שתף קטע נבחר

מתי ניתן להקליט אדם שלא בידיעתו

לפני שנוקטים בהליך משפטי, כדאי תמיד לתעד את דבריו ומעשיו של הצד שכנגד. תיעוד של שיחות הנערכות בהשתתפותכם, או בהסכמת אחד המשתתפים, אינו נחשב האזנת סתר, וניתן ואף רצוי לבצעו, כדי למנוע מצבים של "מילה כנגד מילה"

לפני שנוקטים הליכים משפטיים, כדאי תמיד לתעד את דבריו ומעשיו של הצד שכנגד לפני תחילת ההליך. תיעוד כזה יכול להכריע במקרים רבים לטובתכם, כאשר הצד שכנגד "הופך" את גרסתו כדי שתתאים להליך המשפטי.

 

רבים סבורים בטעות, כי הקלטת אדם שלא בידיעתו מהווה "האזנת סתר", האסורה על פי חוק. ננסה לשפוך כאן מעט אור על המצב החוקי האמיתי.

 

לשון החוק קובעת, כי האזנת סתר היא "האזנה ללא הסכמה של אף אחד מבעלי השיחה". בעל השיחה הוא המדבר – מי שהשיחה מיועדת אליו, והמשדר – מי שהמסר המועבר מיועד להיקלט אצלו. אם הינכם שותפים לשיחה, אתם נמנים על בעלי השיחה, ויכולים להקליט כל אחד מהנוכחים בלא ידיעתו בלי לעבור עבירה של האזנת סתר.

 

חשוב לציין, כי האזנת סתר שלא כדין היא עבירה, הגוררת בעקבותיה עונש של עד חמש שנות מאסר. בהקשר זה, גם חוקר פרטי המבצע האזנות סתר עובר עבירה ממש ככל אדם אחר, ואין לו כל הנחות מיוחדות.

 

החוק קובע עוד, כי "האזנה" היא "האזנה לשיחת הזולת, קליטה או העתקה של שיחת הזולת, והכל באמצעות מכשיר". אם הסתתרתם והקשבתם לשיחה שאינכם צד לה באוזניכם, בלי להשתמש בציוד אלקטרוני או אחר לצורך האזנה או הקלטה, לא עברתם עבירה של האזנת סתר. בנוסף, תוכלו להקליט שיחה בלי לעבור עבירה של האזנת סתר אם קיבלתם את הסכמתו של מי מבעלי השיחה להקלטתה, גם בלא ידיעת יתר הנוכחים.

 

חשוב לציין שהחוק והתקנות קובעים נהלים ברורים לביצוע האזנות סתר על-ידי כוחות הביטחון ורשויות חוקרות. אלה אינם רשאים לבצע האזנות סתר באופן גורף ובלא קבלת אישורים מתאימים.

 

ניתן ואף ורצוי לתעד שיחות הנערכות בנוכחותכם או בהסכמת אדם אחר מבעלי השיחה עם הצד שכנגד, כהכנה להליך משפטי צפוי. כדאי לזכור כי סביר להניח שהצד שכנגד יזהר בדבריו כאשר הוא מודע לאפשרות של פתיחת הליך משפטי כנגדו, ולכן כדאי להתחיל בתיעוד בשלב מוקדם ככל הניתן.

 

אם תיעדתם שיחה כהכנה להליך משפטי, יש לנהל לגביה רישום מסודר, הכולל תאריך ושעת הקלטה, היכן בוצעה השיחה, מי היו השותפים ומי היו העדים לה. יש להקפיד על איכות ההקלטה. אם אין ברשותכם ציוד מקצועי או מתאים, ניתן לשכור או לרכוש ציוד כזה מבתי עסק המתמחים בתחום.

 

הדברים שלמעלה אמורים לגבי כל סוג של תיעוד. אם מתעורר הצורך, יש לבצע צילומים, רישומים או כל תיעוד אחר שיעזור לכם להוכיח מאוחר יותר את טענותיכם. תיעוד מסודר של הפעולות והמגעים ביניכם לבין הצד שכנגד ימנע מצב בו נאלץ בית המשפט להסתמך אך ורק על המילה שלכם כנגד מילתו של הצד השני, ולהכריע לפי שיקול דעתו.

 

המחבר הינו עו"ד, חבר וועדות המדע והטכנולוגיה, המחשוב והתכנות, הבנקאות והתובענות הייצוגיות של לשכת עורכי-הדין. תוכן הכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו חסין מטעויות והשמטות ואין להסתמך עליו לשם ביצוע או הימנעות מביצוע פעולה כלשהי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים