שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רייס בישראל: המשיכו לקבל הכרעות קשות

  מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, סיימה סבב פגישות בישראל, ותמשיך היום לרמאללה לפגישה עם אבו מאזן. בפגישתה עם שר החוץ, סילבן שלום, אמרה: "נבקש מישראל להמשיך לקבל הכרעות קשות כדי לנוע לעבר השלום". היא נועדה עם ראש הממשלה, אריאל שרון, והיום תגיע לרשות הפלסטינית. גורם פלסטיני בכיר: בניגוד לנאמר בישראל, יש הסכמה לשחרר את רוצחי השר זאבי

  ביקור בישראל: מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, תגיע הבוקר (ב') לרמאללה לפגישה עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ועם צמרת השלטון הפלסטיני. ברשות הפלסטינית מצפים לשמוע מרייס על תוכנית התמיכה הכלכלית ועל עמדתה בעניין שחרור האסירים.

   

  אמש נועדה רייס עם ראש הממשלה, אריאל שרון ומוקדם יותר עם שר החוץ, סילבן שלום: "יש לוודא שיש מלחמה אפקטיבית בטרור כי ביטחון הוא בסיס לחיים של שלום. נבקש מישראל להמשיך לקבל הכרעות קשות כדי לנוע לעבר השלום ונבקש מהצדדים במזרח התיכון לשתף פעולה", אמרה רייס. היא נועדה גם עם הנשיא, משה קצב, והניחה זר ביד ושם.

   

  רייס אמרה בפגישתה עם שרון: "זו תקופה של אחריות גדולה לצידה של האופטימיות השוררת בעת הזאת". היא אמרה שארה"ב וישראל חולקות ערכים משותפים.

   

  "את הטרור", לדברי רייס, "צריך להכות מהשורש ולשרש אותו. לא יכול להיות מצב שארגוני הטרור יוכלו לשלוט על המתג ולהדליק ולכבות כרצונם את הטרור". היא ציינה שהיא מעודדת מצעדיה של ישראל וגם מההנהגה הפלסטינית: "זו עת של אופטימיות. ישנם שינוייים מהותיים במזרח התיכון ובשטחים. כל מה שקורה נותן הזדמנות לשוב למפת הדרכים ולכונן שתי מדינות דמוקרטיות זו לצד זו".

   

  היא הודתה למצרים על כינוס פסגת שארם. "התמיכה האזורית בשלום צריכה להיות חזקה. צריך לעזור לפלסטינים לבסס מדינה. הייתי בלונדון ובברלין ואני מבטיחה שנסייע ככל יכולתנו".

   

  שרון אמר בפתח הפגישה: "אנו שמחים לארח את מזכירת המדינה. היא מכירה היטב את ישראל ואת בעיותיה. אני בטוח שביקורה יתרום ליחסי הידידות בין שתי המדינות ולתהליך השלום שאנו כה רוצים לקדם".

    

  שר החוץ שלום אמר: "זה עונג גדול לקבל את פניה של מזכירת המדינה. המזכירה מגיעה בעת של אופטימיות. יש הזדמנות שאנחנו רוצים לנצל. הפסגה בשארם א-שייח חשובה, אבל המבחן הוא פעולה ולא רק הצהרות. כדי לנוע לעבר השלום ולא רק להיות בטקסים. לארצות הברית יש תפקיד מכריע בהבאת האזור לשקט. ביקור המזכירה יכול לעזור ואנו מאמינים שארצות הברית תהיה מאוד מועילה".

   

  רייס הבהירה לכתבים במטוסה, קודם שהגיעה לישראל, שארה"ב אינה מתכוונת להיכנס למגעים אינטנסיביים בין ישראל לרשות הפלסטינית. ומה לדעתה תהיה התוצאה הטובה ביותר של הוועידה בשארם: "אני מקווה שכולנו נבין שהצדדים מסוגלים להמשיך בעצמם. זו התוצאה הטובה ביותר".

   

  מקור פלסטיני בכיר: יש הסכמה על שחרור רוצחי זאבי

   

  ערב ביקורה של מזכירת המדינה נמשכים במלוא המרץ המגעים לקראת ועידת שארם, שתתקיים מחר. מקור פלסטיני בכיר אמר ל-ynet כי בניגוד למה שנאמר בישראל, יש הסכמה עקרונית בין שני הצדדים לכך שמזכ"ל החזית המערבית לשחרור פלסטין, אחמד סעדאת, ועאהד אבו רולמה, מבכירי הזרוע הצבאית של הארגון וממתכנני רצח השר זאבי ישוחררו מהכלא ביריחו ויישארו בתחומי העיר. המקור הפלסטיני אמר שהפסגה הקרובה צפויה לתת דחיפה לכל אחת מהסוגיות האלה.  

   

  ל-ynet נודע כי בפגישה האחרונה של דחלאן ודב וייסגלס לא הצליחו הפלסטינים לקבל התחייבות ברורה מישראל לכך שמפקד המודיעין הכללי בגדה, תאופיק טיראווי, יחדל להיות מבוקש ויוכל לתפקד באופן חופשי. לגבי האסירים, אמר המקור כי ההישג החשוב ביותר הוא קביעתו של מנגנון משוף - ועדה משותפת לשני הצדדים שתדון בקריטריונים שלפיהם ישוחררו האסירים הפלסטינים בשלבים הבאים, לאחר 900 אסירים שאמורים להשתחרר מיד לאחר הפסגה.

   

  המקור אמר כי הפלסטינים דורשים שבין המשוחררים יהיו גם שמות בולטים של אישים פוליטיים וההערכה היא כי ישראל מוכנה הפעם לשקול את הבקשה באופן רציני יותר.

   

  בפגישה סיכמו שני הצדדים כי מיד לאחר הפסגה ייקבע לוח-זמנים לנסיגת צה"ל מחמש ערים בגדה. על-פי התוכנית, ישראל אמורה לסגת בשלב הראשון משתי הערים - בית לחם ויריחו. בשלב שני, תיסוג ישראל מטול כרם וקלקיליה ובשלב השלישי תיסוג מרמאללה.

   

  הצדדים סיכמו להמשיך לדון בהעברת האחריות הביטחונית לרשות בחברון, שכם וג'נין שם בעיית המבוקשים קשה יותר והעברת הסמכויות לרשות בערים אלה תלויה גם בפתרון בעיית המבוקשים. בעניין זה, למרות ההצהרות של בכירי הרשות ומסמך ההבנות שגובש בין שני הצדדים, מעדיפה ישראל שכל המבוקשים הבכירים בגדה יועברו לעיר אחת - רמאללה, יריחו ובית לחם, שם יהיו תחת פיקוח צמוד של מנגנוני הביטחון הפלסטינים.


  פורסם לראשונה 06/02/2005 16:44

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  זמן להכרעות. רייס
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  הניחה זר ביד ושם
  צילום: איי פי
  צילום: מנחם כהן
  פגישה עם אריאל שרון
  צילום: מנחם כהן
  צילום: רויטרס
  תיפגש גם עם אבו מאזן
  צילום: רויטרס
  מומלצים