שתף קטע נבחר

"יש סיכום על הקפאת פעילות נגד 300 מבוקשים"

שר הביטחון גילה עוד בישיבת הממשלה כי לקראת פסגת שארם התקבלו במערכת הביטחון התרעות לפעולות טרור, בעיקר מצד חיזבאללה. לדבריו, בשיחותיו עם דחלאן אישר את שיחרורם של שניים מתוך שישה האסירים שביקש דחלאן. רה"מ ביקש להבהיר בנושא: רוצחיו של זאבי הכלואים ביריחו לא ישוחררו. נתניהו אמר כי הוא מתנגד באופן נחרץ לשחרור אסירים עם "דם על הידיים"

יומיים לפסגת שארם: שר הביטחון, שאול מופז, דיווח היום (א') לשרים בישיבת הממשלה על פגישתו עם בכיר הרשות, מוחמד דחלאן. מופז ציין כי בפגישה דובר על חמישה רבדים של שיתופי פעולה לאחר הפיסגה בשארם.

 

מופז ציין כי בשיחות דובר על הקפאה זמנית של הפעילות נגד המבוקשים, והוסיף כי ישנה רשימה של יותר מ-300 מבוקשים שלגביהם יש סיכום. השר גם הבהיר כי לקראת הפסגה התקבלו במערכת הביטחון איומים לביצוע פעולות טרור, בעיקר מצד חיזבאללה.

 

הבוקר הודיעה המשטרה על הגברת הפעילות המבצעית הביטחונית בכל רחבי הארץ לקראת הפסגה הצפוייה ביום שלישי בשארם א-שייח. בהערכת מצב באגף המבצעים של המשטרה, הוחלט להגביר את הפעילות בכל המחוזות מחשש שארגוני טרור יבקשו לבצע פיגוע. ההיערכות תכלול סיורים גלויים וסמויים, מחסומים ונוכחות מוגברת של המשטרה. מחר תקיים המשטרה הערכת מצב נוספת.

 

מופז: לתת צ'אנס לאבו מאזן

 

"צריך לתת הזדמנות מבוקרת לאבו מאזן. בכל מקרה, כל הדברים יאושרו על ידי הצדדים, וייושמו ללא ריצת אמוק ובמינון מתאים", אמר השר. "ישוחררו 900 אסירים ביטחוניים, ללא 'דם על הידיים'. לאחר הפסגה ישוחררו 500 אסירים, ובהמשך עוד 400".

 

לדברי מופז, ועדת שרים משותפת תדון בשחרור האסירים ותביא את המלצותיה למנהיגים. הוא ציין כי בשיחותיו עם דחלאן אישר את שחרורם של שניים מתוך שישה שמות של אסירים בכירים שביקש דחלאן, בהם קסאם ברגותי, בנו של מרואן ברגותי, ועבד אל-עזים.  

 

שר הביטחון אמר עוד, כי במסגרת המחוות לאבו מאזן, קיים אישור עקרוני לאפשר את כניסתם של כאלפיים עובדים פלסטיניים לישראל, בשלב הראשון.

 

שר האוצר, בנימין נתניהו, אמר בישיבת הממשלה כי הוא מתנגד באופן נחרץ לשחרור אסירים עם "דם על הידיים", ולא משנה מבחינתו - מה ה"וותק" שלהם בכלא הישראלי. נתניהו הדגיש: "שחרור האסירים צריך להתבצע בהתאם לביצוע של התחייבויות הפלסטיניות של פירוק תשתיות הטרור, ומניעת הטרור, ולא להינתן באופן אוטומטי. ישראל צריכה להתנות את שחרור האסירים, בהתאם לביצוע ההתחייבויות הפלסטיניות".

 

שר הבריאות, דני נוה, אמר בישיבה: "בזמן שאנו עושים, הפלסטינים רק מבטיחים. ישראל משחררת 500 איסרים, נותנת חנינה למבוקשים והפסלטינים, כהרגלם, מבטיחים. זהו מצב דברים רע מאוד ומסר רע לעתיד".

 

גם נשיא המדינה, משה קצב, חזר אחר הצהריים עם שרת החוץ השוויצרית, מישלין קלמי-ריי, על עמדתו לפיה הוא אינו מתכוון לשחרר אסירים ש"דם על ידיהם". קצב ציין כי הוא אינו מתכוון לקצוב את עונשם של אסירים ביטחוניים שהורשעו ברצח או בסיוע לרצח.

