שתף קטע נבחר

מי מכיר את האיש שעל הקיר?

הוא מסוגל לטפס על קירות חלקים, לעוף בין בניינים ולהציל את בני האדם מכוחות הרשע. לפעמים אנחנו שוכחים שדמותו של ספיידרמן מבוססת בעצם על יצור מציאותי בהחלט - העכביש

גִיבּוֹרֵי הָעַל שאנו מכירים מהקולנוע, מהטלוויזיה ומחוברות הַקּוֹמִיקְס, מסוגלים לבצע את הבלתי ייאמן: הם נלחמים ברשע ובאויבים מסוכנים באמצעות כוחות אדירים ויכולות על-אנושיות מופלאות. הם מרתקים אותנו בעלילות מותחות ומרתקות, עד שלפעמים אנחנו שוכחים שהכותבים בעלי הדמיון, שהמציאו את גִיבּוֹרֵי הָעַל, הִסְתַּמְּכוּ בעצם על תופעות שקיימות בטבע – ובמציאות הן מופלאות לא פחות, ואולי אפילו יותר מאשר בקולנוע.

 

הכל התחיל בעקיצה קטנה

 

סיפורו של סְפָּיידֶרְמֶן החל כשתלמיד תיכון מבריק אבל ביישן, בשם פִּיטֵר פַּרְקֶּר, צפה בהדגמה של קרינה רדיואקטיבית. במהלך ההדגמה זחל עכביש לתוך מקור הקרינה ולאחר מכן עקץ את ידו של פרקר. העקיצה שינתה את חייו של התלמיד לנצח - הוא קיבל יכולות על-אנושיות הדומות לאלו של העכביש.

 

אחד מכוחות העל השימושיים של סְפָּיידֶרְמֶן, הוא יכולתו להידבק כמעט לכל משטח. אם ראיתם פעם כיצד עכביש מתהלך בקלות על גבי חלון חלקלק או אפילו במהופך - על התקרה, תוכלו להבין מהיכן שאב יוצר הסדרה, סטַאן לִי, את הרעיון לכוח זה. אבל, איך עושים זאת העכבישים?

 

 

 

ובכן, חלק גדול מן העכבישים מכסים את קצות שמונה רגליהם במעט מֶשִׁי דביק שהם מפרישים, כך שכשהם עומדים על משטח חלקלק הם מעוגנים אליו בכוח רב. לעכבישים אחרים יש מיליוני שערות מיקרוסקופיות מיוחדות על רגליהם, שנאחזות בחריצים קטנטנים על התקרה או אפילו בחלונות. בדרך זו מבטיחים העכבישים את אחיזתם במשטח – ממש כמו מטפס הרים שנתפס בסלע בדרכו לפסגה.

 

אולם, לעומת סְפָּיידֶרְמֶן, העכבישים אינם יכולים להידבק לכל סוג של משטח, ולכן יש סיכוי גדול יותר למצוא עכבישים שנקלעו לאמבטיה ואינם יכולים למצוא דרך לטפס חזרה על פני המשטח החלקלק. בסרט על סְפָּיידֶרְמֶן אנחנו יכולים לראות כיצד הוא מתקדם במהירות מסחררת, כשהוא גולש מבניין לבניין על גבי קוּרִים אותם הוא טוֹוֶה. התקדמותם של העכבישים מדהימה לא פחות.

 

כשעכביש רוצה לחצות מרחק גדול, כמו למשל נהר, הוא טוֹוֶה קוּר קל, אותו הוא שולח על פני הרוח עד שהקוּר נתפס בדבר מה בצדו השני של הנהר - ואז מְהַלֵּךְ העכביש על פני הגשר שבנה. אם העכביש רוצה להימלט במהירות ממקום כלשהו, הוא פשוט עוזב את אֲחִיזָתוֹ וּמְאַפְשֵׁר לעצמו ליפול למטה. במקביל, טוֹוֶה העכביש במהירות קוּר ארוך עליו יוכל לטפס בחזרה כשירגיש שהסכנה חלפה.

 

לעוף בלי כנפיים

 

סְפָּיידֶרְמֶן הוא אחד מגיבורי העל הבודדים שאינם מסוגלים לעוף. אולם, העכבישים, גם בלי כנפיים, יכולים לעוף רחוק וגבוה. כַּשַׁהְעַכְּבִּישׁוֹנִים הקטנים נולדים, הם טווים קוּר, על גביו הם יכולים לעוף ברוח. בדרך זו מגיעים העכבישים למרחקים אדירים.

