שתף קטע נבחר

25 פצצות מרגמה נורו אל גוש קטיף

מטח של פצצות מרגמה נחת הלילה ביישובי גוש קטיף וסמוך למוצבי צה"ל כמעט יומיים אחרי ההכרזה על הפסקת האש בשארם א-שייח. לא היו נפגעים אולם נזק נגרם לבית מגורים. אמש נהרגו שני פלסטינים בשני אירועים ברצועה. החמאס קיבל אחריות. בצה"ל מזהים "סינדרום חיזבאללה": ניסיון של החמאס לקבוע "תג מחיר" על כל פלסטיני שייפגע מאש צה"ל

שוב יורים, אחרי ההכרזה החגיגית על הפסקת האש בפסגת שארם: פלסטינים ירו הלילה והבוקר (יום ה') 25 פצצות מרגמה ורקטת קסאם לעבר יישובי גוש קטיף. לא היו נפגעים אולם פצצת מרגמה אחת פגעה בבית מגורים והסבה לו נזק. זאת, כמעט שתי יממות אחרי ההכרזה על הפסקת האש בפסגת שארם א-שייח. החמאס קיבל אחריות לירי, ואמר שהמרגמות נורו בתגובה להריגתו של פעיל הארגון ליד רפיח.

 

בצה"ל ממשיכים לסרוק אזורים בהם נפלו הבוקר פצצות המרגמה, ועל פי ההערכה, יותר מ-20 פצצות מרגמה נפלו הלילה והבוקר בגוש קטיף. אחת הפצצות נפלו למקלחת בבית. באותה השעה היה בדירה צעיר בשנות ה-20 לחייו, שלא נפגע. פצצות המרגמה, שפגעו בתחומי גוש קטיף, נפלו ביישוב ישראלי, באזור תעשייה סמוך, ליד מוצבי צה"ל ובחממות. מספר פצצות מרגמה נחתו בשטח פתוח. כוחות צה"ל השיבו באש לעבר מקורות הירי, שזוהו באזור חאן יונס, שבו התפרשו באחרונה כוחות הביטחון הפלסטיניים.

צילום: איי פי

 

אמש נהרגו ברצועת עזה שני פלסטינים. האחד, פעיל חמאס כבן 30, נהרג בדרום חאן יונס, כשניסה להניח מטען, ובשל תקלה התפוצץ המטען והאיש נהרג. באירוע אחר, התקרבו ארבעה פלסטינים משכונת תל-סולטן ברפיח אל ההתנחלות עצמונה. הם הגיעו לאזור האסור לתנועה עד למרחק 40 מטר מהשטח הישראלי.

 

חיילי צה"ל ביצעו ירי הרתעתי, ולא זיהו פגיעה בארבעה. החיילים הבחינו כי הארבעה שבים על עקבותיהם וכעבור שעה דיווחו הפלסטינים שאחד מהם נפגע בחזהו ומת מפצעיו. בצה"ל מתחקרים את האירוע. בעקבות ההבנות עם הפלסטינים, שינה צה"ל את הוראות הפתיחה באש.

 

צה"ל מזהיר: בעזה מתפתח "סינדרום חיזבאללה"

 

בצה"ל עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות ומזהים מעין "סינדרום חיזבאללה" ברצועת עזה, קרי, ניסיון של החמאס לקבוע "תג מחיר" על כל פלסטיני שייפגע מאש צה"ל. בצה"ל מעריכים כי החמאס יגיב בחריפות, אם כי בצורה מחושבת.

 

הפלסטינים ירו לפני כשבוע 15 פצצות מרגמה אל יישובי גוש קטיף, לאחר שילדה פלסטינית בת 10 נהרגה ברפיח. מאוחר יותר התברר שהילדה נפגעה מיריות שמחה של אנשי דת פלסטינים. בעקבות הירי, קרא מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אביב כוכבי, לעמיתו הפלסטיני, מוסא ערפאת: "אני קורא לך ולמנגנוני הביטחון הפלסטינים, לפעול במקומות בהם אתם פרוסים כנגד ירי המרגמות".

