שתף קטע נבחר

שלום עכשיו: תנופת בנייה ביישובי גוש קטיף

מדי ארבעה חודשים מבצעים בשלום עכשיו גיחת צילום בהתנחלויות הרצועה ובשומרון. בגיחה האחרונה נדהמו לגלות תנופה של בנייה והכשרת קרקעות ביישובי גוש קטיף, למרות ההתנתקות. "מדובר בשערורייה", הם אומרים. ובגוש קטיף? שם מודים לשלום עכשיו על "תיעוד מפעל הבנייה לדורות הבאים"

בונים כרגיל: השבוע חתמו ראש הממשלה ושר הביטחון על צווי הפינוי של גוש קטיף. תוכנית ההתנתקות אמורה לצאת לדרך בעוד כחמישה חודשים.  אבל הבנייה ברצועת עזה נמשכת, כך נראה, במלוא עוזה - כך לפחות מנתונים של תנועת "שלום עכשיו" שהגיעו לידי ynet.

 

בגיחת צילום מעל יישובי גוש קטיף גילו אנשי התנועה כי ברבים מהיישובים נמשכת בניית מבני הקבע, החממות, והכשרת הקרקע לבנייה עתידית.

 

"מדובר בשערוריה. מדינת ישראל זורקת מיליוני שקלים ומשקיעה כספים במקומות האמורים להתפנות בחודשים הקרובים. הגיוני יותר לפזר את הכסף במי הים של עזה מאשר להשקיעו בתשתיות, חממות ומבנים העתידים להיהרס בקרוב", אמר אמש (יום ג') מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר.

 

לדבריו, "קשה להאמין כי השקעות בסדר גודל כזה ממומנות מכספים פרטיים ויש להניח כי ידה של המועצה האזורית עזה בדבר".

 

מדי ארבעה חודשים מצלמת "שלום עכשיו" את כל שטחי ההתנחלויות ביהודה שומרון ועזה, ומשווה את התצלומים לגיחות הקודמות. לטענתם, הופתעו לגלות כי מגיחת הצילום הראשונה של שנת 2005 עלה כי הבנייה ביישובי גוש קטיף נמשכת במלוא המרץ. זאת, למרות החלטות הממשלה והכנסת.

 

עיקר הבנייה - סביב נווה דקלים

 

כך, למשל, בבני עצמון נמשכת בניית מבני-קבע והוקמו שלושה מתחמים חדשים לחממות. באלי סיני הוכשר שטח לבנייה ובגן אור הוקמו שלושה מתחמים חדשים לחממות.

 

ביישוב גני טל הוקמו ארבעה מתחמים חדשים לחממות וישנה הכשרת שטח לבנייה ולחקלאות; בדוגית ממשיכה בניית מבני הקבע, וכך גם בנווה-דקלים. כמו כן, בנווה דקלים הוקם מגרש כדורסל חדש והוכשרה קרקע לבנייה.

 

בנצר חזני הוקם מבנה חדש, הוכשרו שטחים לחקלאות והוקם מתקן חדש לחממות. ביישוב שלו הוקמו שני מתחמים חדשים לחממות.

 

לטענת "שלום עכשיו", עיקר פעילות הבנייה מתרחשת סביב נווה דקלים, שם נבנים בשני אתרים שונים מבני-קבע חדשים בקצב מהיר. במקביל, כאמור, נמשכת מגמה של השקעה נמרצת בבנייה והכשרת השטח עבור חממות חדשות - והכל, בארבעת החודשים האחרונים.

 

במועצה האזורית חוף עזה אמרו בתגובה לממצאים כי הם גאים בהאשמות של "שלום עכשיו". "אנחנו אסירי תודה לשלום עכשיו שמוציאים סכומים אדירים על תיעוד הבנייה בהתיישבות, ואוספים חומרים שבעתיד, כשנצטרך לספר את סיפור הגבורה של חבל קטיף, נוכל מן הסתם לעשות בהם שימוש רב", אמר ערן שטרנברג, דובר המועצה.

 

לדבריו, "הכעס והתסכול של 'שלום עכשיו' הם דבר מובן מאליו לאור כישלונה המתמשך של תנועה זו. לאחר שחברי התנועה לא הצליחו בעבר להוציא אותנו מכאן, הם גרמו לחלוקת אלפי רובים לרוצחים מתוניס. לאחר שגם הם לא 'סיפקו את הסחורה' והתברר שלמרות אלפי פצצות המרגמה, המטענים ומקרי הירי, תנופת הבנייה והקליטה נמשכת, ואפילו שרון לא עוזר להם, זה די ברור שהם מוציאים את יגונם ותסכולם על מטוסים פורחים באוויר".

 

בעקבות הפרסום תבע יושב ראש סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, מראש הממשלה, אריאל שרון, לעצור את הזרמת הכספים לבנייה בגוש קטיף. ח"כ כבל פנה למשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, בדרישה להעלות את הנושא בישיבת הממשלה הקרובה בכדי "לעצור את מעשה ההבל הזה", כהגדרתו. "בימים בהם אנו מתארגנים לפינוי תוך השקעה של מיליארדי שקלים, המשך הבנייה בגוש קטיף הוא טמטום ואוזלת יד של הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המבנים בנצר חזני. צילום: שלום עכשיו
מתחמי החממות בשלו. צילום: שלום עכשיו
"שערורייה". אופנהיימר
מומלצים