שתף קטע נבחר

הממשלה: הפלאשמורה יועלו לארץ עד סוף 2007

בעקבות ההחלטה, החל מיוני יועלו בכל חודש 600 בני אדם השוהים במרכזים באדיס אבבה וגונדר שבאתיופיה וזאת באמצעות תוכנית כלכלית שיבנה משרד האוצר. עד סוף שנת 2007 תועלה כל שארית העדה לישראל. מנהיגי העדה דורשים: "להפעיל את ההחלטה מייד". שרת הקליטה לבני: "אני מברכת על כל עולה"

יועלו ארצה: הממשלה החליטה היום (ב') להכפיל החל מהאחד ביוני השנה את מכסת בני הפלאשמורה העולים לישראל מדי חודש ל-600 איש. לפי ההחלטה, עד סוף שנת 2007 תועלה כל שארית בני הפלאשמורה לישראל.

 

ראש הממשלה אריאל שרון כינס לישיבה את השרים הקשורים לנושא, שרת הקליטה לבני, שר הפנים אופיר פינס, שר האוצר בנימין נתניהו, והגורמים המקצועיים. בישיבה הוחלט כי הכפלת המכסה תתאפשר באמצעות תוכנית כלכלית מיוחדת שיבנה משרד האוצר לצורך כך. עוד נקבע כי הסוכנות היהודית תיקח אחריות על הפעלת המרכזים הקהילתיים בערים אדיס-אבבה וגונדר המשמשים כמרכזים הגדולים ביותר של בני הפלאשמורה.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי ראש הממשלה החליט להעלות את כל בני הפלאשמורה מאתיופיה עד סוף שנת 2007 וכפועל יוצא מההחלטה הוחלט כי מיוני 2005 תוכפל מכסת העולים המגיעים מאתיופיה מדי חודש.

צילום: גיל יוחנן

 

במהלך הדיון אמר שרון: "מוכרחים לעשות כל מאמץ להגברת העלייה ועל כן האוצר יצטרך להעמיד משאבים נוספים לטובת מטרה זו". הוא הדגיש שהוא מייחס חשיבות עצומה לעלייה ובמיוחד לפתרון הבעיה של בני הפלאשמורה.

 

הישיבה התכנסה לאחר חודשים בהם לא חל כל שינוי במכסת עולי אתיופיה אשר עמדה על כ-300 מדי חודש. זאת, למרות עמדותיהם של ראש הממשלה, שר הפנים (החדש) ויו"ר הסוכנות היהודית, כי יש להגדיל את המכסה ולאפשר תוך פרק זמן קצוב את עלייתה של שארית בני הפלאשמורה לישראל.

 

שר הפנים, אופיר פינס (עבודה) התנה את קיומה של התוכנית הכלכלית בשלושה תנאים. הוא ביקש לקבוע כי קליטתם של העולים החדשים שיגיעו תיעשה אך ורק במסגרת ערי המרכז והישובים המבוססים, וכי העולים לא יישלחו ליישובי ספר או לישובים חלשים.

 

כן ביקש השר להעביר תקציב מיוחד למשרדו כבר במהלך שלושת החודשים הקרובים אשר יוקדש לבדיקת זכאות עלייתם של בני הפלאשמורה עד סוף שנת 2005.

 

התנאי השלישי שהציב היה כי קבלת אזרחותם של העולים החדשים לא תותנה בסיום תהליך הגיור אלא תינתן להם מיד עם עלייתם.

 

מחוץ ללשכת ראש הממשלה התקיימה במשך שעות אחר הצהרים הפגנה של כ-2,000 עולי אתיופיה אשר דרשו להגדיל את מכסת העולים ולהביא את יתר בני משפחותיהם לישראל. נציגי הקהילה מאמינים כי ההפגנות אותן קיימו בימים האחרונים תרמו להחלטה שהתקבלה היום.

  

נושא נוסף שנדון בישיבה הוא מכתב שר הפנים הקודם אברהם פורז, ליועץ המשפטי לממשלה מה-17.11.04 ובו שאל פורז האם ניתן להעניק לבני הפלאשמורה אזרחות בתום שנה מבואם לישראל גם אם לא עברו גיור לחומרה, כנדרש מהם היום.

 

בסביבת השר לשעבר הסבירו לפני הדיון: "המטרה היא למנוע את המצב שבו גיורם הופך ניסיון לגזור הון פוליטי לטובת הממסד הדתי, באמצעות הפיכתם לדתיים, ולמנוע את הפוליטיזציה של הגעתם. מדוע צריך להעביר אותם שבעה מדורי גיהנום בשעה שטוענים שהם יהודים". בעמדה זו תומך גם שר הפנים פינס, וזו גם תהיה ההמלצה שיגיש משרדו לראש הממשלה בעניין.

 

לפי נתונים שהוצגו למשתתפים בדיון, פוטנציאל העלייה מאתיופיה עומד על כ-5,021 בקשות הנוגעות ל-17,188 נפש. נכון להיום, ממרס 2004 עד חודש ינואר עלו לישראל כ-4,092 נפש (בהתאם למכסה של כ-300 בחודש).

 

"דורשים שהחוק יופעל כבר עכשיו"

 

אברהם נגוסה, ממנהיגי הקהילה האתיופית בישראל, שמח על קבלת ההחלטה אך לא חסך גם ביקורת: "אני שמח שהממשלה קיבלה החלטה שהסוכנות היהודית תיקח אחריות על הקהילה באדיס אבבה ובגונדר ותיתן להם סיוע אך אני מצטער שבזמן שילדים יהודים מתים ברעב באתיופיה תמתין הממשלה ארבעה חודשים עד שהיא תתחיל להכפיל את הקצב. אני דורש להתחיל את ההכפלה כבר מה-1 בפברואר ולא מיוני. המשפחות שלנו נמצאות במצוקה קשה ולכן יש להזדרז עם עלייתן כבר כעת".

 

נגוסה הוסיף כי "הטענה לפיה נדרש תקציב ראוי על מנת לקלוט את העולים היא מגוחכת. כסף מלכתחילה לא היה הסיבה. הממשלה הבינה שהאנשים האלו יעלו בסופו של דבר לישראל. זהו האינטרס של מדינת ישראל לעלות את כולם ו'לסגור את הסיפור שם'. ישנם באתיופיה 20 אלף איש המחכים לעלייה ואני מבטיח שכשהם יעלו לא יבואו עוד אתיופים נוספים אחריהם".

 

שרת הקליטה, ציפי לבני, אמרה בתגובה להחלטה: "אני מברכת על כל עולה. אני שמחה שהדבר ייעשה בסיוע של האוצר ובכפוף לקליטה מתאימה לעולים".

 

גם בסוכנות היהודית ברכו על ההחלטה. "זו החלטה ציונית ממדרגה ראשונה המונעת סבל אנושי מאנשים רבים שממתינים לעלייה, רובם ילדים וצעירים", נמסר. כמו כן מסר דובר הסוכנות, כי כבר אמש הגיע הארגון להסדר עם הארגונים הפעילים באתיופיה על מעבר האחריות למתקנים בערים אדיס אבבה וגונדר לידי הסוכנות היהודית בתוך כחודשיים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מנחם כהן
שרון. "המכסה תוכפל"
צילום: מנחם כהן
צילום: חן מיקא
שרת הקליטה. מברכת
צילום: חן מיקא
צילום: איי פי
העולים מפגינים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
דורשים ביצוע מיידי
צילום: איי פי
צילום: איי פי
2,000 עולים הפגינו
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מאמינים שההפגנות תרמו. העולים היום
צילום: איי פי
מומלצים