 

גורם צבאי אמר בהתייחסו לירי האחרון: "לא לחינם אנו לא רואים ירי קסאמים לעבר שדרות, אלא ירי בתוך גוש קטיף. ירי כזה נחשב עבורם כלגיטימי ומהווה איתות לאבו מאזן ולישראל. הפעם, החמאס הכפיל את מספר פצצות המרגמה ששיגר. ניתן להעריך שהמטח הלילה והבוקר הוא בעצם התגובה הישירה ולא נראה המשך שלו בשעות הקרובות".

 

בצה"ל יודעים היטב כי מדובר במצב רגיש ועדין, וכל תגובה זקוקה לאישור בדרג בכיר מעבר לקצינים באוגדת עזה ובפיקוד הדרום.

 

תושבי גוש קטיף דיווחו כל הלילה על הפיצוצים הרבים שנשמעו באזורם. התושבים בגוש קטיף לא קיבלו את הטענות על הפסקת האש עם הפלסטינים וטענו כי השיחות על רגיעה הן בועה שתתפוצץ. דובר מועצה אזורית חוף עזה, ערן שטרנברג, אמר כי "ההפגזות הלילה והבוקר הן שיא בהפגזות שעליהן מגיבה ממשלת ישראל בחיוכים ובניפנופי שלום. תגובה זו של הממשלה היא שפל חדש ביחס לתגובות קודמות שהתבטאו באדישות.

 

"לצערי, רעיון עקירת היישובים מבית מדרשו של שרון, חוזה המדינה הפלסטינית, מתגלה כפרס לטרור כפשוטו כמשמעו ויגרור לקטסטרופה שביחס אליה, מלחמת אוסלו תראה כמשחק ילדים".

 

נעצרו שלושה מבוקשים בגדה

 

ירי פצצות המרגמה לא היה האירוע הבודד בלילה הזה. בתקרית אחרת ירו הפלסטינים טיל נגד טנקים לעבר מוצב בדרום הרצועה. גם בתקרית זאת לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. כוחות צה"ל עצרו הלילה שלושה מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון. בג'נין נעצר פעיל של הג'יהאד האיסלאמי ובשכם נעצרו שני פעילי פתח. השלושה נלקחו לחקירה.

 

בצל מספר אירועים ביטחוניים ברצועה, פתח אמש צה"ל את מעבר ארז שבצפון רצועת עזה במסגרת ההקלות לפלסטינים. מחר צפויים להיכנס לישראל 1,000 פועלים וכ-500 סוחרים פלסטינים. בנוסף, 500 פועלים יכנסו לעבודה באזור התעשייה ארז. כמו כן, ייאפשר צה"ל ל-2,000 פועלים מיהודה ושומרון להיכנס לעבודה בשטחי ישראל. מעבר נסגר לתנועת פלסטינים ב-31 באוגוסט 2004.

 

ירי פצצות המרגמה מעיב על האווירה שנוצרה בעקבות פסגת שארם א-שייח, שבה התחייב היו"ר הפלסטיני, אבו מאזן, על הפסקת אש: "צריך לבנות מחדש את האמון", אמר. הוא הזכיר כי רק לפני פחות מחודש פנה העם הפלסטיני אל הקלפי, בעקבות מותו של ערפאת, וחידש באמצעות ההליך הדמוקרטי את בחירתו בשלום האמת. "אנחנו חלוקים על דברים רבים, כמו הגדר, ההתנחלויות והאסירים, ולא יכולנו להגיע להסכמה על הכל כבר היום. אבל יישמנו את השלב הראשון ב'מפת הדרכים' ואנו נחושים להמשיך במסלול בהידברות בין הצדדים". 


פורסם לראשונה 10/02/2005 06:26

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי סנדר
הבית שנפגע
צילום: מוטי סנדר
צילום: איי אף פי
החיוכים של פסגת שארם מאחורינו
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
מחבל מהפתח. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים