שתף קטע נבחר

אחרי השערוריות קופי אנאן מגיב: האו"ם חיוני לאנושות

נציב הפליטים של האו"ם התפטר בגלל הטרדה מינית, המזכ"ל הואשם בטיוח הפרשה, ראש תוכנית נפט-תמורת מזון שיחד והעלים כספים וכוחות שמירת השלום בקונגו אנסו נערות. אחרי שורה של מבוכות יוצא קופי אנאן להגנת הארגון: האו"ם חיוני לאנושות

מזכ"ל האו"ם קופי אנאן יצא היום (שלישי) להגנת הארגון בראשו הוא עומד, שהיה לאחרונה תחת ביקורת נוקבת לאחר שורה ארוכה של פרשיות מביכות.

 

במאמר בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" כתב אנאן: "שירתתי באו"ם כל חיי. עשיתי, ואני עדיין עושה, הכל כדי לתקן את הליקויים, לשפר ולחזק אותו. אני מאמין עמוקות בחשיבות של המשימה שלו כי חוזקו של האו"ם חיוני לאנושות".

 

רק שלשום התפטר מתפקידו הנציב הבכיר של האו"ם לענייני פליטים, רוּד לוברס, לאחר סערה שקמה בעקבות הדלפה לתקשורת של פרשיית הטרדה מינית בה הואשם. הפרשה בה היה מעורב לוברס, ראש ממשלת הולנד לשעבר, גרמה לאו"ם מבוכה רבה לא רק בגלל מעשיו של לוברס עצמו, אלא בגלל טענות כאילו ניסה אנאן בעצמו לטייח את הנושא.

 

ביום שישי שעבר חשף העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" את הפרשה. על פי הדיווח, אחרי שהתקבלה התלונה נגד לוברס נפתחה חקירה פנימית שמצאה כי הטענות נגדו היו אמיתיות. גורמים פנימיים וחיצוניים המליצו לאנאן לנקוט יד קשה בפרשה אך הוא הסתפק בנזיפה.

 

עוד לפני כן היה נתון האו"ם תחת ביקורת בינלאומית קשה לאחר דו"ח שמצא כי ראש תוכנית נפט-תמורת מזון של האו"ם, שהוקמה כדי לסייע לשיקום עיראק - מעל בתפקידו ושילשל לכיסו כספים ממכירת נפט עיראקי.

 

אנאן התייחס לכך במאמר: "אני הראשון להודות כי נחשפו בעיות אמיתיות ומדאיגות, ניהוליות ומוסריות. אני בטוח כי בסיוע המדינות החברות, נוכל לבצע רפורמות ניהוליות שברור שדרושות....".

 

במקביל לכך סערו הרוחות בארגון לאחר שנטען שחברה שוויצרית זכתה במכרז יוקרתי של האו"ם רק בגלל ששכרה את שירותיו של בנו של אנאן, קוג'ו.

 

וברקע מרחפות מעל האו"ם כבר יותר משנה האשמות קשות הקשורות לכוח שמירת השלום בקונגו, שלאחרונה התרבו העדויות כאילו אנשיו היו מעורבים בניצול מיני של נערות במחנות הפליטים במדינה. על פי הדיווחים, אנשי "הקסדות הכחולות" כפי שהם מכונים, אנסו את הנערות, וקנו את שתיקתן תמורת לחם או ביצים.

 

על פי דיווחים אחרים יש במחנות מאות תינוקות שנולדו כתוצאה מאותם מעשי אונס. אחד החיילים הואשם גם כי ניהל רשת פדופיליה, במסגרתה צולמו החיילים אונסים את הנערות.

 

גם לכך התייחס אנאן במאמר: "הנהגת האו"ם והמדינות החברות התמהמהו להבין את חומרת הבעיה ולפעול לפתרונה ולהענשת האשמים. אבל עכשיו אנחנו עושים זאת ואני בטוח שנמלא את המשימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אי פי
אני הראשון להודות בטעות. אנאן (ארכיון)
צילום: אי פי
מומלצים