שתף קטע נבחר

מדהים? למעלה מזה

האופרה "ווצק" באופרה הישראלית היא ההפקות המדהימות ביותר של אופרה שהוצגו אי-פעם בתולדות המדינה

מדהים. זו המילה. אמש עברה האופרה הישראלית את מבחן הבגרות שלה בציון מעולה. היא מגישה את "ווצק" מאת אלבן ברג והופכת אותה למסמך מוזיקלי-תיאטרלי מהמם. זו היתה אחת ההפקות המדהימות ביותר של אופרה שהוצגו אי-פעם בתולדות המדינה.

 

ווצק הוא חייל מעונה שרוצח את מארי, אשתו הנימפומנית. מארי כולה מיניות חפה מכל תסביך. המלחין, ברג, מגיש כאן מוזיקה חריפה. קשה. צורמת. ומתוך המוזיקה הזו יוצא ריח של שחיתות מינית. ברג מציג לנו כאן את הראי בפרצוף. זהו הראי הלא מחמיא לחברה בורגנית ריקה. צבועה. מזוהמת. ומתוך הזוהמה של חברה מנוונת צומחת כאן יצירת מופת מוזיקלית.

 

הבמאי מנפרד ביילהרץ משגע בבימוי מינימליסטי. חזק. חריף. זוויתי. הזמרים כולם היו לעילא. בראשם אנדראס שייבנר, בתפקיד ווצק – בריטון עם אלף צבעים שנשפכים לו מהפה. שר מתוך הבטן. לידו ניצבת אילנה לפלייאנן, שמגישה מארי אדירה בעוצמה הפנימית שלה. פשוט נהדרת.

 

המנצח, אשר פיש, הבריק ממש, כשהביא את כל העוצמה יחד עם הפיוט שיש במוזיקה הזו. תזמורת ראשון-לציון צחקה אמש על כל התזמורות האחרות, כאשר הגישה נגינה וירטואוזית מדהימה. יופי!

 

אם אתה חולה לב – שב בבית. זה לא בשבילך. אם אתה יפה-נפש – היזהר, יש אפילו סקס אוראלי על הבמה. אבל אם אתה רוצה לשמוע את האופרה הגדולה ביותר של המאה ה-20 בביצוע מרתק שכזה, כדאי שתרוץ! זוהי תעודת כבוד לאופרה הישראלית. מדהים, כבר אמרתי?

 

"ווצק" מאת אלבן ברג. האופרה הישראלית. המנצח: אשר פיש. המשכן לאמנויות הבמה, תל-אביב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מקסים ריידר
ווצק. לרוץ
צילום: מקסים ריידר
לאתר ההטבות
מומלצים