שתף קטע נבחר

הרב אליהו: מותר לחיילים לעבור לצד המתנחלים

הרב הראשי לשעבר, ממתנגדי ההתנתקות, מחריף את הטון ופוסק ש"אם חייל מרגיש שעליו לתת את הנשק למפקדים ולעבור לצד המתנחלים, יפעל כך כל אחד לפי ההרגשה שלו". בראיון לביטאון "מעייני הישועה", שמחולק בבתי הכנסת, קבע הרב שאסון הצונמי אירע בשל הלחץ של מדינות העולם לבצע את ההתנתקות. בירושלים נערך כנס תחת הכותרת "לא מסרבים - נשארים ביחד"

"אם חייל מרגיש שעליו לתת את הנשק למפקדים ולעבור לצד המתנחלים, יפעל כך כל אחד לפי ההרגשה שלו" - כך פסק הרב הראשי לשעבר, מרדכי אליהו, מראשי הרבנים הפועלים נגד תוכנית ההתנקות. הדברים נאמרו לעלון השבועי של תנועת "מעייני הישועה", שמחולק בבתי הכנסת. אליהו עומד בראש נשיאות התנועה המגדירה עצמה כ"תנועה לתרבות ישראל".

 

 

לשאלה האם להגיע לגוש קטיף בעת הפינוי, השיב הרב: "אם אדם מרגיש שעליו לעשות כן - שיעשה, אם מרגיש שזו חובתו - שיעשה כן. יש לקרוא לכל הציבור להצטרף, להגיע, לחזק, אם חס וחלילה יגיע יום פקודה, זו מדינה דמוקרטית".

 

הרב העניק "פטור למי שרוצה להגיע אך מפחד להיכנס לכלא: "מי שמפחד להיכנס לכלא, לא חייב להגיע". בראיון לביטאון, המחולק בעשרות אלפי עותקים, הוסיף הרב: "חשוב להדגיש, אין מדובר כאן על התנתקות, אלא על נסיגה. מעוותים את שם התהליך ונותנים לו כינוי מעוות - זוהי נסיגה ותחילת נפילה - נסיגה. אני חוזר ואומר 'היה לא תהיה'".

 

הרב הראשי לשעבר מפנה את עשרות המתנגדים לתוכנית ההתנתקות לפנות לרבנים הראשיים במטרה להשפיע, כדי שייצאו בגלוי נגד תוכנית ההתנתקות וההשלכות שלה על הציבור. "צריך לפנות לרבנות הראשית לישראל שייתנו הוראות מדויקות כיצד עלינו להתנהג, והם חייבים לענות על זה. כתוב בחוק שעל כל דבר הלכה שואלים והם עונים.

 

"שהרבנים הראשיים יחליטו שירגישו שיש עליהם עול ועליהם להחליט. ואם יש להם בעיות מסוימות, שיילכו לדבר עם ראשי המדינה. יש להם כוח. הרבנים הראשיים חייבים לקחת אחריות ולהסביר לראש הממשלה את כל הבעיות כולל הניתוק שעלול להיגרם בעם ישראל".

 

הרב מרדכי אליהו סיפר גם על תוכניותיו ליום הפינוי "אני מתכנן לשלוח עשרה מקובלים שיקיפו את גוש קטיף ויתפללו שהמקום יישאר בידנו ולכל מקום שאראה שהנוכחות שלי תעזור, אגיע".

 

ומה חושב הרב על הקשר בין ההתנתקות לצונמי? 

 

"הגמרא אומרת שכאשר הקדוש ברוך הוא כועס על אומות העולם, שאינן עוזרות לישראל - רוצים לפנות, להתנתק ומתערבים בנושאים שלנו ומזיקים לנו, הקדוש ברוך הוא סופק את כפיו ומזה נעשה כל הרעש. זו גמרא במסכת ברכות.

 

"על עם ישראל להאמין שהקדוש ברוך נתן את ארץ ישראל לעם ישראל, והקדוש ברוך הוא חיבר אותנו עם התורה. ארץ ישראל - עם ישראל תורת ישראל הם ביחד, ואי אפשר לנתק אותם. ויהי רצון שהקב"ה ייתן בלב המנהיגים שיחזרו בתשובה ויחברו את עם ישראל עם כל ארץ ישראל".

