שתף קטע נבחר

פינוי-פיצוי אושר בוועדת חוקה, השבוע: קריאה שלישית

הוועדה אישרה את הצעת החוק המתוקנת, במסגרתה הופחת העונש על "התנגדות פאסיבית" מ-3 שנים ל-6 חודשים. בשארה ורביץ תמכו. כדי לעקוף את נושא המשאל, הוחלט על "עיכוב" של 3 שבועות ביישום החוק - אולם זה צפוי ליפול במליאה. מזכיר הממשלה: "עברנו עוד שלב חשוב ביישום התוכנית". כעת רק הפלת התקציב - ואיתו גם הממשלה - תוכל לעצור את עגלת ההתנתקות

ראש הממשלה צלח אמש (יום א') את אחת המשוכות האחרונות בדרך לאישור תוכנית ההתנתקות בכנסת, עם אישור חוק פינוי-פיצוי בוועדת החוקה, ברוב של 10 תומכים מול 7 מתנגדים. כבר ביום רביעי תצביע מליאת הכנסת על החוק בקריאות שנייה ושלישית.  

 

לאחר הרוב שהושג לחוק לפיצוי המתנחלים בוועדת הכספים ("הגזר"), דנה ועדת חוקה בסעיפים בחוק הקשורים להענשת מתנגדי הפינוי ("המקל"). וכמו בעניין הפיצוי, גם כאן נעשו לא מעט שינויים בנוסח החוק, לעומת ההצעה המקורית שהגישה הממשלה.

 

"מחקנו הרבה מאוד סעיפים ועונשים מיוחדים שהוטלו על המתיישבים, והשתמשנו בסעיפים רגילים של דיני העונשין", הסביר יו"ר הוועדה, מיכאל איתן (ליכוד). "הקטנו את העונש למפונה שיתנגד באופן פאסיבי לפינוי משלוש שנים, כפי שדרשה הממשלה, לשישה חודשים. הקפדנו להגן על זכויות המתנחלים מפני תביעות שעלולות להיות נגדם בגין הפינוי, וכן התרנו לעצור משפחות שלמות מבלי להפריד בין הורים לילדיהם".

 

ואלה עיקרי החוק, כפי שאושרו בוועדה:

 

  1. לאחר שהממשלה תחליט על פינוי כל אחת מקבוצות היישובים, יקבעו ראש הממשלה ושר הביטחון בצו את השטחים שיפונו. יום הפינוי שייקבע בצו יהיה בתוך חמישה חודשים לפחות מיום פרסומו, אלא אם כן שוכנעה הממשלה שטעמים חיוניים מצדיקים קביעת יום פינוי קרוב יותר.
  2. ראש הממשלה רשאי לקבוע בצו יום שממנו ואילך תוגבל הכניסה לשטח. התקופה שבה תוגבל הכניסה לשטח המפונה לא יעלה על חודש.
  3. בתקופה שבין יום הגבלת הכניסה לשטח לא ייכנס ישראלי לאותו שטח ולא ישהה בו אלא בהיתר מיוחד.
  4. יוטל מאסר של שנתיים על כל ישראלי שיכנס לשטח מפונה.
  5. קצין משטרה בדרגת ניצב-משנה ומעלה רשאי להורות כי קטינים החשודים בביצוע עבירות יוחזקו במעצר או יוחזקו בתחנת משטרה יחד עם הוריהם החשודים בביצוע עבירה דומה.

 

"עיכוב" במקום משאל

 

בסבב הקודם, בוועדת הכספים, היה זה מוחמד ברכה (חד"ש-תע"ל) שהעניק לראש הממשלה את הרוב הדרוש. הפעם הושגה ההכרעה בזכות עזמי בשארה (בל"ד). לפני כחודשיים הוא נמנע בהצבעה, והחוק נפל בעקבות תיקו 8-8 שהתקבל. גם אברהם רביץ (דגל התורה), שבסבב הקודם התנגד לחוק, בחר הפעם לתמוך בו.

 

חברי הוועדה הצביעו בנפרד על כל אחד מסעיפי החוק, כמו גם על ההסתייגויות הרבות שהוגשו. מתנגדי התוכנית, אליהם חבר היו"ר איתן שדווקא נמנה על התומכים, ניסו להוסיף סעיף לחוק - שמתנה את הנסיגה בקיומו של משאל עם. לבסוף נמצאה נוסחת פשרה, שלא מזכירה את המונח "משאל", אולם קובעת שהחוק יעוכב ב-21 יום כדי לפעול לקידומו.

 

מזכיר הממשלה, ישראל מיימון, שריכז את המגעים מטעמו של שרון, הסביר ל-ynet: "נושא המשאל נמחק לחלוטין מהחוק, הוא לא מוזכר כלל מן הטעם שאין רוב דרוש לאישורו במליאה. ועדת החוקה אישרה את חוק יישום תוכנית ההתנתקות והמליאה תפיל את הסעיף המעכב את החוק ב-21 יום. עוד שלב חשוב מאוד ביישום תוכנית ההתנתקות עבר, וביום רביעי הקרוב אני צופה רוב גדול במליאה לאישור החוק".

 

גם ח"כ איתן כבל מהעבודה לא התרגש מן הסעיף שנוסף לחוק: "אין לזה משמעות, זה ייפול במליאה. שמחת המתנגדים קצרה מאוד". אולם ח"כ איתן דורש מחברי הסיעה לתמוך בכל סעיפי החוק, כפי שאושרו בוועדה שבראשה הוא עומד. 

 

יום ראשון הגדול

 

כעת חוזר החוק למליאת הכנסת. הח"כים אמורים לדון בהצעת החוק המתוקנת כבר במהלך השבוע, והיא צפויה להתקבל במליאה ברוב גדול ביום רביעי. לאחר אישור החוק לפיצוי המתנחלים במליאה, בידי מתנגדי התוכנית תישאר אופציה אחת ויחידה לעצור את עגלת ההתנתקות - הפלת התקציב. אם עד סוף מארס לא תאשר הכנסת את תקציב המדינה, היא תתפזר ותלך לבחירות מוקדמות.

 

המפתח נתון בידיהם של יוסי ביילין (עם האפשרות שסיעת יחד תימנע) והרב עובדיה יוסף. אמש נועד המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, עם הרב, בניסיון לצרף את ש"ס לקואליציה. הוא שמע ממנו כי התנגדותו להתנתקות החד-צדדית עומדת בעינה, אך גם גינוי לאלימות.

 

בסביבת ראש הממשלה כבר נערכים ל"יום ראשון הגדול", בו תובא בפני הממשלה ההחלטה על פינוי היישובים דה-פקטו. לאחר האישור בממשלה יישלחו למתנחלים המכתבים, שיכללו את פירוט המקדמות הכספיות ואת הפיצויים שיקבלו כשיעזבו את בתיהם. עדיין לא ברור כיצד יצביעו השרים נתניהו, לבנת ושלום. מקורבי שרון אומרים כי "ייתכן והרעה תבוא דווקא מכיוון השר הכלכלי יותר".


פורסם לראשונה 13/02/2005 17:53

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חוזרים למליאה. שרון ופרס
צילום: רויטרס
צילום: גלי תיבון
תמך. בשארה
צילום: גלי תיבון
צילום: זום 77
קרב מאסף על המשאל. איתן
צילום: זום 77
צילום: לע"מ
עוד משוכה. מימון
צילום: לע"מ
מומלצים