שתף קטע נבחר

כמה עובדות על הבמבוק

הבמבוק (חזרן)הוא עשב ענק שיכול להגיע לגובה של 40 מטר ולקוטר של 30 ס"מ לכל גבעול. ישנו תיעוד של מקרה בו עץ במבוק צמח במהירות אדירה תוך מספר ימים כשהוא גדל בעשרות ס"מ בכל יום. הבמבוק הוא קרוב משפחה של החיטה, השעורה, האורז, קנה הסוכר והדשא - כולם בני משפחת הדגניים. ידועים כ- 2,000 זנים של במבוק הקיימים ברחבי בעולם. עלוותו, בצבע ירוק-צהוב, רעננה כל השנה, ובבגרותו הוא מתנשא לגובה של לפחות 20-15 מטרים.

 

הבודהיסטים מאמינים ששהייה בתוך חורש של במבוק מביאה לרגיעה נפשית ומגבירה את היצירתיות. אצל היפאנים מסמל הבמבוק יושר, הגינות וכבוד (בשל קנהו הישר והזקוף). בהודו הוא נחשב ל"צמח העניים", ובווייטנאם זיכוהו שימושיו הרבים בכינוי "האח".

 

לבמבוק תפקיד חשוב בשיקום האקולוגי, מכיוון שאפשר להפיק ממנו לא רק נייר, בנזין, כלי נגינה, תרופות, אוכל, שלדי מטוסים ובתים, אלא מעל הכל חמצן. הוא משחרר 35% יותר חמצן ומייצר פי 10 חומר תאי מאשר עצים בגודל דומה. לאחר ההפצצה הגרעינית בהירושימה ב-1945, הצמח הראשון ששב והוציא ענפים ועלים ירוקים וגדל במהירות היה הבמבוק.

 

בנוסף לכך, הבמבוק הוא ירוק-עד, צומח מהר כמעט בכל אקלים ואינו מצריך מכונות כבדות לגיזום, כריתה ועיבוד. למרות מראהו השברירי, הוא יכול גם לשמש שובר רוח בחורף וגם ליצור מיקרו-אקלים מרענן ומצל בקיץ.

 

לבמבוק מערכת שורשים מסועפת וחזקה המאפשרת הגנה על מקורות המים מפני סחף. הוא מחזק מדרונות תלולים וגדות נהר. באזורים שיש בהם סכנת סחף בעקבות גשמים רבים או רעידת אדמה - מייצבים שורשי החזרן את הקרקע ומונעים את סחיפתה.

 

היפנים שכללו מאד את השימוש בבמבוק בבנין באומנות ולצרכים טקסיים בתי התה היפנים עשויים במבוק וכמו כן הכלים המשמשים בטקסי תה. גם חרב האימונים באומנות הלחימה היפנית קנדו עשויה מבמבוק.

 

החזוק המבני של במבוק עולה על זה של עץ וניתן להקים ממנו בתים קלים וחזקים שיכולים להחזיק עשרות שנים. במזרח הרחוק ניתן לראות כיצד משתמשים בבמבוק כפיגומים בעת בנייתם של גורדי שחקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים