שתף קטע נבחר

מסתמן: החרדים יתמכו במשאל עם על הפינוי

חברי הכנסת רביץ (דגל התורה) וזאב (ש"ס) הודיעו במהלך סיור של ועדת חוקה בגוש קטיף כי בכוונתם לבקש מהרבנים להודיע על תמיכתם בהכנסת סעיף על קיום משאל עם לחוק פינוי פיצוי. באופן מסורתי מתנגדים החרדים לקיום משאל, אך הפעם הסבירו: "יש למנוע מלחמת אחים ושפיכות דמים"

תפנית בעמדה החרדית? חבר הכנסת אברהם רביץ (דגל התורה), הודיע היום (ה') כי הוא תומך בקיום משאל עם בנושא ההתנתקות, וכי בכוונתו להתייעץ בנושא עם המנהיג הרוחני של התנועה, הרב יוסף שלום אלישיב.


ח"כ רביץ הבהיר כי הוא אומר את הדברים, המהווים תפנית בעמדתם המסורתית של החרדים נגד קיום משאל עם, בלב כבד ומתוך החשש שתקדים של קיום משאל עם יאפשר שימוש במשאל גם בסוגיות הנוגעות ליחסי דת ומדינה.


הדברים נאמרו במהלך ביקור של ועדת החוקה של הכנסת בגוש קטיף, במסגרת עבודתה על חוק פינוי-פיצוי. הוועדה נפגשה עם תושבי הגוש, שם בחר רביץ לחשוף לראשונה את השינוי המפתיע בעמדתו. בשיחה עם המתנחלים סיפר רביץ כי לפני שבועיים נפגש עם מזכיר הממשלה, ישראל מימון, והעביר לו מסר לפיו דגל התורה תסכים לקיום משאל עם, שיוכנס כסעיף לחוק פינוי-פיצוי.


בשיחה עם ynet אמר רביץ כי הציע להכניס סעיף של משאל עם לתוך חוק פינוי-פיצוי, "למרות החשש, אך כדי למנוע מלחמת אחים ושפיכות דמים. אני אמליץ בפני הרבנים לתמוך בקיום המשאל". עוד הבהיר רביץ כי החלטתו עדיין לא עברה את המוסדות המוסמכים של המפלגה, וכי כל החלטה רשמית בנושא תחייב את אישורם של הרבנים.


רמזים לשינוי בעמדה החרדית פיזרו לא רק נציגי דגל התורה האשכנזית, אלא גם נציגי ש"ס הספרדית. חבר הוועדה מטעם ש"ס, ניסים זאב, הודיע כי יפנה למנהיגה הרוחני של התנועה, הרב עובדיה יוסף, כדי לשכנעו לתמוך בקיום משאל עם.


זאב הבהיר כי אינו מתכוון לכל משאל עם, אלא לכזה שיתבצע לפי הצעת החוק של חבר הכנסת מיכאל איתן. ח"כ איתן קבע כי יש לקיים משאל עם אך ורק בנושאים הקשורים להחזרת שטחים, וכי הוא יופעל על-מנת להעניק לאזרחים זכות וטו לאחר שהממשלה והכנסת יקבלו החלטות בנושא.


ח"כ איתן אמר ל-ynet כי הוא חושש לפי שעה מהאפשרות להכניס את סעיף משאל העם לחוק פינוי-פיצוי. זאת מכיוון שהוא סבור שלא יימצא הרוב ביצביע בעד משאל העם, אך כן יימצא הרוב למניעת ההתנתקות.


בכל מקרה, הודיע איתן, כי התנה את הסכמתו למהלך כולו בהסכמתם של שני גדולי הפסוקים בדורנו - הרבנים אלישיב ויוסף. לדבריו, "אני צריך להיות בטוח שאכן יתקיים משאל עם, אם הם יגיעו להסדר עם הרבנים, ויעשו זאת כמקשה אחת, אתמוך בצעד. אולם החרדים חייבים להתחייב קודם כי הם אכן מסכימים לשנות את עמדתם המסורתית ולהצביע בעד קיום משאל עם".


במקביל, שיגר איתן מכתב ליו"ר ש"ס, אלי ישי, בו הוא תוהה מדוע הרב עובדיה ורבנים נוספים שותקים, כאשר ישנה סכנה מוחשית למלחמת אחים. עוד ביקש איתן במכתבו כי ישי יעביר לרב מסר בו הוא קורא לו לתמוך בקיום משאל העם.


ראש מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני, בירך את הח"כים החרדים על השינוי בעמדתם, ואמר: "אין לנו ספק שהציבור התורתי והלאומי, על כל זרמיו, יתגייס על-מנת להשיג רוב סוחף במשאל העם. רוב שיוכיח כי העם בישראל לא ייתן ידו לעקירת יישובים".


נושא הכנסת סעיף על משאל עם לחוק פינוי-פיצוי הועלה על-ידי חברי הכנסת צבי הנדל, יצחק לוי, אליעזר (צ'יטה) כהן ויולי אדלשטיין. לפי ההסתייגות שהגישו, תוכנית ההתנתקות תיושם רק לאחר קיום משאל עם בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
תומך. רביץ
אתר הכנסת
צילום: זום 77
מסייג. זאב
צילום: זום 77
צילום: זום 77
היוזם. איתן
צילום: זום 77
מומלצים