שתף קטע נבחר

"המצרים יפרשו כוחות על ציר פילדלפי"

מקור המקורב להכנות לקראת פגישת הפסגה אמר ל-ynet: שר החוץ המצרי ייפגש עם סילבן שלום לדון בשינוי סעיפים בהסכם השלום בין המדינות, ולאפשר פרישת כוחות מצריים סמוך לציר פילדלפי. במקביל מאיצה מצרים את ההכנות לפסגה: משלחת ביטחונית מצרית תגיע לרצועה ולגדה, ויועץ רה"מ יטוס לקהיר, להכין את הודעת הסיכום המשותפת

מצרים מעמיקה את מעורבותה בתיווך בין ישראל לרשות הפלסטינית. מלבד החסות שנותנת מצרים לפגישת הפסגה המרובעת הצפויה ביום שלישי בשארם א-שייח, נערכים במצרים לפרוש כוחות סמוך לציר פילדלפי, בין השאר על מנת למנוע הברחות של כלי נשק.

 

מקור פלסטיני המקורב להכנות לפסגה אמר היום (שבת) ל-ynet כי בהמשך השבוע צפוי שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ריית להיפגש עם עמיתו הישראלי סילבן שלום כדי לדון בשינוי מספר סעיפים בהסכם השלום בין המדינות, כך שיתאפשר למצרים לפרוש כוחות סמוך לציר שמדרום לרפיח.

 

בדצמבר האחרון, בעם ביקורו של אבו אל-ריית בישראל, סוכם בין שר הביטחון שאול מופז וראש המודיעין המצרי עומר סולימאן כי מצרים תפרוס 700 אנשי ביטחון לאור ציר פילדלפי, מן הצד המערבי של הגבול, כדי למנוע הברחות נשק מסיני לשטחי הרשות הפלסטינית.

 

עוד סוכם בפגישה בדצמבר כי קצינים פלסטיניים יצאו להתאמן במצרים. ואכן בסוף השבוע הגיעו למצרים קציני ביטחון פלסטיניים, לאימונים לקראת הנסיגה הישראלית הצפויה מהרצועה במסגרת תוכנית ההתנתקות.

 

בתוך כך צפויה להגיע מחר לרצועה, ובהמשך גם לגדה, משלחת ביטחונית מצרית על מנת לעמוד על ההתקדמות הפלסטינית בנושא הביטחוני, הארגון מחדש של מנגנוני הביטחון והמצב ברצועה. במשלחת יהיו גם חברים שעיקר עיסוקם היא השלמת הדיאלוג בין הרשות לארגונים פלסטיניים, בניסיון להתקדם לכיוון הפסקת אש עם ישראל.

 

המקור אמר כי מצרים אופטימית מאוד בנוגע למגעים עם הארגונים הפלסטיניים ובראשם החמאס והג'יהאד. המקור אמר כי לפי שעה הושגה התקדמות רצינית בנושא המבוקשים והחיסולים, שתי דרישות מרכזיות של הארגונים.

 

הערכה: שרון ואבן מאזן ייפגשו בנפרד

 

ברקע נמשכות בקדחתנות ההכנות לפסגה. דב ויסלגס, יועצו של ראש הממשלה אריאל שרון, צפוי לצאת מחר לקהיר לפגישות עם בכירים מצריים כדי להכין את הודעת הסיכום שתתפרסם בתום הפסגה.

 

שר החוץ המצרי צפוי מצידו לצאת לדמשק, שם ייפגש עם עמיתו הסורי ובכירים נוספים, ויעדכן אותן במגעים שמקיימת מצרים עם הארגונים הפלסטיניים ועם ישראל. עוד קודם לכן נפגש בשבת אבו אל-ריית עם עמיתו הירדני האני אל-מולקי, בקהיר.

 

לדברי המקור, הפסגה בשארם נועדה לצמצם את טווח הזמן לפגישה בין שרון לאבו מאזן, ושבמצרים החליטו שלא להמתין עד ששני הצדדים יפתרו את כל הסוגיות ביניהם. הוא העריך כי מלבד לפגישה המרובעת במהלך הפסגה, תהיה גם פגישה נפרדת בין שרון ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

 

אחת הסוגיות הללו היא סוגיית שיחרור האסירים, נושא שהיה ונותר סלע המחלוקת המרכזי במגעים בין ישראל והפלסטינים. המקור אמר כי מצרים הבטיחה לפלסטינים כי היא תומכת בדרישתם לשחרור אסירים, כולל כאלה שנכנסו לכלא לפני החתימה על הסכם אוסלו וכאלה המוגדרים "עם דם על הידיים".

 

המקור אמר כי מבחינת ההנהגה הפלסטית ואבו מאזן באופן אישי, הצורך להביא לשחרור אסירים, כולל כאלה עם "דם על הידיים" נועדה לאותת לרחוב הפלסטיני שאבו מאזן נחוש להביא הישגים, וכי הפסקת האש לא תהיה לחינם.

 

במערכת הביטחון נשמעה בסוף השבוע ביקורת על התנהגות הדרג המדיני בירושלים בכל הקשור לשחרור האסירים הפלסטינים.

 

"היתה זו טעות שלא להיענות לבקשתו האישית של ראש הרשות הפלסטינית לשחרר 3 מחבלים בכירים שנאסרו לפני הסכמי אוסלו ופעלו מבית הכלא למען בחירתו. אם היינו נותנים לאבו מאזן רק 300 אסירים ולא 900, ולצידם היינו משחררים את השלושה שביקש, הוא היה מוחא לנו כפיים", אמר קצין בכיר במטכ"ל לגלי-צה"ל.

 

"העיקרון שאין משחררים אסירים 'עם דם על הידיים' אינו מקודש וצריך לשנות אותו", הוסיף הקצין, ואמר גם כי היתה זו טעות להעניק למצרים מעורבות כה גדולה בתהליך.

 

נושא נוסף שמעורר ציפיה בישראל לקראת הפסגה היא סוגית החזרת השגרירים. המקור המקורב להכנות אמר כי להערכתו יודיעו מצרים וירדן בפסגה על החזרת שגריריהם לישראל. יחד עם זאת אמר המקור כי מהמגעים עם הירדנים עולה כי שם תלויה סוגיה זו בשיחרורם של מספר אסירים ירדנים המוחזקים בישראל, אותם מבקשת וירדן לשחרר.

 

שר החוץ הירדני אמר השבוע בראיון לעיתון הירדני "א-דוסתור" כי ארצו תחזיר את השגריר רק כחלק מתהליך שלום ולא כצעד סמלי לקשרים בין שתי המדינות. בראיון לעיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון, הוסיף אל-מולקי כי החזרת השגריר תלויה בתוצאות פסגת שארם.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
חיילי צה"ל על ציר פילדלפי
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: איי אף פי
שר החוץ המצרי אבו אל-ריית וסילבן שלום
צילום: איי אף פי
מומלצים