 

"רוצחי זאבי עדיין מבוקשים"

 

עניין שיחרורם של רוצחי השר רחבעם זאבי  אינו עומד על הפרק - כך ביקש להבהיר רה"מ, אריאל שרון, בהתייחסו בישיבת הממשלה לפירסומים על אפשרות שיחרורם של רוצחי השר. לדברי שרון, "אין שום יסוד לידיעה שרוצחי 'גנדי' ישוחררו. הפלסטינים קיבלו תשובה ברורה בנושא".

 

אתמול טענו הפלסטינים כי הושגה הבנה לשחרר את אחמד סעדאת ועאהד אבו רולמה, בכירי החזית העממית, שמוחזקים בכלא ביריחו על תכנון ומעורבות ברצח השר רחבעם זאבי ז"ל. על פי הדיווח, אלה עומדים להשתחרר ממעצרם, אך להישאר בתחומי העיר. בכירי החזית מוחזקים בכלא בפיקוח בריטי-אמריקני. ברשות התעקשו אמש שהנושא נידון בפירוט, ואף הושגה בו התקדמות רבה.

 

ההבנות של וייסגלס ועריקאת

 

בניסיון לפתור את המשבר סביב סוגיית שחרור האסירים, שלטענת גורמים בירושלים - נולד לצרכי מיקוח ודעת קהל, נועדו אמש בירושלים יועציהם הבכירים של שרון ואבו מאזן. דב וייסגלס ומוחמד דחלאן סיכמו על הקמת ועדת שרים משותפת, שתבחן מחדש את סוגיית האסירים הביטחוניים. שני הצדדים דיווחו על "התקדמות רבה" בסוגייה השנויה במחלוקת.

  

הפגישה, שכונסה כהכנה לפסגת שארם והוגדרה "טובה", עסקה גם בהעברת ערי הגדה לאחריות ביטחונית פלסטינית. המוקש העיקרי בעניין זה הוא רשימות המבוקשים. על פי הפלסטינים, בתיאום בין הצדדים סוכם שאלה יעברו ליריחו ולבית-לחם, כדי לאפשר את העברת האחריות. ישראל תתחייב שלא לפגוע בהם, כל עוד הם נתונים לפיקוח הרשות בשתי הערים. ייתכן שבעתיד, לאחר ההעברה ונסיגת צה"ל לעמדות של ערב האינתיפאדה, ישובו המבוקשים לבתיהם.

  

ל-ynet נודע כי במהלך הפגישה יצא דחלאן מן החדר והתקשר לבשיר נאפע, האמון על הכוחות המיוחדים במשטרה הפלסטינית, והורה לו להעביר את המסר למבוקשים. נאפע התקשר לרבים מהם, ונראה שחלק גדול מהם דוחה בשלב זה את היוזמה. 

 

בתוך כך, נחת הבוקר השליח האמריקני וויליאם ברנס בשארם א-שייח. מדובר בביקור מפתיע, עליו לא דיווחה מחלקת המדינה.

 

שר האוצר, בנימין נתניהו ושר הבריאות, דני נוה, הודיעו לשרים כי הם מקדמים תוכנית להגדלת מספר המיטות ופיתוח שירותי האישפוז בבתי החולים. מדובר בתוכנית האמורה להתאים לקצב גידול האוכלוסיה והזדקנותה. "יישום התוכנית יעצור את ההידרדרות רבת השנים בתחום האישפוז במדינת ישראל", אמר נוה בישיבה. נתניהו ציין כי "הממשלה נדרשת לסגור כעת פיגור של עשרות שנים, ונעשה זאת באופן מיידי ובתוכנית רב שנתית".

 

הממשלה דנה הבוקר גם בנושא שירותי הדת. בישיבה הוחלט כי בתוך שבועיים תחויבנה הרשויות המקומיות לשלם למועצות הדתיות חובות המסתכמים בכ-160 מיליון שקלים. ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בישיבה כי "יש לפתור את הבעיה המביכה והמיותרת הזו. חייבים לסיים את בניית המקוואות. זהו מצב בלתי נסבל, אני מקווה שתהיה תמיכה פה אחד בממשלה בנושא". שרון הדגיש שלא ייתכן שלא ישולם שכר לרב או לבלניות.


פורסם לראשונה 06/02/2005 11:37

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, אפרת וייס ועלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
מופז. סיכום על המבוקשים
צילום: מאיר אזולאי
צילום: איי אף פי
שרון. הרוצחים לא ישוחררו
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
נתניהו. "בלי דם על הידיים"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
סעדאת. יש הבנה?
צילום: רויטרס
צילום: שאול גולן
מהיום - כוננות עד הפסגה
צילום: שאול גולן
מומלצים