שתף קטע נבחר

אבו מאזן שיגר שליחים לנסראללה

בצמרת הרשות מודאגים מהנסיונות של חיזבאללה להצית מחדש את הלהבות באזור. יו"ר הרשות, אבו מאזן, שיגר לביירות משלחת בכירה, שתיוועד עם בכירי חיזבאללה ותנסה לרתום אותם להפסקת האש. זה המגע הראשון בין הצדדים מאז בחירת אבו מאזן

מאמץ לרתום את נסראללה להפסקת האש: יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), שיגר במקביל לכינוס ועידת שארם שליחים לבכירי חיזבאללה בביירות, במאמץ לרתום את הארגון להפסקת האש ולמנוע ממנו להצית מחדש את להבות האלימות - כך נודע ל-ynet מפי מקור פלסטיני בכיר. ראש אמ"ן, האלוף אהרון זאבי פרקש, הזהיר באחרונה כי ארגון חיזבאללה מתכוון לחבל בהפסקת האש.

 

 

בראש המשלחת עומד השר לשעבר בממשלתו הקודמת של אבו מאזן, עבד אל פתאח חמאייל ושני אישים נוספים. העילה הרשמית לביקור היא העברת איגרת אישית מאבו מאזן לראשי הממשל הלבנוני, הנשיא אמיל לאחוד, ראש הממשלה, ראשיד כראמה ויו"ר הפרלמנט, נביל פרי. אולם, כפי שדיווח ל-ynet הגורם הפלסטיני הבכיר – הסיבה האמיתית לביקור היא פגישה עם ראשי חיזבאללה ועם ראשי ארגונים פלסטינים המקורבים לחיזבאללה.

 

בהקשר זה נפגשה המשלחת עם מוניר מקדח, פעיל פתח מרכזי המקורב מאוד לחיזבאללה, וידוע כמי שעומד בקשר ומממן פעילים רבים בגדודי חללי אל אקצה.

 

ברקע הפגישות בלבנון מציינים הפלסטינים שחיזבאללה ממשיך בפעילותו ובמאמציו לגייס פעילים בשטחים הפלסטינים במטרה להוציא לפועל פיגועים. עיקר פעילות הארגון מתמקדת בפעילים של גדודי חללי אל-אקצה. המשלחת הפלסטינית תבקש מחיזבאללה שלא לנסות להשפיע על הזירה הפנים פלסטינית ולחבל באינטרסים הפלסטינים. זה המגע הראשון בין הצדדים מאז בחירתו של אבו מאזן ולמעשה מזה שנים ארוכות כאשר הארגון נהג לתקוף באופן חריף את אש"ף והרשות על הסכם אוסלו ועל ההכרה בישראל.

 

המשלחת הפלסטינית תציג בפני חיזבאללה את הנתונים שבידי מערכת הביטחון הפלסטינית, ולפיהם ארגון החיזבאללה עומד מאחורי רוב הפיגועים שיוצאים מהשטחים. המשלחת תציג בפני חיזבאללה גם נתונים על העברות כספים, על שיחות טלפוניות וקשרי אינטרנט בין הפעילים שחשפו על ידי מערכת הביטחון הפלסטינית ומוכיחים את הקשרים בין הארגון לבין פעילים בשטחים הפלסטינים.

 

חשש: איראן החלה לפעול בצורה ישירה בשטחים

 

לאחרונה הביעו הפלסטינים חשש כי גם משמרות המהפכה האיראנית החלו לפעול בשטחים באופן ישיר ולא באמצעות חיזבאללה. המשלחת תבהיר לחיזבאללה את חשיבותה של הפסקת האש בשלב הנוכחי ואת העובדה שהפלסטינים נחושים לאכוף את הפסקת האש.

 

אבו מאזן עצמו התבטא לפני מספר ימים כשאמר שלא ייאפשר לגורמים שונים לנסות להשפיע על הזירה הפלסטינית. הפלסטינים לא ראו בעין יפה את פגישתו של ראש הלשכה המדינית, חאלד משאל עם מזכ"ל החיזבאללה, השייח חסן נסראללה.

 

בתום הפגישה הזו, הודיעו החמאס וחיזבאללה: "הגענו להסכם שההתנגדות היא הדרך היחידה להתמודדות עם הלחץ הנוכחי". לאחר הפגישה אמר משעל כי "קשרי חמאס וחיזבאללה הם חזקים. אנחנו שותפים בהתמודדות עם אוייב משותף. באותה דרך שבה דרום לבנון שוחררה, אנו מקווים שכל פלסטין תשוחרר".

 

ברשות הפלסטינית ראו בכך ניסיון של הארגון להשפיע על המגעים להפסקת אש ולכן שוגרה המשלחת כדי לבקש מחיזבאללה לסייע למאמצי הפלסטינים לנסות לאחר השקט להגיע להתקדמות מדינית.

 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, קיבל בשבוע שעבר הזמנה לבקר באיראן, לא ברור עדיין מתי יבקר, אולם נושא המעורבות של החיזבאללה ושל איראן בשטחי הרשות הפלסטינית צפויים לככב בביקור הזה, כאשר ייצא אל הפועל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שיגר שליחים. אבו מאזן
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
בעקבות פסגת שארם
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
ייפגשו עם בכירי חיזבאללה
צילום: איי פי
מומלצים