 

 

 

ישנם אפילו עכבישים שהתגלו בספינות בלב ים, רחוק מכל יבשה, ואף ניצודו בגבהים אליהם אף ציפור אינה יכולה להגיע. בשנת 1883, למשל, התפרצות גַּעֲשִׁית אדירה השמידה את החיים על פני האי קַרַקְטַאוֹ שֶׁבְּאִינְדּוֹנֶזְיָה. כשהגיעו חוקרים לחפש בעלי חיים באי, בעל החיים הראשון שהתגלה היה עַכְּבִּישׁוֹן, שחצה את האוקיינוס בטיסה על גבי הרוח.

 

בקּוֹמִיקְס, קוּרי העכביש שסְפָּיידֶרְמֶן טוֹוֶה מצליחים ללכוד אנשים, מכוניות, מטוסים, מפלצות ומה לא? ובכן, בטבע העובדות דומות. אל תתנו למראהו העדין של העכביש לְהַטְעוֹת אתכם - הַמֶּשִׁי, המיוצר על ידי העכבישים, הוא אחד החומרים החזקים ביותר בטבע.

 

הַמֶּשִׁי מופרש מִבַּלּוּטוֹת שונות בגוף העכביש, והקוּר שהוא טוֹוֶה עשוי משילוב של חוטים שונים. באופן זה יכול העכביש לייצר קוּרִים שונים לצורך תפקידים שונים. הקוּר שבו משתמש העכביש על מנת לְהִשְׁתַּלְשֵׁל מהתקרה לרצפה, למשל, הוא החזק מכולם. מי שנקלע לקוּר שכזה יכול להבחין, שלמרות עוביו הדקיק, הוא חזק באופן מפתיע.

 

למעשה, קוּר העכביש חזק יותר מִחוּט פְּלָדָה באותו העובי. אם אפשר היה לייצר מֶטֶר רָבוּעַ של משי עכבישים, הוא היה יכול לשאת משקל של כ-280 אלף טון מבלי להיקרע. יתרון נוסף על פני הפלדה היא הגמישות - קוּר עכביש יכול להימתח עד פי חמש מאורכו מבלי להיקרע.

 

אם כך, למה, בעצם, לא מייצרים כבלים חזקים יותר מפלדה ממשי עכבישים? הרי משי הַמּוּפָק מגלמים של תּוֹלְעֵי מֶשִׁי נמצא בשימוש האדם זה אלפי שנים? ובכן, הסיבה היא שקשה מאוד לנהל חווה לגידול עכבישים. אם היינו רוצים לאסוף קילו אחד של משי עכבישים היינו זקוקים למיליון עכבישים (ממש צרה צרורה). העכבישים, בניגוד לתולעי המשי, הם חַיּוֹת

 

 

 

טֶרִיטוֹרְיָאלִיּוֹת, המגנות מאוד על מֶרְחַב הַמִּחְיָה שלהן. כשהן קרובות מדי זו לזו הן נוטות לאכול האחת את השנייה. לכן,

המדענים מבצעים זה זמן רב ניסויים שונים ומשונים בתקווה לייצר משי עכבישים – בלי עכבישים. את החומר שהתקבל בניסויים מכנים בשם בִּיוֹ-פְּלָדָה. מדובר במשי קל יותר מַקַבְּלֶּר (סיב סִינְטֶּטִי שמשמש לאֲפוֹדֵי מָגֵן עבור חיילים, למשל) וגמיש כמעט כמו ניילון. הוא יכול לשמש לצרכים רפואיים, ציוד למסעות בחלל ועוד. תארו לעצמכם – כל זאת מיוצר על ידי "סְפָּיידי" בּשְּׁפְּרִיץ אחד.

 

הידעתם?

 

  • משפחת העכבישים היא משפחה גדולה מאוד, וכוללת למעלה מ-30 אלף מינים! בישראל עצמה קיימים מאות מינים של עכבישים. בין המינים השונים ניתן למצוא הבדלים רבים בין סוגי רשתות הציד. ולא רק זאת, יש עכבישים שכלל לא טווים רשת קוּרִים במטרה ללכוד את טרפם, אלא עושים זאת באמצעים אחרים.

 

  • הַטָּרַנְטוּלָה נחשב לעכביש הגדול בעולם. ישנם סוגים רבים של טָרַנְטוּלוֹת – צבעוניים ופשוטים, קטנים וגדולים. הם חיים בעיקר בִּיעָרוֹת ובג'וּנְגֶּלִים שֶׁל אָמֶרִיקָה וּדְרוֹם מִזְרַח אַסְיָה, אך גם במדבריות, ואוכלים בעיקר חרקים (אך לעיתים גם חיות קטנות וציפורים).

 

  • אם ניתן היה לייצר מֶטֶר רָבוּעַ של משי עכבישים, הוא היה יכול לשאת משקל של כ-280 אלף טון בלי להיקרע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכל התחיל מהדגמה של קרינה רדיואקטיבית
מסוגל לטפס על קירות חלקים
טרנטולה: העכביש הגדול בעולם
צילום: לע"מ
מומלצים