שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רייס: איראן מפריעה למאמצי השלום

  נושא האיום האיראני שולט בסדר יומה של מזכירת המדינה האמריקנית, שפתחה הבוקר את ביקורה באירופה. רייס נועדה עם ראש ממשלת בריטניה בלייר, ועם שר החוץ סטרו. במסיבת עיתונאים משותפת, אמרה: "איראן מערערת את היציבות באזור ותומכת בטרור, שמכוון להפריע למאמצי השלום של ישראל והפלסטינים". בהתייחסה לרשות אמרה: "צריך לוודא שמנגנוני הביטחון יהיו חלק מהפתרון ולא חלק מהבעייה. זו צריכה להיות רשות אחת, עם רובה אחד"

  מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, פתחה הבוקר (ו') את ביקורה הראשון בתפקיד באירופה. היא הגיעה למעונו של ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, ואחר כך נועדה עם שר החוץ, ג'ק סטרו. רייס אמרה ש"איראן מעורבת בפעילויות שמערערות את היציבות באזור, כמו התמיכה בטרור, שמכוונת להפריע למאמצים של ישראל והפלסטינים להגיע לפתרון של שלום". ביום ראשון בצהריים תגיע רייס לישראל, ולמחרת תבקר ברשות הפלסטינית.

   

  לדברי רייס, "אנחנו שותפים לחשש שאיראן משתמשת בכיסוי של אנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות כדי להשיג נשק להשמדה המונית". עם זאת, לדבריה, "תקיפת איראן אינה עומדת כעת על הפרק. יש לנו כלים דיפלומטיים כדי להתמודד איתה".

   

  היא הוסיפה: "אני ממליצה לאיראנים לנצל את ההזדמנות שניתנה להם ולהוכיח לעולם שהם עומדים בהתחייבויות שנתנו בנוגע לפיתוח הגרעיני".

   

  רייס הוסיפה במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ הבריטי, ג'ק סטרו: "אנחנו מעריכים את היחסים שבין שתי המדינות, ואנחנו ניצבים יחדיו במלחמה בטרור. השאיפה לחירות היא אוניברסלית. נתמוך במי שמחפש חירות".

   

  שר החוץ הבריטי, ג'ק סטרו, אמר: "אנו רוצים לסייע לפלסטינים לבנות את מוסדותיהם. יש הזדמנות גדולה להתקדמות במזרח התיכון, ואם נתפוס אותה, אז החזון שעליו הצהיר הנשיא בוש - של שתי מדינות - יהפוך למציאות".

   

  רייס אמרה: "צריך לאחד את כוחות הביטחון של הרשות, דרוש סיוע בינלאומי לאמן את כוחות הביטחון של הרשות, ולוודא שהם יהיו חלק מהפתרון ולא חלק מהבעייה. זו צריכה להיות רשות אחת, עם רובה אחד".

   

  בפגישתה עם בלייר, אמרה רייס: "יש לפנינו עבודה רבה, בייחוד בזמן שאנחנו מנסים לקרב את ישראל והפלסטינים להזדמנות של הסדר קבע". בלייר אמר: "אני מצפה לעבוד איתך במספר נושאים. נדון בנושא עיראק, המזרח התיכון ובסוגיות נוספות".

   

  בשיחה עם כתבים במטוס בדרכה ללונדון, תקפה רייס את התנהגותו של המשטר האיראני בסוגיות של זכויות אדם. "יש לגנות את התנהגות המשטר האיראני בכל הנוגע לזכויות אדם. אני לא חושבת שמישהו חושב שהמולות הבלתי נבחרות השולטות באיראן הן דבר טוב לעם האיראני ולאזור. העם האיראני צריך לקבל הזדמנות לקבוע את עתידו. הם לא צריכים להיות שונים מהפלסטינים, או מהעיראקים, או מאף עם אחר ברחבי העולם".

