שתף קטע נבחר

הרב עובדיה לפרס: איום על שרים - חילול השם

"צר לי לשמוע על האיומים, אין זו דרכה של תורה", אמר מנהיגה הרוחני של ש"ס באוזני המשנה לרה"מ, שעלה לביתו בניסיון לרתום אותו להתנתקות ולתקציב המדינה. בינתיים, התשובה שקיבל שלילית. ביום רביעי: פגישה מכרעת בין שרון לישי

"איומים והסתה אינם דרכה של תורה. כל אלו המאיימים, פוגעים בכבודה של תורה וגורמים לחילול השם". את הדברים אמר הערב (יום א') מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, שנועד עם השר שמעון פרס.  

 

"צר לי מאוד לשמוע שיש אנשים שמאיימים על שרים ועל חברי כנסת, בנוגע לעניין של ההתנתקות", אמר הרב עובדיה. "גם אני נגד ההתנתקות, לא שיניתי את דעתי, אבל תעשה את זה לאט, תעשה את כל זה בחכמה, בתבונה".

 

פרס, המשנה לראש הממשלה, הטריח עצמו לבית הרב בירושלים במסגרת המאמצים לצרף את ש"ס לקואליציה, ולגייס את תמיכתה לתוכנית ההתנתקות ולתקציב המדינה. הרב עובדיה הבהיר לו כי אין בכוונתו לשנות את פסק ההלכה שהוציא, לפיו אין לוותר על שטחים במהלך חד-צדדי, שלא במסגרת הסדר עם פרטנר בצד השני.

 

יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, השתתף אף הוא בפגישה. הוא הדגיש כי מפלגתו לא תצטרף לממשלה כל עוד לא יימצא פתרון לנושא הקצבאות. "לא אתן ידי לממשלה, כאשר ילדים רעבים ללחם".

 

"צריך לדאוג לשלום בבית ולשלום בחוץ, ולרב יכולה

להיות תרומה ייחודית בעניין", אמר השר פרס בפגישה. בניסיון לדבר על ליבו של הרב, הוא הציג עמדה חברתית למדי, ואמר: "אין הצדקה לעוני, יש לעשות הכל כדי להדביר את העוני ולהפסיק את התופעה ששליש מהילדים הולכים לישון רעבים".

 

גם בנושא המדיני דיבר פרס בשפה שנעמה לאוזנו של הרב: "נוצרה הזדמנות גדולה שאסור להחמיצה והגיע הזמן לדו-צדדיות. אבו-מאזן ואבו-עלא יודעים שהטרור הביא נזק עצום לעמם".

 

יו"ר האופוזיציה, יוסף לפיד (שינוי), מיהר לפרסם הודעת גינוי לפגישה בין פרס לרב: "שמעון פרס גם אכל את הדג המסריח וגם יצא מביתו של הרב עובדיה בידיים ריקות. פרס הפר כל הבטחה שנתן לנו ולבוחריו שלא יישב עם ש"ס בממשלה ואף הרחיק לכת והלך בעצמו לרב בניסיון להקים ממשלה חרדית".

 

ביום רביעי צפויה פגישה מכרעת בין ראש הממשלה שרון לח"כ ישי, שציין כי עד אז תקבל המפלגה את ההחלטה הגורלית - האם פניה לקואליציה ולתמיכה בתקציב, או שהיא נשארת בספסלי האופוזיציה - ועושה הכל כדי לקצר את ימי הממשלה.

 

על פי החוק, אם לא תאשר הכנסת את התקציב בקריאות שנייה ושלישית עד סוף מארס, היא תתפזר - והציבור שוב ייקרא אל הקלפי. לפיכך, לאחר אישור חוק פינוי-פיצוי בוועדת החוקה, מדובר בהזדמנות האחרונה שיש למתנגדי ההתנתקות לעצור את המהלך. רבים מקרב קבוצת "המורדים" בליכוד עשויים להצביע נגד התקציב. במקרה כזה, שינוי ויחד עשויות להציל את ממשלת שרון מספסלי האופוזיציה.    


פורסם לראשונה 13/02/2005 20:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
בחכמה ובתבונה. הרב עובדיה
צילום: מיכאל קרמר
צילום: תומריקו
הזמן לדו-צדדיות. פרס
צילום: תומריקו
מומלצים