שתף קטע נבחר

בכיר החמאס: התנגדות פלסטין לא הסתיימה

שרון ואבו מאזן יוועדו בשבוע הבא לפסגה ראשונה מזה יותר משנה וחצי. לקראת הפגישה מנהל בכיר החמאס, חאלד משעל שיחות במצרים, והוא מזהיר: "הרגיעה לא תימשך אם לא ישיבו לעם הפלסטיני את כל זכויותיו, את השליטה בירושלים ואת זכויות הפליטים". גם מנהיג הג'יהאד מזהיר מ"דמיונות שווא"

"אם ישראל לא תהיה מחויבת לתהליך הרגיעה, גם הפלגים הפלסטינים לא יהיו מחויבים לכך", כך אומר אחר הצהריים (יום ד') ראש הלשכה המדינית בחמאס, חאלד משעל, בשיחה לתחנת הטלוויזיה אל ג'זירה.

 

משעל, השוהה בקהיר לרגל דיונים עם הצמרת המצרית ובראשם עם מפקד המודיעין המצרי, הגנרל עומר סולימן, שעימו נפגש אתמול, אמר כי הרגיעה המדוברת בין ישראל לרשות היא עניין זמני וכי "היא לא תימשך אם לא ישיבו לעם הפלסטיני את כל זכויותיו, את השליטה בירושלים ואת זכויות הפליטים".

 

בכיר החמאס הדגיש כי ההתנגדות הפלסטינית לא הסתיימה, וכי במידה וכל הזכויות של הפלסטינים לא יוחזרו אליהם, ההתנגדות תשוב להיות הכלי המרכזי במאבק נגד הכיבוש. ראש הלשכה המדינית של החמאס שב ואמר כי "לא יהיה ויתור על כל העקרונות והקווים האדומים של העם הפלסטיני ושל התנועה".

 

בתוך כך, גם מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, רמדאן שלח, שנועד עם הגנרל סולימן, הזהיר אחר הצהריים מפני אופטימיות וציפיות מופרזות לקראת פסגת שרון - אבו מאזן. בראיון לרשת הטלוויזיה "אל-גזירה" אמר שלח: "העלאת ציפיות ודמיונות אינן דבר חדש. כשהגיע תהליך אוסלו דיברו על סינגפור, הונג קונג ומזרח תיכון חדש, אולם אחרי כמה שנים נוצר רק סבל וגיהנום לפלסטינים ולכן פרצה האינתיפאדה".

 

הפסגה - ביום שלישי בשארם

 

הערב אישר נשיא מצרים, חוסני מובארק, כי הזמין את שרון, אבו מאזן וראש ממשלת ירדן למפגש פסגה בשארם א-שייח ביום שלישי הבא. לדברי הנשיא המצרי, "הפגישה תתכנס לאור ההתפתחויות האחרונות באזור והשאיפה לתפוס את ההזדמנות שנוצרה ולהאיץ את תהליך השלום".

  

השניים נועדו לפסגה האחרונה ביניהם בעקבה שבירדן , לפני יותר משנה וחצי. לקראת הפגישה הבהירו גורמים מדיניים בירושלים: "נהיה מוכנים לבצע מחוות, אם הפלסטינים ימלאו את התחייבויותיהם".

 

מלבד הנשיא מובארק, צפויה להשתתף בפסגה גם מזכירת המדינה האמריקנית החדשה,ד"ר קונדוליזה רייס, המגיעה לאזור.

 

כבר מחר ייפגשו דב וייסגלס, יועצו של ראש הממשלה, והצוות הפלסטיני המקביל בראשות סאיב עריקאת, ואז ייקבע סדר היום הסופי של הפסגה בין שני האישים. בין הנושאים שעל הפרק: העברת האחריות הביטחונית לפלסטינים, שיחרור אסירים פלסטינים וביצוע ההתנתקות באופן מתואם בין הצדדים.

 

מלשכת ראש הממשלה שרון נמסר בנושא כי שרון נועד הבוקר עם שליחו המיוחד של מובארק, הגנרל עומר סולימאן, וההחלטה לקיים את המפגש בשארם נובעת בעיקר מההתקדמות בשיחות הביטחוניות עם הפלסטינים.

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משעל. "להשיב את כל הזכויות"
צילום: רויטרס
צילום cnn
רמדאן שלח. בלי ציפיות
צילום cnn
צילום: איי פי
מובארק. מזמין
צילום: איי פי
צילום: איי פי
עומר סולימאן סולימן ראש מודיעין מצרי מצרים
צילום: איי פי
מומלצים