שתף קטע נבחר

הטבח מהקריה נתפס כעבור שמונה שנים

ב-1997 נעלמו עקבותיו של נגד ששירת בקבע כטבח בקריה, כאילו בלעה אותו האדמה. המשטרה הצבאית ריכזה באחרונה מאמץ מודיעיני מיוחד, ובסוף השבוע הוכתרו המאמצים בהצלחה. מפקד המשטרה הצבאית בצפון: "האיש היה בשוֹק ולא הבין מה קורה סביבו"

כך בישלה המשטרה הצבאית את מעצרו של הטבח העריק: בסוף השבוע הוכתר בהצלחה מבצע מורכב שבמהלכו נעצר טבח בקבע מהקריה, שערק מצה"ל לפני שמונה שנים. האיש נעלם בשנת 1997, ומאז אבדו עקבותיו. בצה"ל עשו הכל כדי לאתרו, אך לשווא. לפני מספר שבועות הוחלט לרכז מאמץ מיוחד בחיפוש אחר העריק הלא שיגרתי, כולל עבודה מודיעינית, והוא נלכד בסוף השבוע באזור חיפה.

 

"זה היה עבורו שוק, הוא לא הבין מה קורה סביבו", סיכם מפקד המשטרה הצבאית בפיקוד הצפון, סגן-אלוף דורון נויהאוז, את רגע התפיסה. הנגד העריק הובא למעצר במתקן של צה"ל בצפון הארץ, וצפוי לעמוד לדין. גם במשטרת ישראל שמעו על תפיסתו ובקשו לחקור אותו על חשדות לעבירות פליליות.

  

בצה"ל רגילים בדרך כלל להתמודד עם חיילי מילואים עריקים. גם חיילים בשירות סדיר נעלמים לעתים ושמם מופיע ברשימת העריקים של המשטרה הצבאית, אולם אנשי הקבע כמעט ולא מוצאים ברשימות אלה. אחד כזה שדווקא גורם כבר שמונה שנים ללא מעט כאב ראש למשטרה הצבאית הוא נגד בדרגת רס"ר, כיום בשנות ה-40 לחייו, שבשנת 97' נעלם ואיש לא ראה אותו יותר.

 

"התפקיד האחרון שלו היה טבח בקריה", סיפר ל-ynet סא"ל נויהאוז, "הוא נעלם כשנתיים לפני תום החוזה שלו עם הצבא, והיה באחריות פיקוד מרכז". במשטרה הצבאית ניסו לאתר את האיש, אך הוא נעלם כאילו בלעה אותו האדמה. בשלב מסוים נודע כי הוא שקע בחובות כספיים כבדים ומסתתר גם ממשטרת ישראל.

 

הטבח שינה את שמו והחליף את כתובתו

 

לפני כשלושה שבועות פנה קצין המשטרה הצבאית הראשי, תת-אלוף מיקי בראל לסגן-אלוף נויהאוז וביקש ממנו לאתר את האיש שנמצא ככל הנראה בצפון הארץ. "זאת הייתה משימה לא פשוטה", תיאר סא"ל נויהאוז, "התחלנו באיסוף מידע מודיעיני לסוגיו, הפעלת אמצעים וגורמים שונים. הבנו שהוא שינה את שמו, את כתובות מגוריו. אנשים שגרו סביבו חששו מאוד למסור פרטים. הגענו לבני משפחתו השונים, גם לכתובות במרכז הארץ, ערכנו תצפיות ומעקבים, ולבסוף הבנו שהוא מתגורר עם אשה באזור חיפה".

 

במשטרה הצבאית פעלו בזהירות. הם ביקשו לוודא שהאיש שאיתרו הוא אכן העריק המדובר, ובמקביל דאגו שלא להתגלות. הצוות שפעל בפרשה הורכב מבלשים ומרכזי מודיעין, שהוקם באחרונה וכבר רשם לעצמו מספר הצלחות בתחום העריקים הכבדים. בפעולות שקדמו למעצרו של הנגד, נשלחו מספר חיילים בסיפור כיסוי מסוים, בחזות שלא הסגירה את היותם שוטרים צבאיים, כדי לאסוף עוד מידע ולאמת את מה שכבר נאסף.

 

בסוף השבוע הגיע הרגע. "הוא יצא מהבית", משחזר סא"ל נויהאוז את רגע התפיסה, "היה מאוד חשדן, הסתכל לצדדים, כנראה שכבר התרגל לחיות בצורה הזאת. השוטרים הצבאיים סגרו עליו, לא היה לא סיכוי לברוח. הוא היה בשוק, ולא הבין מה קורה סביבו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
קצין משטרה צבאית ראשי, תא"ל מיקי בראל
צילום: מאיר פרטוש
צילום: חנן גרינברג
בדרך ל"זינזנה" הצבאית. ארכיון
צילום: חנן גרינברג
מומלצים