 

כנס: לא מסרבים - נשארים ביחד

 

בירושלים נערך כנס תחת הכותרת "לא מסרבים - נשארים ביחד", שבו אמר האלוף (מיל') יעקב עמידרור, מבכירי קציני המילואים מהמחנה הדתי-לאומי: "המטיפים לסרבנות הצליחו למצוא תוכנית גרועה יותר מתוכנית ההתנתקות עצמה, כי הם הצליחו למצוא תוכנית המסכנת את שלומה של מדינת ישראל".

 

עמידרור, שדאג להבהיר היטב כי הוא מתנגד התנגדות נחרצת לתוכנית ההתנתקות וכי זו מסכנת לטעמו את בטחון המדינה, יצא נגד מנהיגי המתנחלים והרבנים, הקוראים להתנגדות אקטיבית ולסרבנות לפינוי במהלך יישום ההתנגדות. "החלטות ממשלת ישראל לא נעשו בצורה שמקנה להן לגיטימציה ציבורית.

 

"טוב היתה עושה הממשלה לו קיבלה החלטות בדרך אחרת. אני עוסק בהסברה ללא הרף בכל דרך אפשרית על-מנת לשכנע אנשים שלא לתמוך בתוכנית ההתנתקות, אשר אני מקווה עדיין כי לא תצא לפועל. אבל עלינו לשאול את עצמנו כל הזמן, מה יקרה ביום שאחרי? כיצד תוכל יחידה ששליש מחבריה הם סרבנים, לתפקד תחת אש? אם נסרב היום, נשבור את הדבר היחיד שמגן על קיומה של מדינת ישראל, נשבור את הכלים הדמוקרטיים היחידים המאפשרים לנו לשמור על מסגרת אחידה".

 

לדברי עמידרור, "הסירוב גרוע מכל תוכנית רעה. צריך לומר 'לא' לסירוב - בלי אבל, בלי אולי, בלי 'שמא', עם סימן קריאה בסוף - פשוט לא מסרבים".

 

יו"ר המועצה הציונית, אלוף (מיל') עוזי דיין, אמר שקריאה לסרבנות היא הכרזת מלחמה נגד שלטון החוק במדינה. "אני בעד משאל עם. הייתי מציג תוכנית שלמה, מביא אותה בפני הממשלה והכנסת לאישור והולך אחר-כך למשאל עם, כי אסור שהחלטות היסטוריות תתקבלנה על חודו של קול. יחד עם זאת, גם אם לא נוהגים בדרך כזו והדמוקרטיה לא עובדת באופן הכי מוצלח, עדיין אסור 'לשרוף את המועדון' ולצאת בקריאה לסרבנות. לא ניתן לשוליים לנהל את סדר היום של המחנה הדמוקרטי".

 

הרב יהודה גלעד, מראשי תנועת "מימד", אמר שקריאה לסרבנות כמוה כהודאה בכשלון דרכה של התנועה הדתית-לאומית. "סרבנות המונית היא פגיעה בצבא ובמדינה וכורתת את הענף עליו יושבת הציונות הדתית. זו פשיטת רגל שלנו, הודאה בכשלון דרכנו ונצחון החרדים שאומרים תמיד שציונות ודתיות אינן הולכות יחד".

 

המשתתפים הבטיחו להמשיך ולהוביל מאבק חסר פשרות בסרבנות ובאלימות ולכבד כל הכרעה דמוקרטית שיקבלו הממשלה והכנסת. כן יצאו המשתתפים בקריאה לנבחרי ציבור ומנהיגיו לאמץ עקרונות אלה ולפעול לפיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
הרב אליהו
צילום: זום 77
צילום: צפריר אביוב
הפגנה של מתנחלי גוש קטיף
צילום: צפריר אביוב
צילום: חיים צח
לא מסרבים. הכנס בירושלים
צילום: חיים צח
צילום: חיים צח
עוזי דיין נאם בכנס
צילום: חיים צח
מומלצים