שתף קטע נבחר

שרון: נשחרר אסירים עם דם על הידיים

בפעם הראשונה, מודה ראש הממשלה, בראיון לעיתון "הארץ" שבכוונתו לשחרר אסירים ביטחוניים פלסטיניים ש"דם על ידיהם". הוא הבהיר שהאסירים ישוחררו, אם הנסיגה מרצועת עזה תעבור בשקט. יוזמה חדשה: לשחרר אסירים ביטחוניים יהודים ללא "דם על הידיים"

ראש הממשלה, אריאל שרון, מודה לראשונה בכך שישוחררו אסירים עם דם על הידיים. בראיון ל"הארץ", המתפרסם הבוקר (יום ה') אמר שרון שהבטיח ליו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בפסגת שארם א-שייח להגדיל את מספר האסירים "עם דם על הידיים" שישוחררו, אם הנסיגה מרצועת עזה תעבור בשקט.

 

לדברי שרון, שחרור האסירים הוותיקים עם דם על הידיים הוא "בעל חשיבות מכרעת" מבחינת הפלסטינים. "הם אומרים לך באופן גלוי, אנחנו שלחנו את האנשים האלה לבצע, ואנחנו מסתובבים בעולם בבתי מלון, והם תומכים בו היום (באבו מאזן). הוא אמר לי שזו פשוט בעיה מכרעת". 

 

לפני שבוע בדיוק החליט פורום "השביעייה", הכולל את שרון והשרים אולמרט, פרס, מופז, שלום, נתניהו ורמון, לשחרר 900 אסירים פלסטינים, ללא "דם על הידיים". האסירים ישוחררו בהתאם לרשימות שיגבשו שירות הביטחון הכללי ושירות בתי הסוהר. 500 אסירים ישוחררו בסיבוב ראשון כמחווה לאבו מאזן, ועוד 400 נוספים במידה והשקט יימשך והפלסטינים יבצעו את מה שנדרש מהם תוך מספר חודשים.

 

בישיבה הזו נחשף עימות נוקב בין ראש השב"כ היוצא, אבי דיכטר, שהתנגד נחרצות לשחרור אסירים "עם דם על הידיים" לבין הרמטכ"ל, רב-אלוף יעלון, שצידד בשחרור מחבלים מלפני הסכם אוסלו. המלצתו של הרמטכ"ל לבצע מחוות מרחיקות לכת כלפי אבו מאזן, ובהן שחרור מחבלים שפעלו לפני עידן אוסלו, עוררה זעם רב במשפחות השכולות.

 

זאב ראפ, שבתו הלנה נרצחה בבת-ים ב-1992, שנה לפני הסכם אוסלו, איים בראיון ל-ynet שאם רוצח בתו ישוחרר, "אני אנקום וארצח אותו". עוד אמר: "אין דבר כזה לשחרר רוצחים. אם הם משחררים אותם, אז שישחררו את כל הרוצחים מבתי הכלא. הבת שלי הלכה לבית ספרה ונשחטה כמו תרנגולת, ולי אין שום זכות וטו על שום דבר? נמאס לי כבר, כל פעם שותים לי את הדם עם כל האמרות האלה".

 

ראש הממשלה התייחס בראיון ליואל מרקוס ואלוף בן מ"הארץ" גם לסוגיית משאל העם, ואמר שזה לא רק יכשיל את ביצוע ההתנתקות, אלא גם יגרום נזק: "בתקופה זו השנאה וההסתה יגיעו לשיא. אנו הולכים לתוכנית שהאמריקנים תומכים בה וזה יהיה חמור ביותר אם היא תיעצר. הם רוצים משאל עם? שיביאו את זה להכרעת הכנסת". לדברי ראש הממשלה, "הם יודעים שבכנסת זה ייפול ברוב גדול. שום דבר חיובי לא יכול לצאת מזה". הוא הוסיף כי "אנו בעיצומו של תהליך ואני נחוש להמשיכו".  

 

עצומה: לשחרר אסירים יהודים בלי דם על הידיים

 

45 חברי כנסת חתמו על עצומה הקוראת לראש הממשלה לשחרר גם אסירים ביטחוניים ישראלים במסגרת שחרור 900 האסירים הפלסטינים המתוכנן כמחווה לפלסטינים.

 

ארגון "חננו" הפועל מזה שנים רבות לשחרור אסירים יהודים המואשמים בעבירות ביטחוניות ונותן סיוע משפטי וכלכלי לבני למשפחות האסירים פועל בימים האחרונים במטרה ליצור לובי בכנסת שיביא לשחרור אסירים יהודים שאין להם דם על הידיים. הארגון מעוניין בשחרור 20 יהודים השוהים בכלא בשל עברות ביטחוניות, כמו חברי מחתרת בת עין, יצחק פס אביה של שלהבת פס ז"ל וגיסו מתתיהו שבו ועוד נוספים.

 

בעצומה שעליה חתמו חברי כנסת רבים מהליכוד, ש"ס, המפד"ל וגם ח"כ עמרם מצנע מהעבודה נכתב: "במהלך הימים הבאים משחררת ישראל מאות מחבלים. על אף התנגדותנו לשחרור המחבלים הנוראים, שפגעו במשפחות רבות, אי שחרורם של האסירים היהודים מהווה מדיניות של איפה ואיפה. בעת שיהודים אלה נמקים בכלא ובעודם יושבים מאחורי סורג ובריח, הם רואים כיצד מחבלים שפלים עושים דרכם אל החופש. אנו קוראים לך ראש הממשלה לפעול נמרצות לתקון עוול זה".

 

יו"ר הארגון, שמואל מידד (זנגי), מזכיר כי ערב חתימת הסכם וואי שחררה ישראל אסירים פלסטינים והוא פנה לעזרתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, אז שר חוץ בממשלת נתניהו שרון השיב (29 בדצמבר 1998): "אין ספק שיש הקשר מוסרי בעצם התביעה לשחרר אסירים יהודים לאומיים, שאין דם על ידיהם, לנוכח שחרור מחבלים פלסטינים שאין דם על ידיהם. זו בקשה ראויה לדון בה כשאלה מרכזית וכשאלה משפטית ואפעל בפורומים הרלוונטים בנושא זה. הוכח עד כה כי אסירים יהודיים ששוחררו לא חזרו לסורם בניגוד למחבלים פלסטינים שלרוב חוזרים לעסוק בטרור".

  

בסופו של דבר, השתכנע הנשיא לשעבר, עזר ויצמן, לשחרר 14 אסירים יהודים לאחר שישראל שחררה עשרות אסירים פלסטינים במסגרת הסכם וואי. ח"כ מצנע מסביר את תמיכתו בשחרור אסירים יהודים שהורשעו בעבירות לאומניות: "כאשר נשחרר אסירים פלסטינים כחלק מתהליך ההתפייסות, יש טעם לשחרר גם אסירים יהודים שהורשעו בעבירות במסגרת לאומנית, אך אין דם על ידיהם. חייב להיות תהליך של איזון פנימי. מה עוד שבמידה ויתקדם התהליך, ישוחררו אסירים נוספים, לכן אין כל סיבה שלא תהיה הדדיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
אריאל שרון. ישוחררו אסירים עם דם על הידיים
צילום: דן בלילטי
צילום: איי פי
אבו מאזן ביקש
צילום: איי פי
צילום: דובר צה"ל
שחרור אסירים ביטחוניים
צילום: דובר צה"ל
מומלצים