שתף קטע נבחר

הצלחה בהכחדת נגיף האיידס: בינתיים רק בעוברים

מומחים בארה"ב מבשרים השבוע כי שיעור התינוקות שנדבקו באיידס מאמהותיהם מתקרב לאפס, בזכות תרופה הנלקחת גם בהריון

מגיפת האיידס מביאה לא רק בשורות איוב: מומחים בארה"ב הכריזו כי הדבקת תינוקות באיידס נמצאת על סף הכחדה, בזכות קוקטייל התרופות הניתן לאמהות חולות, גם במהלך ההריון. על הממצאים החדשים דיווח השבוע הניו יורק טיימס.

 

בשנת 1990 נולדו כ-2,000 תינוקות הנושאים את נגיף ה-HIV, אולם המספר צנח לכדי 200 נשאים בשנה האחרונה. בעיר ניו יורק שהייתה פעם מוקד מרכזי למגיפת האיידס, מספר התינוקות נשאי הנגיף צנח מ-321 בשנת 1990 לכדי חמישה תינוקות בלבד.

 

פריצת הדרך מיוחסת בעיקר לתרופה AZT המונעת את שכפולו של נגיף האיידס בדם ובמערכת העצבים המרכזית. מחקר שנערך בשנת 1994 גילה כי נשים הרות יכולות להמשיך וליטול את התרופה, אשר מצליחה להפחית את הסיכון להעברת הנגיף לעובר בשיעור של 67 אחוז.

 

הסיכון להעברת נגיף האיידס מאישה נשאית לעוברה נע בין 20 ל- 25 אחוז. אולם משהחלו בארה"ב לתת את התרופה לנשים ההרות, צנח סיכון ההעברה סביב 8 אחוז בלבד. מאז שנת 1998 חוייבו כל בתי החולים לערוך בדיקות איידס לילודים לאמהות נשאיות.

 

בתוך כך, גדלה המודעות למגיפת ה-HIV, ונשים הרות עודדו לעבור בדיקות לאבחון נשאות הנגיף לפני הלידה. השילוב של האבחון המוקדם והטיפול התרופתי, הביאו כולם לצניחה הדרמטית במספר התינוקות הנשאים. אלא שעל אף ההצלחה במיגור העברת הנגיף לילודים, ציינו גורמי בריאות כי הדרך עוד ארוכה עד לחיסולה של הדבקת התינוקות.

 

גם בארץ המגמה מעודדת: מהועד למלחמה באיידס נמסר כי בשנתיים האחרונות נשאיות מצליחות להביא לעולם ילדים בריאים, באחוזים גבוהים מאוד. "הסיכוי להדבקה הוא אפסי, כשהנשאית בעלת מערכת חיסונית יציבה ללא פעילות נגיפית, והיא תחת טיפול ובהשגחה רפואית" אומרים בוועד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
ילוד. סיכוי אפסי להדבקה בזכות התרופות
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים