שתף קטע נבחר

שרי העבודה: שלום מנסה לסכל את ההתנתקות

שר החוץ הודיע כי יוביל מהלך לקיום משאל עם והותקף בחריפות בישיבת "שרינו" של העבודה. פרס: "ההצעה שלו היא רצון ליטול מהמדינה את כושר ההכרעה". ח"כ פרץ: " שר החוץ לא יכול להוביל קמפיין נגד ראש הממשלה"

שרי העבודה מתחו אחר הצהריים (יום ד') ביקורת קשה על הודעתו של שר החוץ, סילבן שלום, על כוונתו להוביל את המהלכים הציבוריים, הפוליטיים והפרלמנטריים לקיום משאל עם. בעבודה הבהירו: "לא יקום ולא יהיה. אנחנו לא נתמוך בקיום משאל עם". אנשי העבודה שהתכנסו לישיבת "שרינו" בכנסת אמרו כי "מהלכיו של השר שלום נועדו לסכל את תוכנית ההתנתקות".

 

המשנה לראש הממשלה, השר שמעון פרס, אמר בישיבה כי "ההצעה למשאל עם היא רצון ליטול מהמדינה את כושר הההכרעה". גם יו"ר ההסתדות, ח"כ עמיר פרץ, שכבר הודיע בתחילת השבוע שיפעל נגד קיום משאל עם, תקף את שר החוץ ואמר כי "יש לעקור מן השורש את נורמות ההתנהגות הציבורית הפסולות שמוביל השר שלום. שר החוץ לא יכול להוביל קמפיין נגד רה"מ והממשלה".

 

השרים אופיר פינס ושלום שמחון הודיעו מוקדם יותר היום כי יתמכו בפרישת העבודה מן הממשלה, אם יוחלט לקיים משאל עם על ההתנקות. בסביבתו של פרס אמרו כי "אין צורך לאיים בפרישה מהממשלה, בשעה שהמציאות מוכיחה שמשאל עם הוא לא דבר רלבנטי ומציאותי".

 

גם ב"יחד" מתחו ביקורת על הכוונה להוביל מהלכים לקיום משאל עם. יו"ר הסיעה, ח"כ זהבה גלאון אמרה היום כי "משאל עם יהיה 'מגה פיגוע' נגד תכנית ההתנתקות, משום שאפקט הדומינו שייעשה יוביל לקריסת התהליך ולחזרה לסחרור של שפיכות דמים. אין שום צורך במשאל לאחר שהתכנית זכתה לרוב מוצק בממשלה ובכנסת".

 

ה"מורדים": נתנגד לתקציב

 

בתוך כך, "מורדי הליכוד" הודיעו היום שוב כי בכוונתם להתנגד בהצבעה בכנסת על תקציב המדינה. ראשי "המורדים" אמרו לפני הקריאה הראשונה, בה הצביעו בעד התקציב, כי התנאי שלהם להמשך התמיכה הוא קיום משאל עם. אלא שגם בקרב 13 "המורדים" קיימים בקיעים בנושא הזה, כאשר ח"כים כמו חיים כץ נוטים לתמוך בתקציב בין כה וכה. יצויין כי כץ היה מהבולטים בקרב המורדים שדרשו לתמוך בתקציב בקריאה הראשונה.

 

ספירת הידיים במערכת הפוליטית מגלה כי קשה להאמין שיהיה רוב בכנסת למשאל עם, במיוחד אם חוק משאל עם יהיה חוק יסוד. אנשי העבודה, שינוי ומרצ מתנגדים, וכך גם חברי סיעות נוספות. אי לכך, על אף התזזית והתחושה כי ישראל מתקרבת למשאל עם - המציאות מוכיחה כי לא כך הם פני הדברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
שלום. העבודה כועסת
צילום: אורי פורת
צילום: יותם פרום
פרס. "נוטלים מהמדינה את כושר ההכרעה
צילום: יותם פרום
צילום: מיכאל קרמר
פרץ. "שלום מוביל נורמות פסולות"
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים