שתף קטע נבחר

"המתנחלים מפריעים למאמצי הרגיעה"

בצה"ל עדיין נסערים מהתנהגות המתנחלים בתופאח, ליד נווה דקלים, שם "פוצצו" פגישה ביטחונית של קצינים ישראלים ופלסטינים לקראת פריסת הכוחות הפלסטיניים ברצועה. לדברי גורמי צבא, האירוע עלול היה להוריד לטמיון את מאמצי הרגיעה. המתנחלים מצדם זועמים ומאיימים להפסיק להתנדב למשטרה

"מה שאירע במעבר תופאח מדאיג מאוד. זה עלול היה להיגמר באסון", אמרו אמש (יום ד') ל-ynet גורמים בפיקוד דרום, בהתייחסם לאירוע שבמהלכו תקפו מתנחלים את מכוניותיהם של שוטרים פלסטינים, שהגיעו לבחון את השטח לקראת הפריסה מחדש. "מעבר לקושי בהבנה מדוע המתיישבים אינם נותנים סיכוי לתהליך, יש כאן סימנים מדאיגים לבאות".

 

כוחות צה"ל נאלצו לפנות שוטרים פלסטינים מזעם המתנחלים בנווה דקלים. זאת אחר שכ-100 מתושבי גוש קטיף הגיעו למעבר תופאח סמוך לאזור התעשייה בהתנחלות והתעמתו עם השוטרים. המתנחלים שרו פזמוני נאצה וקראו "בוגד" לאחד הקצינים. הם גם כינו את הפלסטינים "מחבלים".

 

בצה"ל מוטרדים מאוד מהתנהגות המתנחלים בנווה דקלים, שהגיעו למקום מפגש ביטחוני של קצינים ישראלים ופלסטינים, ו"פוצצו" אותו תוך שהוציאו את האוויר מצמיגי מכוניות הפלסטינים והרעישו כדי להקשות על הצדדים.

 


העימות ליד נווה דקלים (צילום: רויטרס) 

 

בעקבות האירוע חקרה המשטרה שבעה חשודים, שלושה מהם תושבי גוש קטיף, בחשד להתקהלות בלתי חוקית, יידוי אבנים, גרימת נזק, הסתה לאלימות ותקיפת שוטרים. חמישה מהחשודים נותרו במעצר ויובאו לבית משפט לדיון בהארכת מעצרם. 

 

"אם אחד המפגינים היה משליך אבן לעבר שוטר פלסטיני, כל התהליך המדיני היה יורד לטמיון, ותסריטים כאלה אינם בגדר דמיון פרוע", אמרו ל-ynet גורמי צבא, "המתח של התושבים שמופנה אלינו וכעת גם לכוחות הביטחון הפלסטינים, הוא בגדר קריאת תיגר על החלטות הממשלה. במקרה הזה של השיחות עם הפלסטינים, יש סיכוי לצמצם את אירועי הטרור וחמור שהם מפריעים לכך".

 

רק הדרג המדיני יכול לפתור את הבעיה

  

אלוף פיקוד דרום, דן הראל, שעודכן על האירוע, הביע את כעסו. "צה"ל עושה הכל על מנת לחזק את היחסים עם המתיישבים, על רקע אירועי טרור ומימוש החלטות ההממשלה שצה"ל מבצע בשטח, שלעתים נעשים למורת רוחם של המתיישבים. בכל פעם שיש תהליכים שאינם מוצאים חן בעיניהם, הדרך הקלה ביותר היא לפרוק את זה בשטח", אמרו הגורמים.

  

הגורמים הזכירו אירוע שהתרחש לפני כחודשיים וביטא את המתח בין צה"ל למתנחלים על רקע התוכניות המדיניות. כוח מגדוד 51 של גולני, בפיקוד סגן אלוף יניב עשור, הגיע למאחז שהקימו המתנחלים ליד נוה דקלים. בתוך דקות הגיעו למקום מאות בני נוער וחלקם ניקבו את צמיגי הג'יפים הצבאיים. בצה"ל זעמו על האירוע והמתיחות הגיעה לאוזני המפקדים הבכירים בגזרה. כפי שפורסם ב-ynet, קצין בכיר אף פנה לראש הממשלה, אריאל שרון, שביקר בשבוע שעבר ברצועה, וביקש ממנו לדבר עם המתנחלים.

 

גם בתנועת "שלום עכשיו" זועמים: "התפרעות המתנחלים מכתימה את הציבור כולו ומציגה את פניה המכוערים של מדינת ישראל. יש להניח כי אם היו צעירים פלסטינים פוגעים בכלי רכב ישראליים באופן דומה, צה"ל היה מגיב באש", נמסר מהתנועה.

 

אז מה הפתרון? הגורמים הצבאיים רומזים כי התשובות לא נמצאות במסדרונות פיקוד דרום, אלא בירושלים. לדבריהם, רק דיאלוג עם הדרג המדיני והפחתת המתח עשוי להביא לרגיעה. עד אז, יצטרכו בצה"ל להמשיך לקוות שלא ייחצו קווים אדומים, כדי שלא יהיה מאוחר מדי.

 

המתנחלים זועמים על השוטרים

 

אבל המתנחלים לא חוזרים בהם, אלא להיפך. הם התחילו לאסוף עדויות על התנהגות השוטרים ובכוונתם להתלונן נגדם במחלקה לחקירות שוטרים. כמו כן הם קוראים להדיח מתפקידו את מפקד תחנת המשטרה בגוש קטיף.

 

"לא ציפינו לראות ממפקד תחנה התנהגות ברוטלית כזאת", אמר יוסי נוימן, חבר מועצת חוף עזה. "איש במעמדו צריך להיות הגורם הממתן, המפשר, אבל הוא איבד עשתונות, הרביץ וצרח".

 

כ-100 מתושבי גוש קטיף שוקלים להפסיק להתנדב למשימות משטרתיות במרחב שמשון. "ההרגשה מאוד קשה", אמר עזרא אלדר, תושב גני טל, מתנדב במשמר האזרחי למעלה משנה. "היה מאוד מקומם לשמוע כיצד השוטרים התייחסו לחברים שלהם, לתושבים. אחרי מה שהיה, קשה לעבור לסדר היום. נקיים שיחה בין המתנדבים ונחליט על צעדינו".

 

ראש מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני, יצא להגנת התושבים: "איני מקבל את העובדה שיקיימו פגישות כאלה ליד נווה דקלים. זה חוסר רגישות וחוסר חוכמה. אין לי טענות לכוחות הביטחון שעושים את עבודתם נאמנה, אבל לא ייתכן שייתנו אחריות לרב המרצחים ומכחיש השואה אבו מאזן. שוב ראש הממשלה מנצל את צה"ל וכוחות הביטחון לגחמותיו האישיות", אמר ל-ynet.


פורסם לראשונה 26/01/2005 23:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יכול היה להיגמר באסון
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מבוא לקראת הבאות
צילום: רויטרס
צילום: ערוץ 2
פונו על ידי שוטרים ישראלים
צילום: ערוץ 2
מומלצים