   

  דבריה של רייס עולים בקנה אחד עם דברים שאמר נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, בנאום על מצב האומה בפני בתי הקונגרס: "נפעל יחד עם בני בריתנו האירופים להבהיר למשטר האיראני שהם חייבים לוותר על התכנית להעשרת אורניום או עיבוד מחדש של פלוטוניום ולהפסיק את תמיכתה בטרור".

   

  בוש הוסיף: "איראן נותרה המדינה הראשית בעולם התומכת בטרור ופועלת להשגת נשק גרעיני, בשעה שהיא מונעת מאזרחיה את החופש שהם רוצים וראויים לו". הוא נמנע מביטויים כמו "ציר הרשע", בהם עשה שימוש בנאומו לפני שלוש שנים. 

   

  ישראל מבהירה לקראת הביקור: לא ישוחררו עוד אסירים

   

  רייס אמרה לכתבים במטוסה שאחת ממטרות ביקורה באירופה תהיה דיון עם בעלות בריתה של ארה"ב בשאלה כיצד להרחיב את החירות והחופש במקומות שסובלים כיום ממשטרים רודניים. היא ציינה לטובה את הבחירות שהתקיימו באפגניסטן, בשטחי הרשות הפלסטינית, בעיראק ובאוקראינה.

    

  גורמים בירושלים העריכו שרייס לא תדרש להתערב במשבר בשיחות עם הפלסטינים בנושא שחרור האסירים: "היא ודאי תהיה מתווכת הוגנת, אך אנו רוצים לגמור את זה הפלסטינים לבד. בכל מקרה, לא יהיה שחרור של עוד אסירים".

   

  בישראל אומרים כי ביקורה של מזכירת המדינה מעיד על החשיבות שמייחס הממשל למעורבות בחידוש התהליך ובהצלחתו, בשעה שהאמריקנים תופסים כחלון הזדמנויות לחידוש התהליך המדיני. "האמריקנים רוצים לסייע לאבו מאזן ולרשות הפלסטינית לעמוד על הרגליים מבחינה כלכלית ומדינית, ובראש ובראשונה לסייע להם להילחם טוב יותר בטרור", אומרים בירושלים.

   

  מזכירת המדינה מתכוונת לבקש מהאירופים סיוע כספי נוסף לפירוק ארגוני הטרור. מדובר בכספים שיועברו למימון קרן פנסיה לאלף מחבלים שיתפרקו מנשקם ו"ייצאו לגימלאות". לפי דיווח ב"ניו-יורק טיימס" האמריקני, הפנסיה החודשית שתוצע למחבלים שיסכימו לוותר על נשקם תעמוד על 100 דולרים בחודש.  

   

  בכוונת רייס לבקש את הסיוע הזה מהאירופים, זאת בשל האכזבה האמריקנית מהיקף הסיוע שהסכימו מדינות ערב להעניק לפלסטינים. מדינות כמו סעודיה, לוב ואלג'יריה העבירו אמנם את הסכומים שהבטיחו, אבל עדין חסר סכום של 400 מיליון דולר אותו התחייבו להעביר מדינות כמו כוויית ושאר מדינות המפרץ. רייס ציינה כי יש מדינות ש"אינן עושות די". היא קראה למדינות ערב ולאירופים ללכת בעקבות הנשיא בוש ולהכריז על סיוע נוסף לפלסטינים.

   

  ביום שלישי הקרוב מתכננת רייס לשאת את נאומה המרכזי בצרפת, שיתמקד בהרחבת הדמוקרטיה ברחבי העולם. במהלך מסעה באירופה, תבקר רייס גם בברלין, ורשה, רומא, בריסל, לוקסמבורג ואנקרה שבטורקיה, ואחר כך תמשיך לישראל ולרשות הפלסטינית. רייס חילקה לעיתונאים במטוסה אטלס כיס. "אנחנו עומדים לנסוע הרבה ואני לא רוצה שאף אחד מכם יילך לאיבוד".

  פורסם לראשונה 04/02/2005 10:27

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  איראן בראש סדר העדיפויות. רייס
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  פגישה עם בלייר
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  הכור האיראני
  צילום: רויטרס
  מומלצים