת הנסיונות למזער אותה. חבל שלמרות הכוונות הטובות, שכחו ביד ושם להשקיע גם בפן הוויזואלי של העמוד, שבהקשר האינטרנטי, כלל אינו זניח. (רוני שני)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מפת אירופה באתר יד ושם. רק חלק מהמדינות מופיעות
  מומלצים