שתף קטע נבחר

תלמידים יתעדו מעשי אלימות בבית הספר

תלמידים, מורים והורים ישתתפו בפרויקט "מעקב צמוד", במסגרתו יתעדו התנהגויות אלימות ופוגעניות במערכת החינוך. מדובר ביוזמה של עמותת "משמר החינוך", שטוענת: "שיפור אמיתי יתאפשר רק אם תוקם תנועה אזרחית שתשמיע את קולם של 'לקוחות' מערכת החינוך"

המורה, חייכי למצלמה: אם אתם תלמידים שמתקוטטים בהפסקה, או מורה שנוקט באלימות כלפי תלמיד, ולפתע מכיוון לא צפוי, מסונוורים מהבזקי פלאש, זה לא פפראצי - ככל הנראה חבריכם לספסל הלימודים מתעדים את המתרחש.

 

התיעוד נעשה במסגרת פרויקט "מעקב צמוד", שמטרתו לשים קץ לאלימות בבתי ספר באמצעות תלמידים, הורים ומורים שיתעדו התנהגויות אלימות, חריגות ופוגעניות באמצעות מכשירי טלפון סלולרי עם מצלמות, וישלחו את העדויות המרשיעות למשרדי "משמר החינוך".

 

התמונות יישלחו לאמצעי התקשורת כדי לעורר דיון ציבורי ולמשרד החינוך, לשרת החינוך, לימור לבנת ולמנכ"לית המשרד, רונית תירוש.

 

מאחורי היוזמה עומדת עמותת "משמר החינוך" מבית עמותת "חינוך ישראלי", הקיימת מזה שש שנים, במהלכן הקימה רשת של גני ילדים חילונית במתכונת יום לימודים ארוך וארוחה חמה. היום (ג') החלה העמותה לחלק לתלמידים בבתי הספר פלאיירים הקוראים להם להשתתף בפרויקט ולתעד כל התנהגות חריגה ופוגענית בעזרת המכשירים הדיגיטליים שברשותם. (לאתר העמותה - לחצו כאן)

 

"הרעיון המרכזי הוא ששיפור אמיתי במערכת החינוך יתאפשר רק אם תוקם תנועה אזרחית שתשמיע את קולם של 'לקוחות' מערכת החינוך – ההורים, התלמידים והמורים", אמר אורן יהי-שלום, העומד בראש העמותה. "רק תנועה כזו תוכל לדאוג לשמירת האינטרס הציבורי שכיום אינו מיוצג במעגל מקבלי ההחלטות.

 

"מערכת החינוך בישראל זקוקה לגוף ציבורי חזק שישמור עליה לאורך זמן. רק היום התבשרנו שחודש לפני תחילת הרישום לבתי הספר, המערכת אינה ערוכה ליישום המלצות ועדת דברת. את כוחנו נשאב מהתלמידים, מההורים שלהם ומהמורים שבאמת אכפת להם".

 

בעמותה פעילים אנשי רוח, אנשי ציבור, אנשי עסקים ואנשי חינוך, ביניהם: יובל רבין, טלי ליפקין-שחק, אורית אדטו, נציבת השב"ס לשעבר, ד"ר למדעי המדינה, ריקי טסלר, ד"ר איילה שוורץ, ראש תחום בסמינר הקיבוצים ובמכללת עמק הירדן, ואלי רייפמן, מנכ"ל "אמבלייז".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
משמר חינוך בבתי ספר (אילוסטרציה)
צילום: מאיר פרטוש
צילום: משרד החינוך
הצילומים יישלחו לשרת החינוך
צילום: משרד החינוך
מומלצים